ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Корупціонерам день свободи обійдеться в 140 гривень

Скасування кримінальної відповідальності за багатьма видами економічних злочинів дала надію тим, хто зараз відбуває термін, вийти на свободу, сплативши штраф. Коштує це буде недешево: за кожен день скороченого строку доведеться заплатити майже 140 гривень. А за спробу затягнути оплату порушника можуть знову запроторити до в’язниці, причому на 12 років.

На волі заробили 100 мільйонів гривень

Місяць роботи закону про декриміналізацію економічних злочинів ознаменувався конкретними результатами. За даними Генпрокуратури, за цей час було закрито більше 2500 кримінальних справ, порушених до набрання законом чинності. За словами Андрія Портнова, керівника головного управління Адміністрації президента з питань судоустрою, до держбюджету від злочинців вже надійшло близько 100 млн грн у вигляді застав. За оцінкою чиновника, до кінця року сума таких «добровільних внесків» за свободу може досягти 2 млрд грн.

В цілому Генпрокуратура планує закрити близько 5 тисяч кримінальних справ, порушених за статтями, які пов’язані з економічною діяльністю і раніше припускали відбування тюремного терміну. Як відомо, зараз відсидку замінили штрафами. Ці зміни торкнулися майже 30 видів господарських правопорушень. Серед них – товарна контрабанда (крім нелегального провозу наркотичних речовин, зброї та інших небезпечних предметів), обман покупців і замовників, ухилення від сплати податків і повернення валютної виручки, фіктивне банкрутство, підробка акцизних марок та багато іншого. А ті, хто раніше отримав тюремний строк і відбуває покарання за декриміналізовані зараз статтями, можуть вийти на волю, сплативши в скарбницю встановлені законом суми.

Експерти впевнені, що законодавці досягли відразу двох цілей. Не відбираючи свободу у правопорушника, держава отримує додаткові бюджетні надходження і паралельно не витрачається на утримання злочинців з економічних статтями, вони соціально не небезпечні і ізолювати такий контингент від законослухняних українців не потрібно. «Закон скасовує кримінальну відповідальність за ті діяння у сфері господарської діяльності, які на сьогодні втратили ознаки підвищеної суспільної небезпеки і не вимагають переслідування порушників в кримінальному порядку», – пояснив керуючий партнер юридичної фірми «Спектор» Володимир Гаріпов.

Штраф як індульгенція

Плюси закону про декриміналізації полягають у тому, що він має зворотну дію в часі. Проте вийти на свободу економічним злочинцям, які відбувають покарання не так вже просто. По-перше, жоден вирок не буде переглянутий автоматично. «Питання приведення вироку у відповідність з новим законом вирішує суд за місцем відбування покарання, – говорить партнер юридичної фірми «КПД Консалтинг» Кирило Козак. – Функція нагляду за додержанням законів при виконанні покарань покладається на прокуратуру, яка зараз повинна повсюдно і масово направляти до судів подання про заміну гуманізовані покарань на штраф».

Крім прокурора, ініціювати процедуру перегляду покарання може адміністрація виправної установи. Перший або другий варіант – це ідеальний алгоритм. Однак через велику кількість бажаючих законно вийти на свободу, запізненості реакції державних органів і затримок з уявленнями експерти радять засудженим самим готувати і направляти заяви в суди за місцем відбування покарання. При цьому варто зважити всі за і проти життя на волі. Навіть тих, хто майже відсидів встановлений термін, на свободу відпустять не тільки з чистою совістю, але й порожніми кишенями.

«Усім, які відбувають покарання за злочини, за якими основне покарання замінили на штраф, доведеться сплатити свою частину невідбутого строку, – пояснює Козак. – Правила розрахунку передбачені в Кримінальному кодексі Україні. Приміром, 1:00 громадських робіт оцінили в один неоподатковуваний податком мінімум доходів громадян (НМДГ – 17 грн). Один день виправних робіт коштує трохи менше трьох мінімумів (45,34 грн). День обмеження свободи обійдеться засудженому в чотири НМДГ (68 грн), а ось за день арешту або позбавлення волі доведеться заплатити вісім неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (136 грн)».

Невідплатні боржники

Ціна свободи чимала, і не всім виявиться по кишені. Правда, у засуджених є можливість виплатити штраф в розстрочку протягом півроку. «Це граничний термін і продовженню він не підлягає, – акцентує Козак. – Терміни сплати штрафу, виплат і її період в кожному конкретному випадку визначає суд у вироку. Тому фігуранту у справі доцільно заздалегідь задуматися про терміни і можливості сплати штрафу, щоб в судовому засіданні заявити суду реальні терміни. Адже в разі несплати у встановлені судом строки штраф замінюється виправними роботами й навіть позбавленням волі на строк до 12 років».

Дана норма викликає нарікання багатьох експертів. На думку старшого юриста компанії «Юрімекс» Зоряни Топорецька, страх знову опинитися за гратами буде підштовхувати громадян на вчинення нових злочинів, або їм доведеться на невигідних умовах продавати своє житло або інше майно. «Адекватність покарання злочину по деяких позиціях закону дійсно спірна, – коментує думку юриста голова Центру соціально-економічних досліджень« CASE-Україна »Дмитро Боярчук. – З іншого боку, порушник повинен спочатку розуміти, на який ризик йде, і чи буде вигода від злочину еквівалентна покаранню за нього».

До речі, в законі є застереження, які не дозволяють замінювати позбавлення волі штрафом. «Сюди відноситься засудження за сукупністю злочинів або вироків, – розповідає Козак. – Це випадки, коли особа відбуває покарання за кілька злочинів. Заміна на штраф тут можлива, тільки якщо за декриміналізовано злочин призначено найсуворіше покарання в порівнянні з покараннями за інші злочини. Правило стосується як реального осуду, так і засудження з відстрочкою виконання вироку. Це єдиний момент, оскільки при засудженні за «букет» злочинів можна буде відмовити в силу того, що за гуманізувати злочин призначено не найсуворіше покарання».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами