ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кому в квітні підвищать зарплати?

зарплата

Україна, нарешті, вийшла з кризи. З початку року до бюджету надійшло на 3,5 млрд. грн. більше, ніж заплановано. Ці гроші уряд направить на соціальні виплати. Лікарям, вчителям та іншим бюджетникам поетапно підвищать зарплати. Виросте також прожитковий мінімум, пенсії і стипендії. Експерти підтверджують, що гроші в скарбниці є, головне тепер – створити чіткий механізм їх розподілу.

З першого квітня мінімальна зарплата і прожитковий мінімум для працездатних громадян збільшилась на 20 грн. Прожитковий мінімум для непрацездатних, до якого прив’язані пенсії, додасть 10 грн. Крім того, на початку тижня уряд постановив з 1 березня підвищити ті пенсії, які за рік збільшилися менше, ніж на 3,5% (річне зростання середньої зарплати). Таким чином, вже в цьому місяці майже 5 млн. пенсіонерів повинні отримати в середньому на 45 грн. більше.

На цьому підвищення доходів не закінчиться. Віце-прем’єр Сергій Тігіпко пообіцяв, що в травні пенсії знову перерахують. На цей раз тим, хто вийшов на заслужений відпочинок до 2006 року і отримує пенсію за мірками середніх зарплат восьмирічної давності. В результаті до літа майже 9 млн. пенсіонерів отримають надбавку до пенсії – 103 грн. Зростання доходів також очікує малозабезпечених громадян, працівників бюджетної сфери і працівників галузей з високим рівнем травматизму. За словами віце-прем’єра, на найближчому пленарному тижні депутати переглянуть бюджет у бік збільшення соціальних виплат.

На все обіцяне знадобиться близько 25 млрд. грн. «За рахунок зростання економіки ми маємо сьогодні приблизно 14 млрд. грн., але потрібно ще 10-11 млрд. грн. додатково», – заявив журналістам віце-прем’єр. Тігіпко вважає, що головні надходження для реалізації соціальних ініціатив принесе податок на багатство. Крім того, джерелом коштів стане митниця. За словами експертів, глава відомства отримав вказівку – подвоїти результати роботи. Для цього прийнятий Митний кодекс, скоротив перелік пільг, почалася активна боротьба з контрабандою та заниженням митної вартості товарів. За деякими оцінками, ці заходи і додадуть відсутні 10-11 млрд.

Втім, гроші для підвищення соціальних стандартів в уряду знайдуться і без додаткових джерел. За даними Міністерства фінансів, за два місяці з початку року в держбюджеті утворився суттєвий профіцит. Перевищення доходів над витратами – майже 3,5 млрд. грн. «Надходження до держскарбниці збільшилися на 16% в порівнянні з тим же періодом минулого року, – говорить аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Віталій Ваврищук. – Це хороший показник, адже зростання було заплановано на рівні 10%. З урахуванням 4,1 млрд. грн., отриманих від приватизації держмайна, які не розглядаються як надходження до бюджету, уряд за результатами ІІ кварталу року буде мати величезні залишки грошових коштів».

«Профіцит на початку року – нетипове явище, – розповів заступник голови бюджетного комітету Верховної Ради Владислав Лук’янов. – Перші місяці вважаються для бюджету найважчими, економіка запускається, і планові бюджетні ресурси тільки включаються в роботу. Проте нам вдалося поліпшити заплановані показники. Якщо динаміка збережеться, до кінця року профіцит держбюджету може скласти близько 20-25 млрд. грн.».

Всі ці гроші в Раді готові направити на соціальні гарантії. «Половина піде на фінансування програм Пенсійного фонду, – розповідає Лук’янов. – Тільки за результатами травневого перерахунку пенсій Фонду доведеться додатково виділити до кінця року близько 10 млрд. грн., але ж крім цього ще планується підвищення пенсій військовослужбовцям. Також не забуваємо про нову програму пільгової іпотеки та виплати знецінених вкладів Ощадбанку СРСР. Реалізація цих ініціатив цілком реальна, та коштів в бюджеті, особливо з поправкою на профіцит, обов’язково повинно вистачити».

Незалежні експерти оптимізм депутатів не поділяють. За словами керівника центру соціально-економічних досліджень «CASE-Україна» Дмитра Боярчука, профіцит бюджету на початку року був створений штучно, в ручному режимі. «За структурою надходжень до бюджету ясно видно, що необхідне зростання надходжень дав Нацбанк і податок на прибуток підприємств. Тут пишатися особливо нічим, тому що це результат жорсткого адміністративного тиску. Якийсь час ситуацію можна утримувати, але весь рік збільшувати прибутковість бюджету таким способом не вийде», – упевнений Боярчук.

Однак, на думку експертів, свої обіцянки уряд виконає. По-перше, певна сума коштів, яку можна направити на соцпрограми, залишилася в бюджеті з минулого року. По-друге, план зростання доходів в нинішньому бюджеті занижений і становить всього 6%. В минулому році ця цифра дорівнювала 28%. Перевиконати цей план нескладно. «Сукупність цих обставин дозволяє стверджувати, що і зарплати, і пенсії, і соціальні виплати в Україні підвищаться в найближчі місяці», – резюмує Боярчук.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами