ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Обсяги торгівлі за минулий рік виросли на 14%

Зростання доходів українців значно збільшило обсягів роздрібної торгівлі. Хоча нинішні темпи виявилися нижчими, ніж у більш вдалі роки до кризи 2008-2009 років. Тоді роздрібний товарообіг збільшився на 20-25% на рік.

Передноворічний ажіотаж зіграв ключову роль у формуванні українського ринку. Тільки за грудень роздрібні продажі збільшилися на 10,8%. Річний показник зростання таким чином досяг майже 14%, в той час як в 2010-м торгівля додала лише 7,8%. Найбільш гнітючий результат зафіксований в 2009 році – тоді продажі на 20% пішли в мінус.

Фактично роздрібний товарооборот свідчить про те, наскільки більше населення почало витрачати – це яскравий показник зростання доходів. За 2011 рік, згідно з інформацією Держагентства статистики, українці витратили в магазинах 346,5 млрд. грн. Ця цифра порівнянна з річним бюджетом країни. П’ята частина всіх роздрібних продажів припала на Київ – в столичний магазинах придбали товарів майже на 63 млрд грн. За столицею за обсягами роздрібної торгівлі йдуть Донецька (31,24 млрд.грн) і Дніпропетровська області (30 млрд грн). В Одеській та Харківській областях майже по 22,5 млрд грн. В аутсайдерах традиційно небагаті західні регіони країни. Мешканці Чернівецької та Тернопільської областей витратили в магазинах менше всіх – 4,5-5 млрд грн.

«Завдяки активному відновленню споживчого попиту оборот роздрібної торгівлі в Україні зростав швидкими темпами в минулому році, випереджаючи багато країн Центральної та Східної Європи та СНД», – сказала Олена Белан, головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital. Значні обсяги споживання можуть навіть підтримати зростання реального ВВП, компенсувавши спад у промисловості.

Олег Іванець, економіст інвесткомпанії «АРТ Капітал» також зазначив, що передноворічний купівельний бум в значній мірі вплинула на річний результат. «В цілому, за 2011 рік темп зростання роздрібних продажів виявився досить значним і весь рік випереджав темп росту зарплат. Це пов’язано з відкладеним попитом населення», – сказав аналітик.

Проте в нинішньому році експерти такого зростання не очікують. Всьому виною насувається з Європи криза, згортання банківських кредитних програм.

«Ми очікуємо уповільнення темпів збільшення доходів населення в нинішньому році і не розраховуємо на активне зростання банківського кредитування. В результаті підвищення роздрібного товарообігу також сповільняться і не перевищать в 2012 році 10% », – говорить Белан. Такої самої динаміки очікують у компанії «АРТ Капітал». «На 2012 рік ми прогнозуємо більш помірне зростання роздрібних продажів через те, що на Україну негативно вплине фінансова криза в ЄС», – вважає Іванець. Від проведення Євро-2012 експерти також не очікують економічного дива.

Підтримку темпам роздрібних продажів можуть надати хіба що плани уряду щодо підвищення соціальних стандартів. Практично весь бюджетний сектор чекає збільшення доходів 25-30% протягом нинішнього року. Прем’єр-міністр Микола Азаров нещодавно сказав, що уряд передбачає, що вихід купівельної спроможності населення на докризовий рівень очікується в цьому році. В кінці 2008-го середня зарплата становила $ 320-340 на місяць, проте після падіння курсу гривні по відношенню до долара практично в вдвічі скоротилася і купівельна спроможність населення. «У 2010-2011 роках ми поступово стали її збільшувати, і ось ми тільки зараз, в 2012 році, вийдемо на ту ж саму купівельну спроможність, яка була в докризовий період», – сказав Азаров.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами