ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Що чекає українців з роботою в 2012 році?

Хороша робота і гідний заробіток – справжній стимул для людини. А напередодні другої хвилі фінансової кризи, коли тотальні скорочення в Європі готові зачепити і українську економіку, затриматися на гідному рівні стає ой як непросто. При цьому складно визначити, наскільки перспективна та чи інша професія в кризовий період, адже ті фахівці, яких берегли в момент стабільності, можуть виявитися зовсім незатребуваними на піку хиткого стану України. Експерти проаналізували ситуацію на трудовому поприщі, і з’ясували, яким же фахівцям бажано міняти кваліфікацію, а кому турбуватися через настання хиткості економіки не варто.

Незважаючи на економічне зростання за підсумками 2011 року на рівні 5,2%, ринок праці в минулому році відновлювався слабо. Експерти попереджають, що незважаючи на передбачуване зростання ВВП в 5%, в поточному році ситуація може бути ще складніша. Ні для кого не секрет, що зростання добробуту країни сповільниться. І реальний рівень економічного зростання, за прогнозами європейських експертів, складе не більше 3,5%. А песимісти впевнені, що зростання взагалі не буде. В такому випадку цілком логічно, що зарплати більшості українців не зможуть вирости. Виняток роботодавці готові зробити хіба що тільки для програмістів, яких і раніше не вистачає на ринку.

У страху очі великі, у безробіття апетити міцні

Кризові передумови – потужний удар не тільки по реальному розвитку трудового ринку, а й за його настроєм. Заробітна плата і персонал – одна з найвідповідальніших статей витрат компаній. При цьому роботодавець часто не боїться урізати кровно зароблені навіть своїм кращим співробітникам. Незважаючи на те, що наприкінці минулого року середня зарплата підвищилася на 12% до 3,1 тис. гривень, а з 1 січня 2012 вступили в силу нові соціальні норми, закладені в держбюджеті, паніка серед співробітників не тільки не стихла, а навіть заграла з новою силою. Всі живуть в тотальному страху перед звільненням, скороченням, так званою “непотрібністю”.

За минулий рік рівень офіційного безробіття в Україні, як і безробіття, розрахованого за методологією Міжнародної організації праці (МОП), знизився в порівнянні з 2010 роком всього лише на 0,2%, склавши, відповідно, 1,8% і 8,5% . При цьому, за останніми даними Державної служби статистики, в січні офіційний рівень безробіття підвищився на 0,1 процентного пункту до 1,9%.

За даними Держкомстату, на 1 січня 2012 року в Держслужбі зайнятості було зареєстровано 0,483 млн. безробітних. А на 1 лютого – безробітних зареєстрували набагато більше – вже 0,521 млн. При цьому, за словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, Україна грає з безробіттям, як з вогнем. Експерт відзначає, що ситуація, коли рівень безробіття нижче 4%, є небезпечною. “Світова практика показала, що якщо рівень безробіття падає нижче 4%, виникає проблема нестачі робочої сили. Тому бізнесменам доводиться підвищувати заробітну плату, щоб залучати працівників на свої підприємства. В результаті зменшується прибуток бізнесу, а це може привести до банкрутства самого бізнесу. А найголовніша проблема – різке зростання заробітної плати веде до прискорення темпів інфляції, і в результаті страждає вся економіка “, – підкреслив Охріменко.

До слова, перед настанням кризи 2008 року в Україні якраз спостерігалася така тенденція. В результаті низького рівня безробіття, бізнес прискореними темпами нарощувавав зростання заробітної плати. За підсумками 2008 року середня заробітна плата в Україні була в 3 рази вищою, ніж в 2004 році. “Багато в чому криза 2008 року була викликана надмірною дорожнечею робочої сили в країні, коли почалися проблеми на валютному ринку просто збанкрутувала велика кількість компаній, бо вони не мали” запасу міцності “у вигляді накопиченого прибутку”, – говорить президента Українського аналітичного центру.

При цьому відомо, що офіційна статистика як мінімум втричі применшує кількість реально безробітних. І, мабуть, умовність представленої Держстатистики цифри добре розуміють і в МВФ, і в уряді Україні – у спільному меморандумі фігурує не офіційний рівень безробіття, а показник, розрахований за методикою МОП.

Вакансії розмножуються, претенденти атакують

За даними проведеного компанією ExtraVert для “Оглядача” дослідження, ситуація з кількістю вакансій на спеціалізованих ресурсах в цілому залишається стабільною. Десь кількість пропозицій скоротилася, десь збільшилася, але в цілому загальна кількість пропонованих вакансій таке ж, як і в середині грудня минулого року. На діаграмі представлені зведені дані по кількості вакансій на 20 порталах з працевлаштування в розрізі регіонів.

Аналітики відзначають, що для деяких сайтів кількість вакансій змінилося досить суттєво, на кілька тисяч вакансій. У процентному співвідношенні ці коливання становлять до 30% від попередньої кількості доступних вакансій. В цілому ж ситуацію можна охарактеризувати як досить нестабільну для окремих сайтів, але при цьому загальна кількість доступних претендентам пропозицій не змінилося. Сумарна кількість вакансій на середину лютого відрізняється від показника двомісячної давності навряд чи на 1% і становить понад 200 000. На корпоративних сайтах Україні динаміка вакансій набагато більш приємна – кількість виявлених в “відкритому Інтернеті” вакансій у порівнянні з серединою грудня збільшилося на 15%. Втім, в абсолютному вираженні ці вакансії поки складають краплю в морі, так що шукачі ніяких відчутних переваг від цього не отримають.

Що стосується розподілу вакансій по регіонах, то пальму першості традиційно утримує Київ. У результатах дослідження ExtraVert майже половина вакансій – столичні.

При цьому, як відзначають фахівці, зовсім сумна картина традиційно складається для малих міст – більше 90% пропозицій з працевлаштування доступні в тільки обласних центрах України. В інших же населених пунктах, якщо врахувати, що їх сотні, знайти роботу за допомогою інтернету фактично нереально. “Ми вважаємо, що це величезна проблема пошуку вакансій і українського ринку праці в цілому. І це ще раз підкреслює безпідставність спроб оцінити ситуацію в країні на підставі даних, які фактично малюють ситуацію по десятку найбільших міст”, – відзначають у звіті експерти компанії.

Згідно з даними аналітиків порталу hh.ua, після незначного зниження активності роботодавців у грудні 2011 року, на початку нового року ринок праці продемонстрував тенденції до пожвавлення як з боку роботодавців, так і шукачів. У січні-лютому поточного року роботодавці розмістили на рекрутингових порталах на 13,7% більше вакансій, ніж в грудні минулого року, і на 25,3% більше порівняно з аналогічним періодом 2011.

Здобувачі на початку 2012-го стали активніше: у січні вони розмістили на 33,5% більше резюме в порівнянні з груднем 2011 року, і удвічі більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Згідно ексклюзивному дослідженням, проведеним hh.ua по запиту “Обозревателя”, кількість зареєстрованих резюме на сайті за січень поточного року вдвічі перевищила кількість нових вакансій.

Такі зміни, за оцінками експертів, є циклічними, і повторюються щорічно: з початку року спостерігається пожвавлення на ринку праці, з настанням літа починається спад, пік якого припадає на серпень. У вересні спостерігається збільшення пропозицій на ринку, з середини грудня – знову спад, який змінюється зростанням на початку нового календарного року.

Кого хочуть більше?

Менеджери по продажах, продавці, консультанти та інші фахівці з продажу залишаються самими затребуваними, якщо судити по публікованих на порталах працевлаштування вакансіях. При цьому аналітики говорять, що попит на продажників стабільний протягом останніх декількох місяців.

Традиційно велика кількість вакансій публікується в сфері IT. “Ми не схильні вважати, що фахівці IT є найбільш дефіцитними на українському ринку праці – просто специфіка айтішних компаній спонукає їх до активної публікації вакансій в Інтернет. Однак не можна не відзначити, що тенденції до зростання попиту на IT-фахівців зберігаються, і причин до уповільнення темпів цього зростання не видно “, – говорить аналітик порталу ExtraVert Олена.

Також затребувані бухгалтери і водії – кількість вакансій для них в півтора-два рази перевищує кількість пропозицій для керівних працівників.

У порівнянні з даними грудня-2011, приблизно на 15% впала кількість вакансій для кур’єрів та промоутерів. Також знижується попит на робітничі професії – вантажник, монтажник, електрик, технік. Поки не видно, щоб якийсь вплив на розподіл вакансій за професіями надавали роботи, пов’язані з проведенням Євро-2012.

Аналогічної думки дотримуються співробітники hh.ua. “На ринку праці відчувається скорочення вакансій в ритейл-секторі банківської сфери. Надходять сигнали зі східних регіонів України про скорочення підприємствами виробництва. На цьому тлі з другої половини 2011 спостерігається зростання попиту на фахівців у сфері продажів”, – пояснює генеральний директор hh.ua Марина Маковей. Така ж тенденція простежувалася в пік економічної кризи в 2008 році, коли спостерігався високий попит на менеджерів з продажу. За її словами, оскільки купівельна здатність ринку падає, бізнес змушений шукати додаткові джерела доходів шляхом розширення сегмента пропозицій на ринку.

Що платять?

В Україні, на жаль, лише 20% роботодавців публікують пропозиції по заробітній платі. Для порівняння, в Росії цей показник становить 60%, а у Великобританії – 90%.

Як прогнозував hh.ua, з початком нового року слід чекати підвищення зарплат дефіцитних фахівців: фармацевтів, програмістів, фахівців з продажу, а також вищого керівного складу. Так, зарплати Java-програмістів до лютого виросли в середньому на 2200 гривень, IPhone-програмістів – на 2700. З початком нового року більше пропонують бренд-менеджерам – в середньому на 2000 гривень, і менеджерам проектів – на 1600. Також зросли середні зарплати топ-менеджерів: директора по маркетингу на 2000 гривень, комерційних та фінансових директорів – на 4000.

На думку експертів, зростання зарплат в межах 10-15%, як це було в минулому році, не компенсує підвищення вартості життя. Але підняти планку роботодавцям заважає те, що у більшості компаній співвідношення “витрат на персонал” і “річних доходів компанії” на сьогодні становить 89%. По суті, вони перебувають на стадії відтворення бізнесу, не маючи при цьому прибутку. У 2012-му році активно простимулювати працівників теж, найімовірніше, не вдасться більше, ніж на 10%.

“Навряд чи можна передбачити зростання зарплат в 2012 році. Хіба що для окремих найбільш затребуваних спеціальностей. Але він в межах 10% при кращому сценарії”, – говорить директор рекрутингової компанії “Форсаж” Олена Грищук. Аналогічної думки дотримується і Юрій Палійчук. “Думаю, що зарплати в 2012-м можуть підрости на 10%”, – говорить він. При цьому експерт стверджує, що такий сценарій розвитку подій можливий тільки у випадку, якщо економіка буде розвиватися не гірше, ніж в 2011 році. “Якщо ж єврозона не зможе впоратися з проблемами, це відіб’ється і на українському бізнесі. У такому випадку зарплати рости не будуть, і складним завданням буде хоча б утримати їх на рівні минулого року”, – зазначив Палійчук.

Чого чекати?

У цілому ринок праці в 2012 році залежатиме від економічної ситуації в Україні. Але вже зараз зрозуміло, що заробітні плати дефіцитних фахівців будуть продовжувати рости. А представники найбільш поширених спеціальностей поліпшення в оплаті праці не відчують. У другому півріччі можливий викид на ринок зайнятості значної частини адміністративного персоналу.

Згідно з опитуванням, яке проводив hh.ua в кінці 2011 року, половина українців очікували нового витка економічної кризи. Разом з тим кожен сьомий сказав, що за три роки так і не подолав наслідки кризи 2008-го. “Якщо економічна ситуація перейде в кризову площину, цінних фахівців будуть намагатися утримати в компанії, в тому числі і за рахунок підвищення заробітної плати, як це було в 2008 році. Зате на відчутне зростання зарплат інших співробітників не варто розраховувати. Ймовірно, компанії вдадуться до скорочення адміністративного персоналу, що є типовим кроком в умовах бюджетної економії “- прогнозує генеральний директор hh.ua Марина Маковій.

Розвиток ринку залежить безпосередньо від безпечності та стабільності розвитку економіки. За словами фахівця з досліджень і комунікації hh.ua Юрія Палійчука, при уповільненні темпів зростання економіки зарплати будуть “заморожені”, і роботодавці зосередяться на тому, щоб утримати показники 2011 року. В кращому разі, зарплати можуть вирости на 10% і не більше.

На думку експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, безробіття в цьому році все-таки знизиться, хоча і незначно. “Це пов’язано як з уповільненням зростання світової економіки, так і з чисто технічним фактором: в минулому році 1,5% приросту нам дало тільки одне сільське господарство завдяки рекордному врожаю”, – говорить експерт.

Інтернет-експерти дають більш песимістичні оцінки. Насправді зменшення кількостівакансій, які публікуються на спецпортали  ще не означає, що у роботодавців немає попиту на співробітників. Це означає, що роботодавці не хочуть публікувати інформацію про ці вакансії на порталах з працевлаштування по тій або іншій причині.

Кадрові Інтернет-аналітики впевнені, що кількість доступних вакансій в Інтернеті буде збільшуватися, навіть якщо їх кількість на деяких окремо взятих сайтах буде зменшуватися. При цьому експерти вказують на те, що попит на вакансії, доступні безпосередньо на корпоративних сайтах, в блогах, форумах буде задовольнятися.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами