ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кому в Україні пощастило із зарплатою?

оплата праці в Україні

За минулий рік підвищилася оплата праці в Україні. За даними Держстату, штатні працівники в середньому стали одержувати на 17,5% більше. Збільшення у середньому склало всього по 100 грн до кожної заробленої тисячі. Але й цього вистачило, щоб перекрити інфляцію.

На початку року багато людей пережили певні фінансові труднощі. З одного боку, довга низка новорічних свят, з іншого, – деяке падіння доходів. Зниження зарплат в перші місяці нового року експерти пояснюють сезонністю. «У грудні великі фірми виплачують своїм співробітникам премії, бонуси, – пояснює Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень. – Тому кінець року завжди демонструє зростання окладів, а початок року повертає зарплатну криву до показників листопада. Говорити про зменшення доходів у зв’язку з цим некоректно. Для висновків слід порівнювати показники і «січень до січня», тобто за рік».

Річна динаміка середніх зарплат по Україні, на перший погляд, не може не радувати. Відповідно до останнього звіту Держслужби статистики за минулий рік середньомісячні оклади зросли на 17,5%. З урахуванням досить низької інфляції (близько 8%) виходить, що наші громадяни стали багатшими на 10%. Фактично це збільшення на 100 грн до кожної заробленої тисячі. Правда, деякі експерти ставлять під сумнів інфляційні розрахунки Держстату. Наприклад, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін переконаний, що відомство занижує реальні цифри. «Минулого року «намалювати» низьку інфляцію вдалося завдяки гарному врожаю. Однак зростання споживчих цін все одно склало не менше 16%», – переконаний Соскін.

Виходячи з цих розрахунків, українці в минулому році не особливо розбагатіли. Правда, і не збідніли. Втім, середні дані по країні можна порівняти з середньою температурою по лікарні. Цікавіше виглядає динаміка доходів по галузях і регіонах. Статистика минулого року показує, що найвищі доходи – у промислово розвинених регіонах. У п’ятірці лідерів місто Київ, Донецька, Дніпропетровська, Луганська та Запорізька області. Вони ж показують саму вражаючу динаміку зростання доходів – в середньому близько 20%. Експерти знайшли цьому пояснення – деяке пожвавлення економіки. Очолюють список самих «заможних» густонаселені промислові регіони, де доходи населення залежать від розташованих там підприємств. Саме тому в аутсайдерах (як за розмірами зарплат, так і темпам їх зростання) за рік виявилися аграрні регіони заходу України: Закарпатська, Волинська, Тернопільська області, а також сільськогосподарська Херсонщина. Роботи для населення там практично немає, тому й доходи залишилися на колишньому рівні. Крім того, для аграріїв став поганою новиною рекордний урожай овочів і зерна – пішов обвал цін на їх продукцію. Так що фермерам довелося продавати свій товар нижче собівартості.

В неідеальну ситуацію в агросекторі не зовсім вписується динаміка зарплат по галузях економіки. За даними Держстату, за рік доходи в сільськогосподарській сфері зросли на чверть. Це один з найвищих показників. Втім, експерти всьому знайшли пояснення: чим нижча реальна зарплата, тим помітніше її збільшення, виражене у відсотках. Тому по галузях взаємозв’язок між розміром зарплат і темпом їх зростання в більшості випадків обернено пропорційна. Тобто чим вище зарплати, тим повільніше вони ростуть.

Особливо помітно збільшилися зарплати працівників лісового господарства, будівельників, аграріїв, викладачів, персоналу готелів і ресторанів. Проте зарплати цих фахівців не перевищують 2,3 тис. грн., при тому що середня зарплата по Україні в минулому році перевалила за 2,6 тис. грн. Зате у високооплачуваних банкірів, моряків і держчиновників зростання доходів скромніше, всього 11-16%. Винятком стали лише працівники, зайняті в авіації: їх найвищі по країні зарплати за рік показали і найбільше зростання, збільшившись в середньому на 29%.

Що стосується прогнозів на найближчі місяці цього року, то тут думка експертів ринку праці однозначна. Комерційний директор компанії «Робота плюс» Ніна Роздобудько впевнена, що підвищення зарплат в цілому чекати не варто. Більш того, в очікуванні другої хвилі кризи і чуток про масові звільнення роботодавцям легше маніпулювати співробітниками – персонал кине всі сили на збереження своїх робочих місць. Директор рекрутингової компанії Hudson Ілона Шарова каже, що компанії планують збільшувати зарплати, але поступово, протягом року і лише в межах інфляції. Більшість роботодавців проведуть індексацію окладів у розмірі не більше 15%.

«У основної маси працюючих в цьому році зарплати будуть номінально зростати на 5-10%, – говорить керуючий партнер Executive Search агентства SM Consulting Сергій Марченко. – Проте це не дозволить зберегти минулорічний рівень реальних доходів, так як інфляція однозначно буде вищою. На реальне підвищення доходів можуть розраховувати тільки ключові співробітники, від яких безпосередньо залежить бізнес роботодавців. Компанії відходять від солідарної моделі заохочення, коли всім діставалося по трохи, і фокусують фінансову стимуляцію на найважливіших співробітників».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами