ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Розпродаж українських надр – на старті

Об’єкти української індустрії дорогоцінних і рідкісних металів виглядають майже ідеальним предметом для експериментів з державно-приватним партнерством.

Наприкінці минулого року в Україні стартував масовий процес розпродажу родовищ дорогоцінних і рідкісних металів – напередодні нового року на торги було виставлено ліцензію на право дорозвідки Полоховского родовища комплексних руд у Кіровоградській області. У розряді родовищ, які містять сировину для виробництва металевого літію, цезію, ніобію і танталу, дане родовище за обсягом запасів не має аналогів в Європі. За кілька місяців до цього продажу, восени 2011 року, приватного власника знайшла ще одна рудоносна площа Кіровоградщини – Бірзуловское родовище титан-ільменітових руд. Крім базового титану, яке містить сировини руди цього класу містять сировину для виробництва цирконію, ренію та гафнію.

Рідкоземельників начальник

Підхід влади до продажу цих родовищ показав відсутність інтересу до співпраці з системними промисловими інвесторами та орієнтацію на залучення компаній-розпорядників.

Такі компанії власними потужностями з виробництва рідкісних металів не володіють. Вони залучають до освоєння родовищ зарубіжних інвесторів, які самі вирішують, де і як руда буде збагачуватися і перероблятиметься. Тому більшість країн виключають практику допуску компаній-розпорядників до розробки надр.

Ліцензії на вищезазначені родовища набули дніпропетровська ВКФ “Велта” і кіровоградська “Укрлітійдобича”. Компанія ВКФ “Велта”, що запустила титано-ільментівий Бірзуловскій ГЗК, приписується українською пресою до компаній групи “Майстер” дніпропетровського інвестора Дмитра Мішалова. Операції цієї компанії більш-менш прозорі. Чого не можна сказати про компанію “Укрлітійдобича”, що йде на Полоховское родовище. Вона ринку рідкісних металів взагалі не відома, і була створена в 2011 році, не виключено, що спеціально під даний проект. За інформацією “k:”, її директором є Максим Павлов, який одночасно є головою ТОВ “Інвестеко”. Це ТОВ отримало у 2011 році широку популярність – виграло державний тендер на поставку пластмасових межових знаків (кілочків) для Центру земельного кадастру. Сума тендеру становила майже 5 млрд. грн. Статутний капітал вказаного ТОВ розподілений між декількома компаніями-нерезидентами, найбільшими з яких є офшор “Ампеззі Лтд”. Ця кіпрська компанія є співзасновником ТОВ “Фріланс-Транс”, яка виступає одним з інвесторів реконструкції київського аеропорту “Жуляни”. А причетність до цього проекту в минулому році публічно визнав народний депутат з малої батьківщини президента Єнакієве Юрій Іванющенко.

Про ініціативи на ринку літію Іванющенко поки не заявляв. Хоча, мимохіть згадував пресі, що причиною його останньої поїздки в США були переговори з МАГАТЕ. Міжнародне регулювання торгових операцій з низкою рідкісних металів підпадають під юрисдикцію цієї організації, а також, досить маловідомої міждержавної Групи ядерних постачальників (NSG Nuclear Suppliers Group). Вперше в історії, в 2012 році NSG може провести чергове пленарне засідання в Україні. Цілком можливо, це пов’язано з виходом України на світовий ринок з новими великими родовищами рідкісних металів – Полоховского літієвого, а також, Житомирський Кропівенского родовища ільменітових руд, що містять комерційні вкраплення цезію та цирконію (ліцензія на родовище належить компанії “Сіріус”).

Дорожче золота

Багато рідкісних металів в усьому світі кваліфікуються як продукція подвійного призначення, тому без грамотного державного регулювання цей ринок стабільно рости не може. У 2011 році актуальність державного регулювання цього сектора економіки світового ринку наочно показав Китай. На початку минулого десятиліття він став найбільшим виробником рідкісних металів у світі, а через десять років ввів квотування експорту. Обмеження вивезення дорогого гірничорудної сировини для металургії рідкісних металів Пекін мотивував необхідністю накопичення мобілізаційного і стратегічного резервів. Після такого рішення світові ціни на титанову сировину протягом 2011 року підскочили на 50%. Зростання цін на сировину інших металів склав від 18 до 70%. Рекорди побив рідкоземельний матеріал європій, який використовується у виробництві плазмових телеекранів. За минулий рік він подорожчав у 15 разів і досяг $ 4015-4324 за кілограм. У два рази за рік – до $ 1470/кг – зросли ціни диспрозія, споживаного виробниками жорстких комп’ютерних дисків і вітряних турбін. І панічно настроєні експерти ринку впевнені, що при збереженні Китаєм квотування ціни на рідкісні метали до 2020 року досягнуть нинішніх цінових параметрів золота, яке сьогодні коливається в межах до $ 53 тис. / кг. (Втім, зараз деякі рідкісні метали, такі як ядерно чистий осмій або рутеній, давно вже переступили рубіж в $ 80 тис. / кг.)

Пекін не приховує, що квотування експорту і створення резервів націлені на забезпечення роботою китайську промисловість в особливий період (військового часу, блокад або надзвичайних подій). Чи настане такий час, нікому не відомо. Але вже в мирний час Пекін навчився заробляти гроші на обмеженні експорту рідкісних металів – подібна стратегія забезпечує доступ до державних резервів місцевим китайським філіям електронних, машинобудівних і хімічних корпорацій із США, Японії та ЄС. І вони все активніше переводять в Китай свої наукоємні виробництва.

Цілком можливо, що подібний китайський фактор на світовому ринку став головною причиною нинішньої неймовірної оперативності України в пошуку приватних власників для родовищ рідкісних металів. Адже в Україні так склалося, що родовища, як правило, або “віджимають” у держави наближені інвестори, або ліцензії купують українські компанії-розпорядники, які розраховують заробити на посередництві між системним інвестором і державою. У любові до таких інвесторів, скоріше за все, і полягає головна причина, чому влада України так і не зуміла розробити виразну державну політику в сфері стратегічних матеріалів.

Перипетії держрегулювання

Сусідня РФ для безкризового розвитку сектору рідкісних металів економіки ще в кінці минулого століття прийняла федеральну довгострокову програму “ЛІБТОН” (“Видобуток, виробництво і споживання літію та берилію, розвиток виробництва танталу, ніобію і олова на підприємствах Мінатому РФ”). Спроби України створити щось аналогічне в 1990-і роки звелися до невдалої розробки проекту державної програми “Стратегічні матеріали металургії”. У 2008-2009 році старий проект був допрацьований в концепцію Державної програми розвитку видобутку та переробки рідкісних і дорогоцінних металів. Для реалізації цієї програми уряд Юлії Тимошенко навіть спробував створити державний науково-виробничий комплекс “Ресурс”, але і з ним якось не склалося. По-перше, для реалізації програми треба було відсудити кілька державних родовищ рідкісних металів, орендованих компаніями групи Дмитра Фірташа. По-друге, “Ресурс” чомусь запланували створювати на базі двох державних підприємств, які перебували в стадії ліквідації: ВАТ “КріворожНІІРудмаш” та Інституту прикладних проблем фізики і біофізики НАНУ. У результаті до кінця 2009 року уряд віддав “Ресурсу” Діпроверф, а також всю велику промислово-складську територію “СКТБ роботизованих систем”, розташовану навпроти Монетно-банкнотного двору НБУ. І на цьому дія держпрограми закінчилося. До 2012 року українська держава, схоже, вирішила повністю самоусунутися з сектора кольорової металургії. Видобуток рідкісних і дорогоцінних металів став об’єктом концепції державно-приватного партнерства, широко рекламованої нинішньою владою. Цілком можливо, що такого роду кроки і принесуть скарбниці дохід. Але, як показав багаторічний досвід реалізації російської держпрограми, в “малотоннажної” кольорової металургії рідкісних металів подібне партнерство – річ не завжди передбачувана. Москва отримала такий досвід з надлишком – мало не єдине в РФ велике родовище рідкісних металів, Ловозерском в Карелії, довгі роки не могло виплутатися із стагнації. Причому через суперечку між приватними інвесторами, кожен з яких вважав себе більш наближеним до Кремля.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами