ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Через холодну зиму українська економіка ледь не впала

українська економіка

Через аномально холодний лютий постраждали практично всі види виробничої діяльності. Експерти зафіксували спад активності в нафтопереробці, будівництві і навіть виробництві автомобілів.

Через зимові холоди помітно знизилися темпи зростання в промисловості. Такі дані оприлюднило Державне агентство статистики. Більше за всіх постраждала нафтопереробка, яка в лютому показала падіння на 12,4%. Металургія, де темпи зростання були мінусовими ще в січні, в лютому просіла ще більше – до мінус 3,8%. Транспортна сфера, яка завершила січень з мінусом в 1%, в лютому здала позиції ще на 1,4%.

Експерти пояснюють такий результат аномальними холодами і перебоями в роботі транспорту. Вперше за останні кілька років гавані українських портів повністю покрилися льодом, а виробництво на деяких підприємствах було призупинено до потепління. У східних і південних регіонах країни були заблоковані автомобільні магістралі та дороги регіонального сполучення.

Єдина сфера, яка виросла завдяки морозам, – виробництво і розподіл електроенергії та газу. Тут приголомшуючий ріст – 12,3% в лютому проти січневого показника в 3,4%.

Урядові чиновники вже встигли запевнити, що зимовий спад – не привід для паніки. Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Вадим Копилов заявив, що причин для погіршення прогнозу зростання ВВП в цьому році немає. Провідні аналітичні компанії, хоча і сприйняли зимові підсумки роботи української економіки насторожено, прогнози зростання ВВП поки не переглядають.

Олексій Андрейченко, старший аналітик з машинобудування інвесткомпанії «АРТ Капітал» зауважив, що суворий лютий сказався навіть на виробництві автомобілів. В цілому по галузі зниження склало 30%, а Запорізький автомобільний завод скоротив виробництво на 64%. «Як мінімум два українських заводи – Кременчуцький автоскладальний і ЗАЗ – інформують про те що запчасти из европы поставлялися із затримками через те, що замерзло кілька українських портів в лютому», – пояснив експерт. Андрейченко впевнений, що це був одиничний збій і з часом він буде знівельований.

Світлана Рекрут, аналітик компанії Concorde Capital зауважила, що негативні результати в значній мірі пояснюються транспортними перебоями. У той же час, як сказала експерт, в деяких секторах, наприклад в металургії, зниження показників було пов’язане не стільки з погодою, скільки з низьким зовнішнім попитом на продукцію. Заводи просто скоротили виробництво, щоб не працювати на склад.

Експерти вказують, що подібний результат може позначитися не тільки на підсумковому показнику зростання економіки за рік, але і знизити бюджетні надходження – при спаді виробництва знижуються доходи підприємств. Уряд в цьому році планує зростання економіки на рівні 3,9%, проте зарубіжні аналітики не дуже вірять в настільки оптимістичний прогноз. Наприклад, Міжнародний валютний фонд і Світовий банк прогнозують зростання української економіки в межах 2,5-3%. Значною мірою підсумкове зростання економіки буде залежати від того, наскільки ефективно Україна зможе використати Євро-2012. За розрахунками Національного банку, футбольна першість принесе країні близько 1 млрд. $, у той час як інвестували трохи менше 10 млрд. $.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами