ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Бензин подорожчає до 13 гривень?

Лідери країн Євросоюзу ухвалили рішення про введення санкцій проти Ірану. Зокрема, вони схвалили нафтове ембарго. Цей крок може не тільки дестабілізувати світовий ринок нафти, але і привести до значного зростання цін на паливо.

Про те, що бензин незабаром подорожчає, сьогодні говорять практично всі провідні аналітики світу. «У відповідь на рішення Європи Іран оголосив про негайне припинення поставок нафти. Крім того, країна погрожує перекрити Ормузьку протоку, яка найважливішим коридором транспортування близькосхідної нафти», – йдеться в повідомленні міжнародного рейтингового агентства Fitch. У той же час Аркадіус віцика, директор європейської аналітичної групи Fitch з енергетичного сектору, вважає, що найбільші нафтопереробні заводи можуть перейти на переробку нафти з Іраку, Саудівської Аравії і навіть Росії.

Володимир Чижов, постійний представник Росії при Євросоюзі також прогнозує, що санкції серйозно вплинуть на світовий ринок чорного золота: «Те, що ціни на нафту підскочать, не викликає сумніву». Зараз звучать прогнози про ціну бареля нафти до $ 150.

У Міжнародному валютному фонді також очікують зростання вартості нафти внаслідок введення санкцій проти Ірану. У спеціальній доповіді МВФ прогнозується стрибок до 30%. Якщо ж Іран піде на блокування Ормузської протоки, через якуздійснюється понад третину сіх танкерних перевезень нафти у світі, ціна може підскочити ще вище. Такий сценарій МВФ назвав основним ризиком для стабільності світової економіки. За найбільш песимістичним прогнозом, ціна підніметься до $ 200.

Зараз сировина арки WTI коштує близько $ 100 за барель, Brent – близько $ 110. Ціна нафти Urals (її переробляють українські НПЗ, а також заводи тих країн, в яких Україна закуповує паливо) на 15% нижче вартості Brent.

Подорожчання нафти українські аналітики паливного ринку визначають як один з найбільш вагомих факторів ризику – українська влада не може егулювати ціну на сировину. Її ціна формується поза межами нашої країни, а обсяги власного видобутку просто мізерні. Наприклад, при збереженні нинішніх цін на нафту аналітики прогнозували зниження ціни бензину до 9,84 грн / літр. У той же час підвищення ціни хоча б до $ 120 за барель аналітики консалтингової групи «А-95» заклали в песимістичний сценарій розвитку подій. Це може привести до подорожчання палива на 15-20%.

Злий жарт з українським паливним ринком може зіграти і його залежність від імпорту – більше 75% всього палива приходить до нас з-за кордону. Тому якщо паливо почне дорожчати в Європі, ця тенденція прийде і на наші бензоколонки через постачальників з Литви, Польщі, Румунії та Угорщини.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами