ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Півроку здаємо валюту за паспортом: до чого це призвело?

Виповнилося півроку з моменту, як 23 вересня вступили в силу нові правила валютообмінних операцій: здати або купити долари, рублі і євро можна тільки при наявності паспорта.

Людина до всього звикає.

Якщо ви здаєте іноземні гроші, то у вас перепишуть прізвище, а якщо купуєте, зроблять копію документів.

– Регулярно передаємо гори макулатури в центральний філіал, – зізналася касир одного зі столичних банків. – Там вже, напевно, їх складати нікуди.

Найбільше від нововведення страждають іноземці, які можуть купити валюту лише на ту суму, яку здали. Тобто приїхав в Україну і поміняв 500 євро на гривні – зберігай довідку. При від’їзді можна купити валюту, але не більше ніж 500 євро.

В цілому населення негативно ставиться до нововведення. Соцопитування компанії Research & Branding Group показав: майже 66% українців вважають, що їх паспортні дані, надані при обміні валюти, можуть бути незаконно використані. Приблизно стільки ж опитаних розцінили вимогу цих даних, як грубе втручання в особисте життя.

Проте до всього поганого можна звикнути, і наші співгромадяни все рідше скаржаться.

ПАНІКА ЗАКІНЧИЛАСЯ

Потрібно віддати належне Нацбанку. Непопулярними реформами йому вдалося стабілізувати ринок і скоротити попит на готівкову валюту. Після початку дії постанови обсяги угод скоротилися на третину, а минулого місяця впали до мінімального рівня за останні півроку.

– За підсумками лютого 2012 готівкової валюти купили на 372 млн доларів більше, ніж продали, – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. – Якщо відняти з цієї суми 288 млн доларів, які фізичні особи розмістили на банківські депозити, то виходить, що додатково на руках у населення залишилося всього 84 млн доларів. Це дуже маленька сума. Давно не спостерігалося таких подій! Населення розміщує гроші на депозитах, а значить, люди перестали панікувати.

За словами експерта, і тіньовий бізнес втратив інтерес до готівкової валюти через відродження спрощенки. Нагадаємо, зміни в Податковому кодексі дозволили малому бізнесу працювати по-білому.

Частка “готівки” в загальній структурі валютного ринку знижується. У лютому було куплено всього 8%, в січні не набагато більше – 8,9%. Однак невдовзі ситуація може змінитися.

– Попит на готівкову валюту в березні може трохи збільшитися, – говорить керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україну Микола Івченко.

За його словами, грошей у банківській системі стане більше після закінчення періоду податкових платежів.

Золотовалютні резерви НБУ ще можуть показати невелике зниження протягом місяця-двох, але потім ситуація повинна стабілізуватися.

Як бачимо, паніка на ринку закінчилася. Але Нацбанк не поспішає повертати колишні правила. Може перестраховується, а може передбачає нову паніку.

ПОДРОБИЦІ

Що змінилося за півроку?

Різниця між курсом покупки і продажу зросла до 5-6 копійок (так банки компенсують додаткові витрати на копіювання документів).

Кількість агентських пунктів * обміну валюти скоротилася у 8 раз.

Здійснити обмін можна тільки при наявності документа і найчастіше тільки з 10 до 18 години, поки працюють відділення банків.

Деякі банки змінюють своїм клієнтам валюту без паспорта, якщо у них вже оформлена карта клієнта. Тоді, вважають вони, ксерокопіювати документ не потрібно.

Обміняти валюту без документів можна через Інтернет: люди домовляються на форумах і в соціальних мережах.

* Агентські обмінні пункти – окремі юридичні особи, які уклали договір з банком і ведуть торгівлю валютою. За це вони відраховують банку близько 2 тисяч грн. на місяць.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами