ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon В Україну згорнуть виробництво ковбас через вірус

Санітарна служба обмежила поставки баранини і яловичини з декількох європейських країн. Причина в епідемії невідомого захворювання тварин. Новий, поки що невивчений вірус зараз швидко поширюється по Європі. Незважаючи на вжиті заходи, експерти не впевнені, що вірус омине нашу країну стороною. Швидше за все це лише питання часу. Поки ж нас чекає дефіцит яловичини і зниження якості ковбас.

З лютого Україна перестала купувати м’ясо європейських виробників. За словами головного державного інспектора ветеринарної медицини Івана Бісюка, обмеження імпорту тимчасове, але необхідне. Спалахи захворювання тварин зафіксовані в Німеччині, Бельгії, Франції, Великобританії та Нідерландах. Епідемія викликана вірусом Шмалленбегр, вражаючим велика і дрібна рогата худоба. Ветеринари кажуть, що цей вірус екзотичний, передається комахами і раніше виявлявся лише у віддалених регіонах світу.

Вірусу схильні корови, вівці і кози: у дорослих тварин зараження проявляється у вигляді лихоманки і різкого падіння молочної продуктивності, а потомство хворих тварин народжується з каліцтвами, несумісними з життям. При цьому європейські медики стверджують, що за останніми дослідженнями для людини захворювання не небезпечно. Однак у російських ветеринарних служб на цей рахунок інша думка. Буквально днями глава Россільгоспнагляду Сергій Данкверт офіційно заявив, що ветслужби європейських країн «замовчують ситуацію і не роблять достатніх заходів щодо запобігання захворювання».

Українські ветеринари не схильні ні до применшення, ні до перебільшення ризику. «Точної інформації про вплив вірусу на організм людини немає, – повідомляють в прес-службі Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України. – Однак відомо, що він входить в таку групу вірусів, де є і небезпечні для людей паразити. Наприклад, до цього сімейства відноситься вірус Конго-Кримської лихоманки і Лихоманки долини Ріфт, які вражають людські клітини. У зв’язку з цим зараз ми не можемо повністю виключити зараження людини, особливо при контактах з хворими тваринами чи зараженим м’ясом».

Дослідження, проведені в Голландському національному інституті охорони здоров’я і навколишнього середовища, теж показали, що можливість зараження людини вірусом Шмалленберг не виключена. Симптоми хвороби при цьому можуть бути самими різними, від легкої нудоти, до лихоманки, інтоксикації, крововиливу.

Тому багато експертів назвали заборону на ввезення м’яса із зони ризику цілком обгрунтованим. За словами аналітика консалтингової компанії ААА Марії Колесник, це нормальна захисна реакція держави. «Таке рішення має приймати будь-яка країна незалежно від того, чи є в структурі її імпорту поставки зараженого м’яса. На сьогоднішній момент для України цей крок не критичний, адже поки експорт яловичини за обсягом у нас перевищує імпорт», – стверджує Колесник

Втім, інші експерти впевнені, що відмова від імпорту європейської яловичини і баранини істотно позначиться на якості українських м’ясопродуктів. «Не секрет, що у нас критична ситуація з виробництвом яловичини, – говорить директор Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець. – В Україну постійно скорочується поголів’я великої рогатої худоби. Через це м’ясопереробні підприємства нерідко замінюють, наприклад, у докторській ковбасі, яловичину м’ясом птиці. І якщо раніше сумлінні виробники могли імпортувати об’єми м’яса або фаршу ВРХ з Європи, то тепер вони теж почнуть погіршувати якість своїх продуктів і додавати в них курятину».

За словами чорнобривці, ситуація стане зовсім плачевною, коли ввезення м’яса заборонять і з інших країн ЄС. А такий сценарій дуже ймовірний, якщо епідемія пошириться по всій Європі. Поки що ми можемо закуповувати партії м’ясних субпродуктів, приміром, у Польщі. Але, як тільки закриють і цей канал, українці відчують м’ясної дефіцит. До речі, закордонні аналітики вже зараз вказують на величезні матеріальні втрати, пов’язані з можливим поширенням захворювання.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами