ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon МВФ може не дати Україні 13 мільярдів доларів

Кабінет Міністрів сподівається на відновлення кредитування з боку Міжнародного валютного фонду, яке припинилося в 2011 році. Позики від МВФ – найдешевші. Мова йде про 13 мільярдів доларів. Хоча ключові вимоги найбільшого кредитора Україна так і не виконала.

«Ми направляємо 24 січня в Вашингтон нашу делегацію для зустрічі з МВФ. Ми хочемо провести черговий раунд переговорів і сподіваємося на взаєморозуміння з керівництвом фонду», – сказав прем’єр-міністр Микола Азаров. Він також висловив сподівання, що американська сторона сприятиме Україні у врегулюванні проблемних питань на переговорах. На сьогодні залишається лише одне спірне питання – низькі комунальні тарифи для населення на тлі зростаючої ціни російського газу. МВФ вимагає їх підвищити, тому що через величезну різницю в тарифах НАК «Нафтогаз» продовжує працювати з мільярдними збитками, які повинен покривати держбюджет. Сьогодні підприємства теплокомуненерго отримують газ для опалення житла трохи менше $ 200 за тисячу кубометрів, у той час як його закупівельна ціна на початку зими склала близько $ 416 з урахуванням «харківської» знижки в $ 100. Цього року на покриття збитків НАК «Нафтогаз» уряд має намір витратити близько 12 млрд грн. Саме те, що бюджет підтримує таке субсидування тарифів і є головним подразником для МВФ. Адже саме з держбюджету повертаються раніше взяті кредити. А чим менше дірок в бюджеті, тим більше ймовірність, що уряд України кредити поверне. Уже в цьому році ми повинні віддати МВФ більше $ 3 млрд.

«Обійдемося ми без кредиту МВФ? – Задається питанням Микола Азаров. – Так, у мене немає ніяких сумнівів, що обійдемося. У мене таких же точно сумнівів не було і в 2011 році. І ми цей рік прожили. Але ми налаштовані на співпрацю з МВФ. Налаштовані на реалізацію програм співробітництва. Ми будемо все робити для того, щоб ця програма запрацювала».

Експерти згодні, що гроші фонду уряду все ж потрібні. Інвесткомпанія «АРТ Капітал» в своєму огляді зазначає: «У 2012 році Україна повинна почати виплати старих кредитів, загальна сума яких складає близько $ 16 млрд. У цьому ж році уряд має повернути Міжнародному валютному фонду близько $3,7 млрд. Очевидно, що ресурсів для повернення коштів немає, і необхідно відновлювати співпрацю з Фондом по перерваної торік програмі stand by. Вона передбачала перекредитування раніше виданих позик, а також додаткове надання ресурсів для Національного банку України».

Новопризначений міністр фінансів Валерій Хорошковський вважає, що співпраця з МВФ для України – питання іміджу. «Я готовий підтвердити, що нам власного ресурсу вистачить. Але коли ми говоримо про запозичення, потрібно розуміти, що якщо ти не знаходишся на ринку постійних запозичень, то в потрібний момент взяти тобі буде дуже складно», – каже міністр. Хорошковський також зазначив, що перед поїздкою до Вашингтона уряду «безумовно необхідно зробити якесь домашнє завдання». Але що саме може запропонувати уряд кредитору, залишається загадкою. Хоча всі технічні вимоги МВФ виконані. Навіть всі параметри бюджету на 2012 рік, незважаючи на значне зростання його соціальної складової, цілком вписуються у вимоги Фонду.

Комуналка все одно зросте

Цей візит, на думку Олени Бєлан, головного економіста інвесткомпанії Dragon Capital буде безрезультатним. Представники українського уряду та МВФ лише обговорять, на яких умовах можливе відновлення кредитування. «Беручи до уваги позитивний тон повідомлень про українсько-російських газових переговорах протягом останніх кількох днів, ми не виключаємо, що українська делегація розраховує обговорити умови поновлення кредитування з боку Фонду. Однак переговори не дадуть конкретних результатів до тих пір, поки не стануть відомі умови майбутнього газової угоди», – пояснила експерт.

У той же час керівник аналітичного підрозділу Ерсте Банку Мар’ян Заблоцький вважає, що підвищення тарифів таки дуже ймовірне, навіть якщо Україна вдасться переконати «Газпром» знизити ціну. «Навіть якщо вартість російського газу скоротиться вдвічі, розрив між роздрібною ціною і ціною імпорту все ж буде значним, – відзначає експерт. – Таким чином, очікується зростання цін на житлово-комунальні послуги». До речі, ймовірність подорожчання газу для побутових споживачів і підвищення комунальних тарифів сьогодні закладається в прогнози практично всіх провідних аналітиків. Хоча раніше керівники країни обіцяли, що цього в 2012 році не відбудеться.

Крім того, ціна газу і гроші МВФ – сьогодні головні чинники стабільності гривні. Олена Белан допускає, що якщо уряду не вдасться вирішити ці проблеми, цілком імовірна плавна просадка курсу національної валюти протягом року до 9,5-10 грн / $. Курс гривні – ще одне спірне питання у відносинах уряду з МВФ. Фонд постійно вимагає більш м’якого курсоутворення, щоб гривня могла «плавати» в залежності від економічної ітуаціі. Тим не менш уряд вибрав стратегію жорсткої фіксації курсу – ціна долара у нас настільки ж важлива, як і показник економічного благополуччя країни – як ціна ковбаси чи гречки. Як наслідок – Нацбанк за минулий рік витратив на підтримку курсу гривні більш $ 3,7 млрд із своїх і так мізерних резервів.

Як Україна співпрацювала з МВФ

Після минулих на початку 2010 року президентських виборів і зміни уряду України вирішила припинити дію програми stand by від 2008 року. По ній країна встигла одержати $ 11 млрд. В кінці липня 2010 року МВФ вирішив відновити співпрацю з Україною за новою програмою stand by. Її обсяг був затверджений у розмірі близько $ 15,6 млрд. Тоді ж уряд отримав перший транш, у грудні 2010-го – другий – близько $ 3 млрд. Протягом 2011 року уряд повинен був отримати ще вісім траншів – по одному на квартал. Але через розбіжності в реалізації економічних реформ уряд грошей не отримував. МВФ очікував затвердження пенсійної реформи і наполягав на підвищенні комунальних тарифів. Пенсійна реформа відбулася, але в питанні тарифів український уряд зайняв жорстку позицію, заявивши про неможливість їх підвищення. МВФ наполягав на подорожчанні газу для підприємств теплокомуненерго на 50%, потім обговорювалося компромісний варіант – поетапне підвищення на 30%. В останній раз представники уряду зустрічалися з чиновниками МВФ на початку листопада минулого року. Прем’єр Микола Азаров заявив, що чергове коригування програми співпраці з МВФ буде проведена після газових переговорів з Росією. Тоді, в листопаді очікували їх завершення.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами