ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Ліки зі спиртом і вітаміни зникнуть з аптек

Українська митниця прирівняла спиртовмісні ліки до алкоголю, а вітамінні добавки – до продуктів харчування. Відтепер при їх ввезенні на територію країни постачальник зобов’язаний сплатити акцизний збір або мито. У список підакцизних товарів потрапили популярні протизастудні сиропи, гормональні, серцеві і гомеопатичні препарати.

Експерти попереджають, що через митниці постраждають пересічні громадяни. Імпортери або підвищать ціни, або перестануть завозити медикаменти в Україну.

Зміни були прийняті з благою метою – покращити статистику роботи Держмитслужби, якій поставлено завдання – збільшити відрахування в бюджет. Справа в тому, що на алкогольну та харчову продукцію за законом нараховуються додаткові мита. До сих пір постачальники ліків їх не платили. Так що дії митниці призведуть до інших результатів. «Вітаміни, які митники прирівняли до харчових добавок, подорожчають, – упевнений виконавчий директор асоціації «ФармУкраїна» Денис Шевченко. – Тепер імпортерам за їх ввезення потрібно буде заплатити мито в розмірі 8%. А це означає, що роздрібні ціни піднімуться мінімум на 10-15%. Однак не це найстрашніше. Набагато гірше, що з аптечних прилавків зникнуть всі препарати, що містять етанол. І справа тут не в нових митах. Перевівши такі препарати в розряд алкогольної продукції, митниця зобов’язала імпортерів ліків отримувати ліцензію на торгівлю алкоголем».

Ні постачальники, ні аптеки отримувати таку ліцензію не будуть. Алкогольні компанії теж не стануть оформляти дозвіл на оптову торгівлю медикаментами. «В результаті з обороту випадає величезний перелік препаратів самого різного спектру дії, – коментує експерт з питань регулювання лікарських препаратів в програмах громадського здоров’я Ольга Баула. – Етанол в усьому світі є традиційною допоміжною речовиною при виготовленні сиропів, настоянок, крапель. Він входить до складу як загальнозміцнюючий препарат, так і ліків дуже вузької спрямованості, аналогів яким немає».

Спочатку покупці зіткнуться з дефіцитом найбільш затребуваних противірусних препаратів. Потім в аптеках зникнуть ліки, які регулюють гормональний фон. Адже в «попередній» список підакцизних ліків потрапила продукція багатьох компаній зі світовим ім’ям – австрійської Bittner, ізраїльської Teva, англійської AstraZeneca, німецьких Bionorica, Heel, Berlin-Chemie і Homviora.

Втім, у проблеми є правове рішення. Юристи говорять, що дії митниці суперечать українському законодавству. «Відповідно до Митного кодексу виключне право класифікувати ввезені в Україну товари дійсно належить співробітникам митниці, – пояснює старший юрист компанії «Правовий Альянс» Євген Щеглов. – Однак визначати, відноситься препарат до лікарських засобів чи ні, за законом може тільки МОЗ. Якщо міністерство видало імпортеру реєстраційне свідоцтво, в якому препарат визнаний ліками, у митниці немає підстав змінити товарну позицію. Тому для імпортерів цілком реально відстояти свою позицію в суді».

Позицію юриста підтверджує практика регулювання лікарського імпорту в Україну. За словами Баули, за останні п’ятнадцять років не було року, коли б митниця не намагалася змінити класифікацію різних медикаментів, щоб обкласти їх додатковими митами. Проте жоден препарат так і не був виведений з категорії фармацевтичних. Вищі судові інстанції в цьому питанні зазвичай приймають сторону постачальників.

Однак зараз у правовій колізії є серйозний матеріальний підтекст. «Навіть якщо хтось почне судовий процес і суд визнає неправоту митниці, імпортери лікарських препаратів понесуть великі фінансові втрати, – попереджає Шевченко. – Наприклад, сам факт віднесення вітамінно-мінеральних добавок до харчових продуктів означає, що постачальники раніше ухилялися від сплати податку в державну скарбницю. Автоматично запускається механізм перевірок, за підсумками яких нараховуються штрафні санкції за недоплат до бюджету. Судовий процес може тривати довго, а штрафи з імпортерів почнуть стягувати відразу».

Також експерт нагадує про те, що на кордоном майже місяць простоюють фури з препаратами, які вже прирівняли до алкоголю. Товар неможливо ні розмитнити, ні вивантажити на склад під митний контроль, ні повернути виробникові. «Зберегти ліки в таких умовах неможливо, адже на якість впливають найменші перепади температури. Очевидно, що препарати вже зіпсовані. Таким чином, збитки дистриб’юторів зараз сягають кількох мільйонів євро, і комусь доведеться їх компенсувати. Фактично дії митниці не наповнять бюджет, позбавлять населення ліків, а державі доведеться оплачувати збитки імпортерам після рішення судів про компенсацію збитку», – резюмує Шевченко.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами