ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Від нас пішов європейський бізнес

Реструктуризація боргу Греції відіб’ється на українському банківському секторі. Багато європейських банків, у яких є дочірні структури в нашій країні, постраждали при обміні боргів. Тепер їм знадобляться додаткові фінансові ресурси. Тому європейські банки можуть не тільки знизити активність на українському ринку, але навіть закрити філії.

Найбільші світові рейтингові агентства – Fitch Ratings, Moody’s і Standard & Poor’s – знизили рейтинги Греції до найнижчих, дефолтних рівнів. Незважаючи на те, що країні вдалося домовитися з переважною більшістю кредиторів про реструктуризацію боргів, рейтингові агентства все одно визнали дану ситуацію дефолтом. Простіше кажучи, якщо боржник вчасно не може повернути обумовлену суму, а половину боргу взагалі «прощають», це дефолт.

«Греція зуміла» дотиснути «приватних кредиторів, переважна більшість яких погодилося на запропоновані умови обміну старих грецьких держоблігацій на нові. Таким чином, Греції вдалося уникнути неконтрольованого дефолту, по крайній мірі, в цьому році», – зазначив Дмитро Макаренко, керівник відділу підтримки клієнтів інтернет-трейдингу інвесткомпанії Dragon Capital.

Країну позбавили від боргового тягаря на 107 млрд. євро – такі гроші їй взагалі «пробачили» – і всі кредитори Греції понесуть збитки. Значить, фінансові інститути не отримають у передбачені терміни обсяги грошей і не зможуть пустити їх в роботу, підживлюючи кредитами економічне зростання. Крім того, реструктуризація боргу Греції носила добровільно-примусовий характер. Ті борги, які країні «не пробачили», замінили на нові боргові зобов’язання – 95% власників держоблігацій взяли участь в обміні. А спеціально винайдене, щоб уникнути фінансової катастрофи в Євросоюзі «положення про колективні дії» має змусити незгодних з умовами обміну власників обміняти і свої папери.

Після того, як власників грецького боргу «зламали через коліно» заради порятунку фінансової системи ЄС, курс євро помітно впав. На українському готівковому ринку його курс за останні два тижні знизився з 10,8 грн./євро до 10,4. Тільки за останні два дні євровалюта втратила 10 коп. Надії на відновлення її курсу європейці пов’язують з подальшою долею економіки союзу. Якщо вона не скотиться в рецесію, а буде хоча б мінімально зростати, курс євро має шанс відновитися. Та й подальше врегулювання грецької проблеми – важливий фактор для стабільності валюти ЄС.

Напередодні міністри Єврозони вирішували питання про надання Греції чергову, уже другу порцію фінансової допомоги в 130 млрд. євро. Ця сума – приблизно третина ВВП країни. Хоча борг країни становив понад 150% річного ВВП.

Списання значної частки держборгу Греції боляче вдарить по фінансовому сектору єврозони. За оцінками аналітиків, сума непрямих збитків від «грецької проблеми» складе близько трильйона євро. Серед найбільших кредиторів грецького уряду – майже два десятки європейських банків. Серед них є і добре знайомі українцям. Наприклад, французький BNP Paribas, який володіє в Україні одним з найбільших фінансових установ – УкрСиббанком. Німецький Commerzbank, чия українська «дочка» відома як банк «Форум». Всього в нашій фінансовій системі представлено близько двох десятків великих і не дуже фінансових установ, чиї «мами» мають європейську прописку.

І якщо ці структури будуть відчувати фінансові проблеми, їх «дочкам», в тому числі українським доведеться несолодко. В першу чергу вони можуть знизити підживлення ресурсами своїх «дочок», які знаходяться за межами ЄС. У першу чергу позбудуться підтримки «дочки» з країн СНД, зокрема Україна. Ці ринки не вважаються пріоритетними. А європейська криза може привести до того, що в разі виникнення проблем у банків єврозони вони не зможуть підтримати «дочок» – попереджають аналітики Fitch Ratings.

Останнім часом два іноземних фінансових інститути частково згорнули діяльність в Україні. Восени 2011-го про закриття роздрібного підрозділу заявив Сведбанк. СЕБ Банк продав підрозділ по роботі з приватними клієнтами українському Євробанку. У листопаді минулого року наполегливо поширювалися чутки про можливий продаж Піруес Банку. Інформацію відразу ж спростували представники самої фінустанови. Проте до цих пір перестановка високопоставлених менеджерів будь-якого іноземного банку або зміна його бізнес-політики відразу провокує хвилю чуток, які часто спростовуються. Але сама їх поява свідчить про нервозності в середовищі фінансистів.

В умовах жорсткої нестачі коштів і відсутності допомоги материнських структур українські банки з іноземним капіталом будуть скорочувати відділення та персонал. Уже зараз вони частково призупинили найбільш ризикові види кредитування і не наймають нових співробітників.

Згідно з даними Національного банку України, за підсумками 2011 року, половина з десяти найбільш збиткових фінустанов – банки з іноземним капіталом. УкрСиббанк за рік втратив 3,7 млрд. грн., «Форум» – 777 млн. грн., Піруес Банк – 649 млн. грн., Сведбанк – 520 млн. грн. та Універсал Банк – 418 млн. грн. 30% українського банківського сектору контролюється капіталом європейського походження.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами