ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Хліб подорожчає на гривню, а борошно – на чотири

Різке похолодання знищило майже третину українських озимих. Тому весняна посівна кампанія обійдеться в рекордну для аграрного сектора суму. В результаті зерно нового врожаю подорожчає мінімум на 35%. Експерти впевнені, що нинішня вартість борошна і хліба протримається максимум півроку.

Вісті з полів

Ще тиждень тому метеорологи стверджували, що погодні умови дуже навіть підходять для озимих культур, проте ситуація швидко змінилася. «Більше третини посівів озимих не покриті снігом. Вони не витримають подальшого пониження температури», – повідомила начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру Тетяна Адаменко. У такій ситуації чекати гарного врожаю зерна не доводиться. Замість торішніх 56 млн тонн зернових в нинішньому 2012-му ми зберемо близько 40 млн тонн.

Аграрії і зовсім опустили руки. Восени в Україні була засуха, тому навіть посіви, які зійшли напевно дадуть урожай низької якості. «Якщо засуха повториться в квітні-травні, нам доведеться повторно засівати більше половини площ», – скаржиться президент Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич.

В результаті від нинішніх погодних катаклізмів постраждає весняна посівна кампанія. «Аграріям доведеться закладати додаткові витрати на пересівання озимих, – говорить експерт ринку зернових культур аналітичного центру «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко. – На поля знову доведеться виводити техніку, сіяти, обробляти, удобрювати. Вартість посівної через це різко збільшиться. Відповідно, сільгосппідприємствам доведеться робити непростий вибір: або сіяти менше ярих культур, або збільшувати ціни на зерно осіннього врожаю».

Ціни заколосились

Більшість аналітиків упевнені, що скорочувати посіви сільгоспвиробники не будуть, адже світові прогнози врожаю на цей рік не надто оптимістичні. В таких умовах аграрії не упустять шанс заробити на експорті. Швидше за все, вони спробують окупити витрати на весняну посівну осіннім підвищенням цін на зерно. Ціни збільшаться, принаймні, на продовольчу пшеницю, якої в цьому році буде значно менше, ніж фуражної. В результаті на прилавках магазинів можуть різко подорожчати борошно, хліб, батони, печиво та булочки. Принаймні в цьому споживачів запевняють мірошники та пекарі.

Ще на початку року в асоціації «Укрхлібпром» підрахували, що постійно зростаюча собівартість виробництва випічки дає підстави підвищити відпускні розцінки на хліб на чотири-сім копійок. «Нинішні ціни економічно не обгрунтовані і збиткові для виробника, – стверджує Томич. – Єдиним чинником їх збереження сьогодні є дешеве зерно, яке продають українські фермери. Поки воно коштує стільки ж, скільки в серпні минулого року. Однак у зв’язку з плачевною ситуацією з озимими восени ціни на хліб можуть значно зрости. І не на 10 копійок. Подорожчання може скласти від 20 до 35% нинішньої вартості хлібобулочної продукції».

Прогноз негоди

Втім, незважаючи на проблеми аграріїв, зараз немає ніяких підстав для подорожчання хліба. Побоюючись, що на складній ситуації виробника традиційно спробують заробити торговці, експерти підкреслюють: йдеться про зерно нового врожаю. Крім того, прогнози як такі – не привід для підвищення цін.

«Дійсно, озиме зерно може подорожчати, – коментує Малишко. – Однак поки важко спрогнозувати, як будуть розподілятися витрати на вирощування зерна при його переробці. Крім того, завдяки хорошому торішньому урожаю і млявого експорту ми подвоїли свої перехідні запаси пшениці. При внутрішньому споживанні в 6 млн тонн в засіках у нас зараз не менше 4 млн тонн. Так що для продовольчих потреб зерна однозначно вистачить».

М’ясо та ковбаса подорожчають

Директор консалтингової компанії «ПроАгро» Микола Верницький називає стратегію виробників «іграми на підвищення». «Як тільки заходить мова про можливе подорожчання зерна, пов’язані підприємства тут же починають говорити про підвищення цін на хлібобулочні вироби. Однак поки передумов для цього я не бачу. По-перше, вартість соціальних сортів хліба регулює держава. По-друге, для збереження цін уряд почав розподіляти перехідні запаси на внутрішньому ринку. Сьогодні їх активно розкуповують виробники борошна та пшеничної крупи».

Крім того, стабільні ціни на хліб українцям пообіцяв уряд. Прес-служба Кабінету Міністрів розповсюдила повідомлення, в якому говориться, що «споживачі не відчують проблем з урожаєм озимих зернових культур». Для цього влада вирішила збільшити перехідні запаси продовольчої пшениці в поточному сезоні до 5 млн тонн, а в крайньому випадку готові знову ввести обмеження на вільний експорт зерна. За словами прем’єр-міністра Миколи Азарова, вибір між валютними надходженнями від експортерів і забезпеченням Україна хлібом буде нелегким, але уряд шукає оптимальне рішення вже зараз.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами