ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Російський газ почне дешевшати у квітні

Ціна блакитного палива буде знижена в найближчі дні. Правда, причина не в перегляді цін, а в сезонності. У той же час в «Газпромі» заговорили про знижки для найбільших споживачів палива, серед яких Україна. Якщо цього не зробити, упевнені аналітики, клієнти в будь-який момент можуть обвалити ціни. Офіційний Київ продовжує наполягати на своєму – країні потрібна не знижка, а справедлива ціна.

Російський газ для України може, нарешті, подешевшати. Про це заявив заступник голови правління «Нафтогазу» Вадим Чупрун. «Я думаю, ціна буде трохи нижча, ніж у першому кварталі», – сказав він, але не назвав конкретної цифри. До цього часу ціна російського газу для України жодного разу не знижувалася, хоча її щоквартальний перегляд передбачений контрактом від 2009 року. Нині російський газ обходиться нам в 416 $ за тисячу кубометрів з урахуванням «харківської знижки» в 100 $.

Експерти кажуть, що найімовірніше газ подешевшає не настільки істотно, як би хотілося. «Україні вже пропонували знижку 10% (близько 40 $), але ми від неї мужньо відмовилися. Тепер ціна може знизитися доларів на 15. Однак не варто забувати, що останнім часом спостерігалося зростання цін на нафту, до вартості якої прив’язаний газ», – каже Олександр Гудима, член парламентського комітету з питань ПЕК.

Аналітики відзначають, що поступово російська монополія стає поступливішою в ціновому питанні. На недавньому засіданні правління «Газпрому», матеріали якого випадково стали надбанням громадськості, заступник голови правління компанії Олександр Медведєв говорив про необхідність плавного зниження цін на експортних ринках. Він поскаржився, що незадоволені покупці починають судитися з компанією і вимагають радикального зниження цін. А оскільки потрібно зберегти не тільки високі обсяги виручки, а й ринкові позиції в Європі, «Газпром» готовий йти на компроміс. Проте знижки, як сказано в доповіді Медведєва, надаються «дозовано і в обмежених масштабах, щоб не спровокувати мимовільний цикл коригування цих цін у бік їх ще більшого зниження».

Зі свого боку Україна має намір наполягати на кардинальному перегляді ціни російського палива. Як сказав перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський, мета газових переговорів – не розмір потенційної знижки, а досягнення справедливої ціни. Головним інструментом тиску на «Газпром» може стати розширення альтернативних джерел газу. Як один з варіантів розглядається придбання російського газу в країнах Європи – там він дешевший. Експерти згодні з таким підходом: купити блакитне паливо в ЄС не проблема, але його потрібно доставити. Володимир Саприкін нагадує, що українську трубу неможливо запустити в реверсному режимі для доставки газу з Європи – всі потужності зайняті російським транзитом. «Буде залежати від того, наскільки Росія буде зменшувати обсяги транзитного газу. Де-факто – звільнить газопроводи для реверсного закачування», – звертає увагу експерт.

Напередодні НАК «Нафтогаз» оприлюднив вартість газу внутрішнього видобутку, який використовується в комунальному господарстві та бюджетному секторі, а також продається населенню. Згідно з контрактом між НАК «Нафтогаз» і його дочірньою компанією «Укргазвидобування» ціна блакитного палива складе 420 грн. (з ПДВ) за тисячу кубометрів. За оцінками експертів, комунальний сектор та побутові споживачі спалюють за рік близько 38-40 млрд., а річний обсяг внутрішнього видобутку в останні роки стабільно скорочується і за підсумками 2011 року склав близько 17 млрд. кубометрів. Ще недавно Україна добувала трохи більше 20 млрд. кубометрів газу.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами