ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА В УКРАЇНІ поверне фермерів в «лихі дев’яності»

У парламенті зареєстрований законопроект, що встановлює збір за користування ділянками сільськогосподарського призначення. Документ зобов’язує власників та орендарів наділів відраховувати до місцевих бюджетів 1% нормативної оцінки землі.

Додаткові надходження автори припускають направити на розвиток сільської місцевості. Представники агросектору схвалюють підтримку села, проте в нинішніх умовах фінансувати її не згодні. Подібний захід знизить рентабельність виробництва і змусить аграріїв піти в тінь.

Черговий земельний податок запропонував глава комітету Верховної Ради з питань агрополітики Григорій Калетник. Депутат упевнений, що одновідсотковий збір не вдарить по сільгоспвиробникам, адже платити доведеться лише раз на рік. А доходи місцевих бюджетів збільшаться на 3,5-4,5 млрд. грн. Ініціатива отримала схвалення Державного агентства земельних ресурсів. Його голова Сергій Тимченко заявив, що додатковими грошима можна буде підтримати вмираючі села і назвав законопроект рішучим кроком влади на шляху завершення земельної реформи.

Представники аграрного бізнесу поставилися до нового збору неоднозначно. «Ми завжди виступали за економічний і соціальний розвиток сільських територій, але не таким способом, – обурюється президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Миркевич. – Для підтримки сіл потрібно впроваджувати інноваційні та інвестиційні проекти, а не збільшувати податковий тиск на сільгоспвиробників. Цього року уряд і так підвищив оціночну нормативну вартість землі. З урахуванням цього орендна плата для фермерів зараз становить 5,5% вартості ділянки. Крім того, постійно дорожчають мінеральні добрива, гербіциди, техніка, пально-мастильні матеріали. Цього аграріям ніхто не компенсує».

Ситуація загострюється і тим, що одночасно зі збільшенням витрат на виробництво падають закупівельні ціни на аграрну продукцію. За словами Міркевича, в цьому маркетинговому році ціни на пшеницю впали з 2,2 до 1,5 тис. грн. за тонну. Тонна цукру подешевшала до 5,1 тис. грн., хоча витрати на вирощування цукрових буряків та їх переробку зараз становлять майже 7 тис. грн. У той же час банківське кредитування для фермерів (особливо дрібних і середніх господарств) практично недоступне. Вільних грошей у аграріїв немає і в найближчі роки не передбачається.

Аналітик консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник також вважає новий податок як мінімум несвоєчасним. «Цього року аграрії сильно постраждали. Через суху осінь та морозну зиму пропало, за різними оцінками, від 30 до 50% озимої пшениці. Її пересівати – це додаткові витрати, тому подорожчає і без того недешева посівна кампанія. Наповнювати місцеві бюджети, звичайно, необхідно. Особливо сільські, адже це єдине, що у нас поки що не розкрадається. Питання тільки в тому, чи забирати гроші у фермерів або трохи перерозподілити ті кошти, які надходять на сьогоднішній день до держбюджету», – сказала Колесник.

Про тяжке становище фермерів говорять і в Українській аграрній конфедерації. За підрахунками експертів, останні п’ять років з кожного гектара землі, що обробляється в нашій країні, фермери віддають бюджету близько 800 грн. Це ті втрати, які аграрії несуть від неповернення ПДВ експортерам зерна, різних заборон на вивезення сільгосппродукції, регулювання в «ручному режимі» цін на так звані соціальні продукти. «Аграрна галузь в Україні стала соціальним донором, – доповнює Колесник. – В таких умовах новий податок може стати тією соломинкою, яка переламає верблюду спину».

Позиція аграріїв зрозуміла. Після введення нового збору збільшаться не тільки фінансові витрати сільгоспвиробників, але посилиться фіскальний тиск на бізнес, адже податки завжди супроводжуються перевірками та додатковою звітністю. На думку директора консалтингової компанії «ПроАгро» Миколи Верницького, особливо сильно податок вдарить не по великому бізнесу. Постраждають дрібні і середні фермерські господарства, які користуються землею на правах оренди. Раніше вони часто домовлялися з власником земельної ділянки і вносили орендну плату натурою – тим, що виростили самі. Тепер же для сплати податку фермерам доведеться продавати свою продукцію незалежно від того, чи буде на ринку вигідна ціна.

Тому експерт прогнозує, що частина аграрного сектору піде в тінь. «Насправді збір за користування сільськогосподарськими землями буде складно проконтролювати, тому що в Україні досі не діє земельний кадастр. Кадастрово-реєстраційну систему планують ввести до наступного року, але реєстратори вже зіткнулися з масою проблем і «білих плям». Деякі експерти вважають, що повноцінно кадастр запрацює в нашій країні не раніше, ніж через п’ять років. Так що зараз агробізнес цілком може переходити на «сірі схеми», і частина фермерів після введення нового податку це зроблять», – резюмує Верницький.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами