ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon МВФ вимагає підняти тарифи для населення

Київський офіс Міжнародного валютного фонду висунув умови, на яких він готовий відновити кредитування України. Серед першочергових заходів – плаваючий курс національної валюти й різке підвищення комунальних тарифів для населення. Є й нові пропозиції. Наприклад, підвищення податків для заможних українців – цей захід взяли на озброєння багато країн світу в боротьбі за наповнюваність бюджету.

Нові листи про старе

Перелік реформ, яких вимагає провести МВФ, міститься в документі. Документ, підписаний главою київського офісу Фонду Максом Альєром, був переданий керівникам уряду, Національного банку, Міністерства фінансів та Адміністрації президента. До речі, лист датований кінцем січня. Незадовго до цього українські урядовці літали до Вашингтона, де розташовується штаб-квартира МВФ. Після цього деякі з них говорили про пошук компромісів, які дозволили б отримати від Фонду гроші, але не проводити в країні шокових реформ. Однак у МВФ упевнені, що без них Україна загрожує серйозна криза, навіть якщо його вдасться уникнути іншим країнам.

Основними ризиками для економічної стабільності Фонд вважає фіксований курс гривні і занижену вартість комунальних послуг. Пропонований рецепт традиційний і простий: відпустити гривню у вільне плавання і підвищити комунальні тарифи для населення. Тональність листа та перелік головних вимог Фонду говорять про те, що компроміс так і не був знайдений. Таким чином, українська влада опиняються перед важким вибором: чим жертвувати. Політичним рейтингом напередодні жовтневих виборів до Верховної Ради або ж грошима від МВФ – $ 12 млрд. Ця сума – приблизно третина золотовалютних резервів Національного банку України.

МВФ пішов на поступки українському Кабміну

З нововведень, запропонованих Фондом, лише одне – підвищити податки для багатих українців. Замість нині діючої ставки прибуткового податку в 17% для тих, хто щомісяця заробляє понад 10 мінімальних зарплат (сьогодні це сума трохи перевищує більше 10 тис. грн), МВФ запропонував ввести підвищену ставку в 20%. Це найменш болюча реформа, оскільки торкнеться не більше 5% населення. Такі гроші, принаймні, легально отримує дуже мало людей.

Курсові гойдалки

Представники Фонду в своєму листі звинуватили уряд у тому, що воно штучно утримує курс гривні на нинішньому рівні. «Зберігається посилений тиск на обмінний курс. У той час як валютні інтервенції утримували курс гривні стабільним відносно долара, що продовжуються втрати міжнародних резервів не прийнятні. З серпня минулого року НБУ втратив близько 20% своїх міжнародних резервів», – йдеться в листі МВФ.

Фонд послідовно наполягає на більш гнучкої курсової політики, яка дозволила б гривні плавно коливатися в залежності від ринкових умов. Проте зовсім недавно глава уряду Микола Азаров та голова НБУ Сергій Арбузов висловилися про намір і надалі утримувати курс на рівні 8 грн / $. Незалежні аналітики вважають, що владі вдасться утримати таке положення протягом року. Навіть якщо уряд піде на девальвацію, вона буде неглибокою, в межах 8,20-8,50 грн / $.

У свою чергу МВФ у своєму листі, мотивуючи необхідність вільного курсоутворення, вказує на те, що українська економіка в значній мірі експортно орієнтована – постачає на світові ринки переважно сировинні товари. І при таких умовах «плаваючий» курс краще фіксованого.

У той же час Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера вважає, що існують деякі ризики, при яких уряд не зможе утримати курс. Серед головних – не тільки ситуація на традиційних експортних ринках, а й реакція населення. При виникненні ажіотажу люди можуть просто «змести» золотовалютні резерви НБУ, якими сьогодні підтримується курс. Поки ситуація відносно спокійна, упевнений Устенко, резервів вистачає. «Попит населення на валюту становить $ 6-7 млрд на рік. Ми прогнозуємо в 2012 році попит на валюту з боку населення і тіньового сектора на рівні $ 5 млрд при відносно оптимістичному сценарії. Чи достатньо буде обсягу резервів Нацбанку, якщо попит злетить до $ 10 млрд, до кінця незрозуміло. Це впливає на наші золотовалютні резерви, яких зараз більше  30 млрд. $», – говорить він. У той же час експерт не міг спрогнозувати, скільки НБУ готовий витратити валюти на інтервенції. Простіше кажучи, при яких умовах він припинить підтримку курсу: коли резерви вичерпаються до $ 25 млрд або до $ 20 млрд.

Сьогодні населення купує все ще більше валюти, ніж продає. За свіжими даними НБУ, протягом січня українці продали банкам лише трохи більше мільярда доларів, а купили майже $ 1,6 млрд. Валютні депозити в банках збільшилися майже на $ 380 млн. Такий баланс нетиповий для першого місяця року. Січень – це затяжні свята, коли населення традиційно більше продає валютні заощадження, щоб з розмахом зустріти новий рік і побалувати подарунками близьких.

Але якщо на адміністративне курсоутворення в Україну МВФ дивиться крізь пальці вже багато років, то політика в сфері комунальних тарифів – головний подразник у відносинах уряду з його найбільшим кредитором. Саме через тарифи Києву не дають грошей, незважаючи на те, що реалізовані інші реформи, наприклад не менш непопулярна – пенсійна.

Газова різниця

Міжнародний валютний фонд також вимагає підвищити ціну газу для населення на 30%, а для підприємств теплокомуненерго – на 58%. Як відомо, останні отримують дешеве блакитне паливо, щоб не підвищувати ціни за опалення і гарячу воду. У той же час Фонд вказує, що навіть у разі підвищення тарифів на зазначені ним величини, НАК «Нафтогаз» і комунальна енергетика все одно залишаться збитковими, оскільки тарифи будуть компенсувати вартість газу лише на 25%.

Щоб така ситуація не тяглася вічно, МВФ пропонує дуже простий рецепт: після одноразового різкого підвищення кожні шість місяців ще підняти ціни на комунальні тарифи на 20%. І так до тих пір, поки вони не досягнуть економічно обгрунтованого рівня. А щоб ці заходи не вдарили по кишені не найзаможніших українців, Фонд пропонує реформувати надання субсидій. «Систему соціальної допомоги необхідно реформувати таким чином, щоб її одержувачами стали найменш захищені верстви населення. Прийняття закону, який уніфікує і оптимізує систему надання грошової допомоги з одночасним запуском програм, які будуть базуватися на визначенні рівня доходів домогосподарств, забезпечить швидке перенаправлення соціальної допомоги тим, хто потребує її найбільше», – йдеться в листі.

Сьогодні головною проблемою залишається субсидування державою всіх без розбору. Ціна опалення або гарячої води однакова і для самотньої бабусі, яка живе в невеликий «хрущовці», і для підприємця, який мешкає в квартирі з футбольне поле. Але українцям поки рано лякатися різкого зростання тарифів. Днями президент Віктор Янукович визнав, що саме через «комуналки» пригальмовується співпрацю з МВФ. Але підвищувати тарифи влада не має наміру. «Це головна причина, чому ми з МВФ тягаємо цей канат. І поки що програми є, але немає кредитів, які нам вкрай необхідні », – визнав Янукович. Його слова підтвердив віце-прем’єр Сергій Тігіпко. Він сказав, що уряд шукає альтернативні варіанти отримання грошей з-за кордону, тому що тарифи уряд підвищувати не має наміру. Зараз дискусія з МВФ вперлася в ціну газу. Ще з кінця минулого року українське керівництво говорить про зниження ціни російського палива. Але до завершення виборів в Росії нових, більш низьких, цін навряд чи побачимо.

Експерти Світового банку серйозно розглядають можливість розриву співпраці між Україною та МВФ. Такий прогноз вони заклали в свою оцінку ситуації на найближчий рік. Правда, Україні не вперше залишається не тільки без грошей Фонду, а й без діючої програми МВФ. Раніше Фонд заморожував співпрацю з Києвом, під час останньої президентської виборчої кампанії. Тоді країну очолював Віктор Ющенко, а його уряд – Юлія Тимошенко. Щоб не розгубити підтримку виборців, «помаранчеві» також не проводили реформ. Як наслідок, МВФ припинив співпрацю з Києвом, поки не закінчиться виборча гонка. Кредитний ліміт на $ 15 млрд було відкрито лише після зміни влади – нову програму співпраці stand by підписав у 2010 році новопризначений прем’єр Микола Азаров.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами