ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Коли Україна знову почне торгувати викидами?

У березні спеціальна комісія ООН ухвалить рішення, яке поверне нашій країні можливість продавати невикористані парникові викиди в рамках Кіотського протоколу. На останній зустрічі українських чиновників з представниками ООН дії нашої сторони були визнані достатніми.

За підсумками останнього засідання, яке пройшло в Бонні (Німеччина), представники Україні налаштовані оптимістично. Як повідомила прес-служба Міністерства екології та природних ресурсів, позитивне рішення може бути оприлюднене в березні, і країна знову почне заробляти на торгівлі викидами.

Члени спеціальної комісії ООН, як повідомляє Мінприроди, «дали високу оцінку прогресу, досягнутому Україною в забезпеченні відповідності встановленим вимогам звітності про викиди парникових газів». На даний момент для вирішення «українського питання» тривають експертні консультації, щоб поставити крапку в питанні про подальшу торгівлю квотами на викиди. Цю можливість Україна втратила в середині жовтня минулого року, оскільки наша система обліку парникових газів та промислових викидів не відповідала загальноприйнятій. Через це було незрозуміло, які саме підприємства і наскільки забруднюють навколишнє середовище. Також були претензії до цільового використання отриманих коштів – одне з перших справ проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко стосувалося саме розтрати «кіотських грошей» – понад  200 млн.$ Як відомо, гроші, отримані від продажу квот на викиди, повинні спрямовуватися виключно на проекти екологічного характеру.

За 2009 і 2010 роки український бюджет і підприємства отримали більше мільярда євро в рамках Кіотського протоколу. Хоча, за оцінками Національного агентства екологічних інвестицій, Україна може щорічно отримувати більше 2 млрн євро від торгівлі викидами. Підсумки за 2011 рік поки не оприлюднені. Міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський також упевнений, що вже в березні Україні повернуть право на торгівлю квотами на парникові викиди. «Група експертів поїхала, і якихось серйозних зауважень до ведення кадастру парникових викидів не було», – сказав міністр. На сьогоднішній день в Україні діє система контролю в режимі реального часу за викидами парникових газів, створено нове відомство – Національний центр обліку викидів парникових газів.

Відновлення торгівлі квотами необхідно не тільки промисловим гігантам, а й місцевій владі. Саме за «кіотські» гроші до останнього часу впроваджувалися енергозберігаючі технології в держсекторі. Власних коштів у більшості місцевих бюджетів на це просто немає. Наприклад, голова Хмельницької обласної адміністрації Василь Ядуха сказав, що область розраховує на ці надходження для модернізації систем опалення та утеплення шкіл і лікарень. «Ми, звичайно, не можемо розраховувати на всі 175 млн. грн, які нам потрібні. Якби область отримала 100 або 120 мільйонів – це величезні кошти, яких Хмельницька область не бачила десятки років», – пояснив Ядуха.

Координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного центру Христина Рудницька нагадує, що українська сторона розраховувала на відновлення торгівлі викидами ще на лютневій зустрічі. Чи повернуть нам цю можливість у березні, експерт сумнівається. «Якщо рішення про відновлення торгівлі квотами на викиди не було прийнято в лютому, очевидно представникам комісії ООН знадобився додатковий час, щоб вивчити: що саме зробила українська сторона. Заяв українських чиновників було багато, але потрібно дійсно уточнити ефективність вжитих кроків», – сказала Рудницька.

Відповідаючи на питання про доцільність подальшої участі України в Кіотському протоколі (зараз до другого етапу відмовилися приєднуватися Канада, Росія, Японія, інші країни ще не прийняли остаточного рішення), еколог помітила, що в будь-якому випадку участь в ньому буде вигідною. По-перше, зараз використовується менше половини відведених граничних обсягів викидів – інше можна продавати. По-друге, з’являється можливість залучати закордонні кошти на екологічні проекти як в промисловості, так і в сфері енергозбереження.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами