ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Крапку в торговому конфлікті України і Росії поставлять в 8 Березня

В Україну прибула група російських експертів, від вирішення яких залежатиме доля наших сирних заводів. Як відомо, трьом з них заборонили постачати продукцію на ринок сусідньої країни. Заборону мотивовано тим, що українські сири не відповідали стандартам якості – при їх виробництві застосовувалося пальмове масло. Хоча українські експерти стверджують, що воно взагалі не використовується нашими сирзаводами.

Російські експерти найближчим часом поставлять крапку в «сирному конфлікті». Про це повідомив міністр аграрної політики Микола Присяжнюк. «Прибуде робоча група на чолі з керівником ветеринарної служби. Я думаю, що після вивчення нормативних документів, після вивчення наших технічних умов найближчим часом, буквально після вивчення технічної документації вони здійснять технічне інспектування», – пояснив міністр. За оцінками експертів, українські виробники втратять 300-600 млн. $.

Українські підприємства готові до інспекції. «Я задоволений тим, що на заводах після проведення аналізів не підтвердилися показники, які могли стати для Росспоживнагляду причиною для введення подібних санкцій», – сказав міністр. Як відомо, після початку «сирної війни» на заводах, які постачають свою продукцію до Росії, були проведені додаткові перевірки, які не виявили порушень.

Що отримає Україна від зони вільної торгівлі

Претензії до українських сирів полягали в тому, що в них було виявлено пальмове масло. Використання цього інгредієнта у виробництві молочних продуктів – ненова технологія. Питання лише в чесності перед споживачем. Якщо в складі продукту є пальмова олія, він повинен бути позначений як «сирний продукт». Та й коштуватиме дешевше. Претензія ж Росспоживнагляду полягала в тому, що пальмове масло виявлено в продуктах з маркуванням «сир».

У той же час Валентин Безрукий, президент Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз «Тест» пояснює, що пальмове масло використовується частіше в кондитерській продукції. У той час як при виробництві сиру це швидше поодинокі випадки, ніж практика. «Говорити про те, що у нас мало не в кожному сирі пальмове масло, безпідставно. Це може підтвердити будь-яка незалежна експертиза», – сказав він. Державні контролери, які також проводять регулярні дослідження якості продуктів, підтверджують такі висновки. Олег Кобельков, начальник відділу департаменту споживчої політики та реклами Держінспекції по захисту прав споживачів підкреслив, що з усієї маси проведених досліджень інспекція виявила немолочні жири в сирах тільки два рази. Та й то у тих підприємств, які не постачають свою продукцію до Росії.

Але найцікавіший момент у «сирному конфлікті» полягає в тому, що українську продукцію на ринок сусідньої країни допускають самі ж російські чиновники. Вони приїжджають на виробництво, проводять глибокий аналіз технології та умов виробництва. Після цього підприємство отримує (або не отримує) сертифікат відповідності своєї продукції російським стандартам і вимогам. Тільки при наявності цього документа підприємство може здійснювати поставки на російський ринок. Українські виробники сиру не зацікавлені порушувати обумовлені з російською стороною вимоги. У багатьох ще свіжий у пам’яті 2006-й рік. Тоді поставки були заборонені повністю і заводи також понесли величезні збитки.

Зараз же лише три українські підприємства близько місяця позбавлені можливості експортувати свою продукцію на російський ринок. Цей конфлікт змусив виробників замислитися про розширення географії поставок. До цього часу основна маса сирів йде в Росію і Білорусію – близько 85% експорту. Але зараз розглядаються можливості поставок в Європу та країни Азії та Африки.

Поки ж діяла заборона на поставки сиру на російський ринок, один завод тимчасово припинив роботу. Майже тисячу співробітників, задіяних у виробництві, відправили у відпустку за свій рахунок. Інший завод зупинив виробництво сиру і перейшов на випуск масла та сухого молока. Тим часом глава Росспоживстандарту Геннадій Онищенко сказав, що заборона на поставки може бути введена і для інших заводів, якщо в їх продукції буде виявлено невідповідність стандартам.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами