ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Через проблеми з обслуговуванням держборгу уряд підвищить ціни на комунальні послуги

Затягування відновлення співпраці з МВФ і зниження прогнозу суверенного рейтингу агентством Standard & Poor’s може викликати проблеми на українському валютному ринку. Такі висновки містяться в аналітичному огляді інвестиційної компанії «АРТ Капітал».

«Україна пройшла перший піковий період виплат за державними боргами досить успішно, так що до червня, коли уряду доведеться погашати єврооблігації та кредит ВТБ Банку на загальну суму 3 млрд. $, за гривню хвилюватися не варто», – йдеться в огляді.

Переговори з Росією вже не носять того життєво важливого характеру, який надавався їм перед початком опалювального сезону – вказують експерти. «У той же час співпраця з МВФ стає все більш необхідною. Чим ближче строк погашення кредиту МВФ, чим менші золотовалютні резерви країни, тим гірше очікування інвесторів. Так як розрахунки показують, що якщо нічого не змінити, то Україну чекає дефолт. Не в 2012-му, так в 2013-му році. Фінансових ресурсів для рефінансування боргу та покриття дефіциту держбюджету (з урахуванням дефіциту НАК «Нафтогаз») не вистачає», – підкреслюється в огляді«АРТ Капітал».

Незважаючи на тупикову ситуацію в переговорах з Фондом, іншого виходу як домовитися з ним в українського уряду немає – вказують аналітики. «Повернення коштів МВФ в 2012 році знизить резерви НБУ до критичного рівня, що призведе до втрати довіри інвесторів до України, що в свою чергу впритул наблизить країну до дефолту. Крім цього, необхідно розуміти, що в 2013-2014 роках Україна повинна буде повертати МВФ щорічно ще більше коштів, ніж у 2012 році », – попереджають експерти «АРТ Капітал» у своєму огляді.

Як вихід із тупикової ситуації в переговорах з МВФ експерти нагадують про можливість незначного підвищення цін на газ для побутових споживачів і підприємств комунальної енергетики, що призведе до деякого підвищення цін на опалення і гарячу воду. «Це, звичайно, не зовсім те, чого вимагає МВФ, однак з огляду на всі чинники, фонд може прийняти такий підхід до вирішення проблеми дефіциту фінансів НАК Нафтогаз» – прогнозують експерти.

Аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor’s також не виключають деяких «половинчастих» рішень, спрямованих на досягнення компромісу з МВФ і відновлення кредитування з його боку. Таке часткове виконання вимог МВФ допоможе владі зберегти обличчя напередодні парламентських виборів, призначених на жовтень нинішнього року. Нагадаємо, що президент Віктор Янукович, прем’єр Микола Азаров та інші високопоставлені чиновники не раз запевняли громадськість, що ціни на газ та опалення в нинішньому році підвищуватися не будуть. Тим не менше, нещодавно призначений на пост віце-прем’єра Валерій Хорошковський допустив, що підвищення цін на газ та комунальні послуги розглядається як можливий сценарій. Але одночасно буде впроваджена широка програма бюджетного субсидування для тих людей, які не в змозі платити за новими тарифами. Підвищення цін на газ і комуналку вже в нинішньому році також очікують і в агентстві Standard & Poor’s – це один з можливих варіантів компенсації дефіциту НАК Нафтогаз, який лягає тягарем на держбюджет, істотно погіршуючи його показники. «Внутрішні ціни на газ в будь-якому випадку будуть трохи підвищені – для скорочення дефіциту «Нафтогазу». Хоча на даний момент ми не включаємо в прогноз повне 50%-ве підвищення цін, як того вимагає МВФ», – зазначив провідний кредитний аналітик «Standard & Poors» Тревор Куллінан. Нагадаємо, що в останньому листі уряду, МВФ практично в ультимативній формі зажадав одноразового підвищення ціни газу для населення і підприємств комунальної енергетики на 50%, з подальшим щоквартальним підвищенням ще на 20% до тих пір, поки тарифи вийдуть на економічно обгрунтований рівень. Виконання цієї вимоги є умовою надання подальшого фінансування за програмою stand-by. За Україною і раніше зарезервований обсяг боргового фінансування в розмірі близько 15 млрд. $, з яких уряд встиг отримати близько 3 млрд. $. Підвищення ціни газу і комунальних тарифів, як вважають в МВФ, дозволить припинити бюджетне субсидування компанії НАК «Нафтогаз», що поліпшить показники бюджету України.

Про те, що уряд готує реформу оплати комунальних послуг свідчить також той факт, що нещодавно прем’єр-міністр Микола Азаров доручив переглянути систему надання субсидій таким чином, щоб їх отримували не багаті українці, а ті, хто дійсно потребує соціальної підтримки. Це дозволить скоротити загальні витрати бюджету на соціальні програми, в той же час вивільнені кошти можна буде в більш значних масштабах направити на субсидії для небагатих українців.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами