ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна позичить 1,5 млрд. $ на підтримку гривні

Уряд готується вийти на міжнародний ринок капіталу і розмістити нові єврооблігації. Наші фінансисти довго чекали відповідних умов, щоб отримати гроші під мінімально можливі відсотки. Експерти впевнені: найближчим часом ми візьмемо в борг півтора мільярда доларів.

Така сума сьогодні необхідна для погашення старих боргів і підтримки стабільного курсу гривні.

За даними Мінфіну, в березні Україна випустить єврооблігації на 1,5 мільярда $. Частина цих грошей піде на погашення старих боргів. Решта – на поповнення валютних резервів країни. Експерти звертають увагу на те, що фінансове відомство останнім часом набагато менше розміщує валютних облігацій на внутрішньому ринку. Це відносно новий інструмент, який допомагає зібрати долари, не вдаючись до закордонних позик. Крім того, якщо ще місяцем раніше Мінфін платив за валюту 9,5%, то зараз не особливо охоче бере під 9,3%.

Поліпшення ситуації на зовнішніх ринках може заважати розміщенню валютних паперів в країні. Останнім часом уряд вкрай обережно підходить до продажу даних облігацій, мабуть, очікуючи успішного розміщення єврооблігацій.

Ще пару тижнів тому експерти говорили про те, що Україна може позичити гроші за ставками близьким до 10%. Хоча останні кілька років наша країна займала гроші за кордоном не дорожче 8%. Сьогодні ж і чиновники та експерти говорять про 9%. Ситуація на ринках стабілізувалася, позики стали трохи дешевші. Раніше перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський говорив: «Ми будемо чекати вікна. Ми виплатили один мільярд доларів за боргами в лютому. Приблизно таку ж суму нам необхідно погасити в березні. І, навіть, якщо не випустимо євробонди, ми з легкістю їх виплатимо», – сказав Хорошковський. Ще конкретніше висловилася Галина Пахачук, директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Міністерства фінансів: «Тільки при найкращій ситуації Мінфін вийде на зовнішній ринок. Я вважаю, що ставка вище 9% – це вже несприятлива ситуація».

У Нацбанку недоступність зовнішнього фінансування і дорожнечу кредитів теж не вважають великою проблемою. «Ми вже можемо сказати, що нам вдалося отримати близько 700 млн. $. Ми взяли їх на внутрішньому ринку з грудня 2011 по лютий 2012. Очікуємо, що певна частина валюти буде взята з внутрішнього ринку», – сказала керівник генерального департаменту НБУ Олена Щербакова. Великі надії в Нацбанку покладають на населення, якому активно пропонують облігації, номіновані в доларах. За найскромнішими оцінками, українці тримають «під матрацом» 40-60 млрд. $. Таким обсягом валюти запросто можна погасити весь держборг країни. Проблема лише в тому, що люди не особливо довіряють держоблігаціям. Позичити свої кровні вони готові тільки під високий відсоток.

Аналітики інвесткомпанії “АРТ Капітал» також звертають увагу на те, що Мінфін втрачає інтерес до валютних позик на внутрішньому ринку – дешевші гроші можна позичити за кордоном. «Практично закінчено підготовку до випуску єврооблігацій, і ми побачимо новий випуск вже в березні. Вартість ресурсів, залучених в ході випуску, може скласти орієнтовно 9% для десятирічних єврооблігацій», – йдеться в аналітичному огляді.

Зауважимо, що влада Києва раніше планували позичити гроші за кордоном. Але потім вирішили розмістити гривневі облігації на внутрішньому ринку на суму в 2 млрд. грн. (близько 250 млн. $ ). Столиця направить отримані гроші на погашення раніше взятих позик. Є також думка, що в нинішніх умовах позичити на внутрішньому ринку нескладно. У банків зараз є гроші, які вони зацікавлені вигідно розмістити. Крім того, за словами Фурси, в будь-який момент на українському фінансовому ринку можуть активізуватися зарубіжні інвестори, зацікавлені у внутрішніх боргових паперах Мінфіну. Можливо, західні фінансисти переконалися в стабільності гривні. Про непорушність курсу нашої валюти за останні півроку прозвучало чимало заяв.

Основними ж мотивами для залучення зовнішніх позик експерти називають не тільки необхідність погашення старих боргів. Ще одна мета – збереження стабільного курсу гривні. За останні місяці золотовалютні резерви НБУ помітно «схудли». Валютний ринок хвилюється через неясну ситуацію з кредитом МВФ, а також високі ціни російського газу. Сподіватися на швидкі гроші Міжнародного валютного фонду уряду не доводиться. Тому з зовнішніми позиками Україна тягнути не стане – пік виплат за зовнішніми боргами настане в червні. Нам доведеться повертати близько 2,5 млрд. $.

СКІЛЬКИ МАЄ УКРАЇНА

За даними Міністерства фінансів, на початок 2012 року державний борг становив 357 млрд. 270 млн. грн (44 млрд. 700 млн. $). Це – майже чверть річного ВВП країни або один річний бюджет. Зокрема, борг перед зарубіжними інвесторами і фінансовими інститутами оцінений Мінфіном в 195 млрд. 800 млн. грн (24,5 млрд. $). Державний внутрішній борг становив 161 млрд. 460 млн. грн. (20 млрд. 210 млн. $).

Згідно з бюджетом 2012 р. граничний обсяг держборгу до кінця нинішнього року встановлено на рівні 415 млрд.560 млн. грн. Таким чином, за рік борг може вирости на 58 млрд. 290 млн. грн.

В опублікованому Міністерством фінансів плані запозичень на 2012 рік загальний обсяг зовнішніх позик повинен скласти 4,5 млрд. $. Обсяг випуску внутрішніх боргових паперів був встановлений в розмірі 7,6 млрд. $ (61 млрд. грн.). Загальний обсяг нових запозичень в поточному році повинен скласти 12,3 млрд. $. Така сума з запасом перекриває майбутні в нинішньому році погашення 3,9 млрд. $ зовнішнього боргу і 4,3 млрд. $ виплат за внутрішніми облігаціями.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами