ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Єврокомісія дає похмурі прогнози по економіці ЄС

Єврокомісія на сьогоднішній день бачить поточний рік для економіки єврозони в ще більш похмурих тонах, ніж восени 2011 року – про це свідчить погіршений прогноз по ВВП, більш віддалені перспективи повернення до економічного зростання, підвищення прогнозу інфляції, песимістичні коментарі експертів ЄК.

Єврокомісія в четвер опублікувала попередню весняну оцінку розвитку економічної ситуації в Євросоюзі і єврозоні. Попередню ЄК давала на початку листопада.

Комісія зазвичай надає попередній звіт по економіці лише по семи країнам ЄС, однак в поточних вельми непростих макроекономічних умовах вона вирішила зробити аналіз відразу всіх 27 держав союзу, повідомив віце-президент Єврокомісії Оллі Рен на прес-конференції в четвер. Однак прогноз обмежений лише 2012 роком. Свою остаточну оцінку з поточного та наступного років ЄК планує представити весною.

Траєкторії падіння

ЄК серйозно знизила прогноз динаміки ВВП єврозони на 2012 рік – тепер вона чекає його скорочення на 0,3%, тоді як ще восени сподівалася на зростання в 0,5%. Віце-президент Рен сподівається, що рецесія все ж буде недовгою, зростання почне повертатися вже в другій половині поточного року разом з довірою інвесторів до економіки регіону. Рен сподівається, що сприяти цьому будуть структурні реформи в країнах ЄС і єврозони, які спрямовані на посилення бюджетної дисципліни та відновлення економічного зростання. Однак аналітики відзначають, що політика «затягування поясів» в поєднанні з ослабленням світової торгівлі приводить, в основному, лише до послаблення і в економіках регіону.

Єврокомісія підвищила і прогноз інфляції в єврозоні на 2012 рік до 2,1% з 1,7%.

Прогноз збільшений в зв’язку з «наполегливо високими цінами на енергію й підвищенням непрямих податків». Для Євросоюзу в цілому показник в поточному році може скласти 2,3% проти очікувань в 2,0%.

«У Євросоюзі в цілому буде стагнація в цьому році (нульове зростання ВВП проти попереднього прогнозу в 0,6%), в єврозоні – м’яка рецесія», – сподіваються аналітики ЄК.

До погіршення прогнозу ЄК підштовхнуло ряд причин. У першу чергу, стимул до зростання ослаб сильніше, ніж очікувалося в кінці 2011 року на тлі уповільнення циркуляції світової економіки. Крім того, порочний зв’язок між кризою суверенного боргу, крихкими фінансовими ринками і засинаючою економікою не розірвалася, говориться в прогнозі ЄК. Тим не менш, ситуація на фінансових ринках трохи покращилася, показуючи перші ознаки стабілізації, зазначає комісія.

У четвертому триместрі минулого року Євростату зафіксував квартальне падіння ВВП на 0,3%, як в ЄС, так і в єврозоні.

Нинішня доповідь ЄК припускає, що за минулий рік ВВП єврозони виріс на 1,4%, а Євросоюзу – на 1,5%, тоді як восени ці показники оцінювалися на рівнях 1,5% і 1,6% відповідно.

ЄК визнає, що додаткові заходи скорочення бюджетних витрат, прийняті в ряді країн єврозони на тлі боргової кризи в минулому році, будуть тиснути на перспективи зростання регіону в короткостроковій перспективі. Тим не менш, ЄК сподівається на те, що ЄС вдасться перетворити бюджетну консолідацію в економічне зростання з допомогою структурних реформ.

Пропозиція і попит на кредити в Євросоюзі залишаються низькими, відзначає комісія ще один негативний для економіки фактор. Крім того, ризик скорочення кредитної пропозиції зростає.

Гіркої приправи в котел повільного варення європейської рецесії підливає і глобальна економіка. «Тимчасове ослаблення світової економіки, про який говорилося в осінньому прогнозі, продовжується», – зазначив єврокомісар Рен. При цьому є і позитивні моменти: у США економіка показує ознаки пожвавлення більш активно, ніж передбачалося раніше. Проте в Японії, навпаки, рік закінчився на песимістичній ноті, зазначив Рен.

Ціни на нафту не продовжили скорочення, як того чекала Єврокомісія, навпаки, вони підвищилися на 13% в порівнянні з осіннім прогнозом, говориться в документі.

Єврокомісія знизила прогнози зростання ВВП по всіх чотирьох кварталах майбутнього року і для єврозони, і для Євросоюзу. Найсильніше постраждала оцінка першого кварталу через гірші, ніж очікувалося, дані Євростату по четвертому триместру минулого року.

Осінній прогноз припускав негативний економічний ріст в 2012 році лише в Греції та Португалії, нинішня оцінка очікує спаду також і економік Бельгії, Іспанії, Італії, Кіпру, Нідерландів, Словенії та Угорщини.

Тим не менш, скорочення економіки ЄК прогнозує поки лише на початок 2012 року. «Повернення до свого роду скромного відновлення, яке є характерним наслідком фінансової кризи, очікується лише з другої половини року», – йдеться в прогнозі Єврокомісії.

«Відновлення все ще прогнозується на другу половину року, але, як очікується тепер, воно буде більш слабким і почнеться пізніше, ніж було передбачено восени», – підсумовує ЄК.

Прогноз по ряду країн єврозони був погіршений значно. Єврокомісія очікує тепер дефляцію в самій проблемній країні єврозони Греції в поточному році на рівні 0,5% при падінні економіки в 4,4%. У попередньому, осінньому прогнозі ЄК очікувала інфляцію в країні на рівні 0,8% при скороченні ВВП на 2,8%.

Падіння ВВП на тлі дефляції є одним з найбільш несприятливих економічних сценаріїв. Греція – єдина країна валютного об’єднання, де очікується дефляція. Падіння її ВВП прогнозується на найвищому рівні, серед країн, що входять в єврозону. Греція отримує зовнішню допомогу, найбільшу серед країн єврозони – на 110 мільярдів євро. На поточному тижні був схвалений ще один пакет порятунку на 130 мільярдів євро. Без цих грошей країна ризикує допустити перший дефолт в історії регіону єдиної європейської валюти.

Єврокомісія нагадує, що падіння економіки в Греції в 2011 році виявилося набагато сильніше очікувань, склавши, за попередньою оцінкою 6,8%. Рішення уряду країни скоротити мінімальну зарплату призведе до зменшення і без того слабкого внутрішнього попиту, однак ця міра була необхідна для зниження бюджетного дефіциту в країні на вимогу її кредиторів. ЄК вважає, що вона допоможе відновити конкурентоспроможність країни. При цьому, в 2012 році обсяг виробництва в Греції продовжить скорочуватися – на 4,3%, що набагато гірше осіннього прогнозу, відзначає ЄК. Показник знаходиться під серйозним знижувальним ризиком на тлі дуже низької довіри як з боку споживачів, так і бізнесу. Комісія прогнозує і ослаблення зовнішнього попиту на продукцію Греції.

Основною причиною дефляції в країні стане скорочення наявних витрат населення у зв’язку зі скороченням зарплат у приватному секторі.

ЩО НА ПІВДНІ, ЩО НА ПІВНОЧІ

ЄК тепер прогнозує падіння економіки Італії в 2012 році на 1,3% проти очікувань зростання на 0,1% в осінній доповіді. В минулому році вперто ходили чутки, що ця країна може також стати жертвою кризи суверенного боргу єврозони і попросити зовнішню допомогу. Аналітики відзначали, що на її порятунок у єврозони грошей може не вистачити. Зараз влада монетарного союзу активно працює над посиленням механізмів порятунку проблемних країн регіону, зокрема, над збільшенням їх обсягів.

Італія повернулася в рецесію в другій половині минулого року, нагадує Єврокомісія. ВВП показав гіршу, ніж очікувалося, динаміку в минулому році, невизначеність залишається високою, витрати притримують як приватні особи, так і бізнес, тому прогноз на першу половину поточного року значно погіршено, відзначає ЄК. Однак комісія сподівається, що економічна активність стабілізується в Італії в другій половині року.

Оцінка ВВП Португалії, яка залежить від другої за розміром зовнішньої підтримки, також погіршено – до спаду в 3,3% з 3,0%.

У Португалії уповільнення економічної активності посилилося в четвертому кварталі сильніше минулого року. ЄК очікує негативного внеску в динаміку ВВП внутрішнього попиту, яке не буде перекрито доходами від експорту. Саме тому комісія погіршує оцінку ВВП країни на 2012 рік. Негативний вплив на португальський експорт надасть, у тому числі, не сама райдужна економічна ситуація в єврозоні, свідчить доповідь ЄК.

Деякі аналітики побоюються, що Португалія може повторити долю Греції: не впоравшись зі своєю економічною програмою, вона не повернеться на ринки довгострокових і середньострокових позик в терміни, обумовлені кредиторами, тому їй може знадобитися додаткова фінансова підтримка, щоб уникнути дефолту.

Ірландія, яка займає третє місце за обсягом наданої їй зовнішньої фінпідтримки в єврозоні, може підвищити свій ВВП в поточному році на 0,5%, тоді як раніше ЄК очікувала від неї росту на 1,1%.

Прогноз збільшення найбільшої економіки єврозони – Німеччини, скорочений до 0,6% з 0,8% на поточний рік. Країна, на думку ЄК, втратила в минулому році стимул до зростання на тлі посилення боргової кризи, перспективи її експорту ослабли. Тим не менш, доступна статистика по першому кварталу може говорити про те, що втрата стимулу була лише тимчасовою і не призведе до рецесії, пише ЄК.

Єврокомісія скоротила і прогноз для другої найбільшої економіки регіону – Франції, зрізавши його на 0,2 процентних пункти – до 0,4%.

ЄК зазначає, що найбільш високе зростання ВВП серед країн Євросоюзу буде в Латвії (2,1%), Литві (2,3%) та Польщі (2,5%), найгіршу динаміку покажуть Греція і Португалія.

Оцінку глобальної економіки, а також по США та Японії Єврокомісія представить в остаточній версії весняного прогнозу.

ЄК продовжує засновувати свої прогнози на припущенні, що необхідні політичні рішення прийняті і реалізуються в країнах ЄС і єврозони для боротьби з кризою суверенного боргу.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами