ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Мін’юст готує “облаву” на рейдерів

Правоохоронці мають намір виявити серед юристів і охоронців тих, хто активно сприяє незаконним захопленням підприємств.

У найближчі тижні Міністерство юстиції і Міністерство внутрішніх справ почнуть масштабну ревізію юридичних компаній і фірм, що надають охоронні послуги. Їх збираються перевірити на предмет можливої участі в рейдерських захопленнях.

Відповідне доручення на минулому тижні в ході чергового засідання Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств дав її голова, перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв.

Головним же завданням комісії на найближчий час стане координація підготовки законодавчих змін, що дозволяють викорінити рейдерство в Україні.

За даними рейтингу Doing Business 2012, який розраховують експерти Світового банку, рівень захисту інвестицій в Україну є одним з найгірших в світі. За цим індикатором ми займаємо 111 позицію з 183 можливих.

Настільки непривабливі позиції нашої країни можна пояснити частішими випадками насильницької зміни власників і непередбачуваністю дій влади в таких ситуаціях. Щоб виправити ситуацію, в листопаді минулого року уряд відновив роботу Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств (антирейдерська комісія), яка стала своєрідною “швидкою допомогою” для власників, які зазнали атаки рейдерів.

Якщо в 2010 р. вона розглянула лише 900 заявок, або близько 75 в місяць, то після активізації роботи їх кількість зросла до 200 в місяць. Конкретні рішення прийняті по кількох десятках компаній, зокрема ВАТ “Херсонські комбайни”, держконцерну “Укрспирт”, ряду науково-дослідних і проектних інститутів в агросекторі, підприємств титанової та машинобудівної галузей. За значної частини з розглянутих скарг відомство буде проводити окремі перевірки. Зокрема, за ГСК “Чорноморське морське пароплавство” та ТОВ “Торговий дім” Ізюмський тепловозоремонтний завод.

На минулому тижні комісія розглянула можливі методи протидії схемою незаконного відчуження майна та коштів цілого ряду українських підприємств через молдавські суди. За інформацією керівника НАЕК “Енергоатом” Юрія Недашковського, починаючи з 2004 р. компанія Remington, що спеціалізується на зборі боргів, подає фіктивні позови проти “Енергоатома”, “Енергоринку”, “Одесаобленерго”, “Дніпробленерго”, “Миколаївобленерго”, “Запоріжжяобленерго”, Луганського енергетичного об’єднання, Дніпропетровського та Алчевського меткомбінатів, Райффайзен Банку Аваль і готелю “Спорт”. Сукупно від перерахованих вище підприємств вимагають погасити близько 350 млн. грн. Виконання цієї вимоги може суттєво похитнути їхнє фінансове становище. Міжвідомча комісія вирішила створити окрему робочу групу, яка буде централізовано розробляти шляхи виходу із ситуації, в тому числі на міжнародному рівні.

Особливу увагу комісії привернула ситуація навколо універмагу “Україна”. За відомостями Андрія Клюєва, в минулому році в порушення прав мажоритарного акціонера універмагу, шведської фірми Queen Holdings Sweden AB, якій належить 92,7515% статутного капіталу підприємства, група осіб захопила над ним контроль.

Результатом протистояння акціонерів стало рішення Господарського суду Києва про накладення арешту на все майно компанії, в тому числі і на акції “Україна”, блокування виконання рішень чотирьох загальних зборів акціонерів та зміни директора. На підставі підроблених документів колишнім керівництвом універмагу здійснюється спроба стягнути з підприємства 45 млн.$. Тепер за зверненням антирейдерської комісії в ситуації повинна розбиратися Генеральна прокуратура. Аналогічна перевірка буде проведена і в готелі “Славутич”, яка, за деякими даними, в минулому році також піддалася рейдерському захопленню.

Однак розгляду конкретних випадків рейдерства – лише частина роботи комісії. Своїм головним завданням там вважають розробку комплексу заходів, здатних запобігти можливості неправомірної зміни власників вітчизняних підприємств. Для початку комісія ініціювала масштабну перевірку юридичних та охоронних компаній, частина з яких, за даними членів комісії, можуть в тій чи іншій мірі сприяти рейдерським захопленням.

Міністерства юстиції та внутрішніх справ повинні організувати відповідні ревізії найближчим часом. Крім того, протягом поточного тижня міністерства та відомства зобов’язані подати до Мін’юсту свої законодавчі напрацювання, покликані викорінити рейдерство в Україні. Потім робоча група повинна підготувати єдиний законодавчий пакет, який, за словами Андрія Клюєва, може бути прийнятий парламентом до 1 квітня. “Ми повинні зробити так, щоб рейдерством було небезпечно займатися.

Незважаючи на спільну позицію Президента і уряду щодо гуманізації кримінального законодавства в сфері економічної діяльності, позиція щодо протидії злочинам, пов’язаних з рейдерством залишається принциповою “, – заявив перший віце-прем’єр. Як вважає Андрій Клюєв, комісія не має наміру підміняти собою судову та інші гілки влади або втручатися в діяльність правоохоронних органів. Однак буде цілеспрямовано координувати роботу відомств у боротьбі з протиправними захопленнями підприємств.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами