ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Торгові мережі поспішили підвищити ціни на продукти під час свят

Україна вступила в період традиційного передсвяткового подорожчання. Тиждень до Нового року традиційно характеризується піковим зростанням цін на продукти – складові новорічного столу. Напередодні 2012 найбільше подорожчали м’ясо і риба, плодово-овочева продукція виявилася більш стійкою до тенденції підвищення цін.

В цілому вартість новорічного столу підвищиться в порівнянні з минулим роком приблизно на 20%. Каталізаторами зростання вартості сталі м’ясні продукти, рибні делікатеси і ікра. Доступними цінами радували споживача овочі та фрукти.

Лідери зростання

Вартість м’ясних виробів в Україні за останній рік зросла на інфляційні 10%. Ще стільки ж, за оцінками експертів, вона додасть у зв’язку з передноворічним ажіотажем. Червона ікра, імпортна риба напередодні свят подорожчали на третину через зростання попиту.

До товарів, які стали складовою передноворічного подорожчання, відноситься алкоголь. Ціни на нього можуть підвищитися на 20%, кажуть експерти. Вартість шампанського в мережах вже перевищує 30 грн., Хоча місяць тому середня ціна на продукт відповідної категорії починалася від 25 грн. Однак основна причина не в жадібності виробників, а у зростанні собівартості – за рік в Україні підросли акцизи, а також вартість спирту. За оцінками Олександра Ярославського, заступника директора Української аграрної конфедерації, вартість пляшки горілки підвищиться з 26 до 33 грн., Коньяк українського виробництва (три зірки) – з 35 до 42 грн.

Кондитерські вироби дорожче, ніж в минулому році, в середньому на 10%. Кондитери пояснюють: недавнє здешевлення цукру було нівельовано зростанням цін на енергоносії та підвищенням зарплат.

Також подорожчали супутні свята послуги – наприклад, оренда квартир подобово і проїзд у таксі. Як відзначили в одному зі столичних агентств нерухомості, вартість оренди в новорічну ніч на 25-50% вище, ніж в ординарні дні, через підвищений попит. Бажаючі відсвяткувати Новий рік в однокімнатній квартирі повинні будуть розлучитися мінімум з 100 доларами. Ціни зростають у міру зростання престижності району.

Вартість проїзду в таксі в період свят також буде зашкалювати. Середня вартість у столиці складе близько 10 грн. / км. Причина банальна – різке зменшення кількості професійних таксистів і просто приватників на дорогах, які підробляють. За оцінками профільної асоціації, 31 грудня та 1 січня працювали не більше третини від звичайної їх кількості.

Порадують українців ціни на овочі та фрукти – цього року вони будуть мінімальними за кілька останніх років і в 2,5 рази нижче, ніж напередодні 2011. Причина – рекордний урожай овочів і рекордний обвал цін на них. Як відзначають експерти, напередодні свят виробники якщо і зробили спробу розгойдати ринок, то вона не увінчалася успіхом. За минулий тиждень вартість плодоовочевого кошика виросла всього на 1,2%, а загальне зростання цін у передсвятковий період навряд чи перевищить 5%.

Як відзначають експерти, витрати на новорічні свята можна скоротити, роблячи покупки заздалегідь і більш скрупульозно підраховуючи обсяг необхідних продуктів. Так, за даними асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”, жителі міст викидають 12% закуплених до святкового столу продуктів. Такі марні витрати всього міського населення країни складають близько 470 млн. грн.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами