ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon У цьому році на бізнес чекає безліч податкових сюрпризів

податкові накладні

У цьому році на бізнес чекає безліч податкових сюрпризів. Одні з них були передбачені прийнятим більше року тому Податковим кодексом. Інші народні обранці піднесли своїм виборцям у кінці грудня 2011 року.

Податкові накладні

Ще при прийнятті Кодексу було передбачено, що з 01.01.12 р. підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкові накладні, в яких сума ПДВ перевищує 10 тис. грн (нагадаємо: до 1 січня 2012 обов’язковій реєстрації підлягають податкові накладні, в яких сума ПДВ перевищує 100 тис.грн).

Крім того, у разі поставки підакцизних товарів, а також товарів, що ввозяться на митну територію України, податкова накладна підлягає включенню до Єдиного реєстру незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній. За попередніми розрахунками фахівців ДПСУ, ці нововведення приведуть, як мінімум, до 10-кратного збільшення (приблизно до 65 тис.) кількості підприємств, зобов’язаних реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі.

Потрібно віддати належне ДПСУ: в грудні податківці розмістили на своєму офіційному сайті повідомлення, яке нагадує платникам про їх новий обов’язок. А заодно і пропонує їм потренуватися – протягом грудня на добровільній основі спробувати зареєструвати в Єдиному реєстрі хоча б одну податкову накладну (програмно така можливість реалізована).

За ідеєю авторів ініціативи, “завчасна апробація механізму реєстрації податкових накладних керівниками та бухгалтерами підприємств надасть їм необхідний час для адаптації та отримання необхідного практичного досвіду”.

У свою чергу, це дозволить уникнути в подальшому непорозумінь, збоїв і технічних помилок при реєстрації податкових накладних. У відсутність факту реєстрації платником-продавцем в Єдиному реєстрі податкової накладної, що підлягає такій реєстрації, проблеми виникають у покупця. Останній позбавляється права на включення сум ПДВ до податкового кредиту. При цьому продавець не звільняється від обов’язку включення відповідної суми ПДВ до податкових зобов’язань за звітний період.

Здається, початок наступного року ознаменується чималою кількістю скандалів, пов’язаних з тим, що через недбальство бухгалтерів постачальників деякі покупці можуть несподівано для себе стати платниками не ПДВ, а фактично податку з обороту. При укладанні договорів про закупівлю товарів на цей факт слід звертати найпильнішу увагу.

Дайте базу

Приємною подією для більш ніж чотирьох сотень тисяч платників податку на прибуток могло б стати зниження з 1 січня 2012 р. ставки цього податку з 23% до 21%.

Як це не дивно, влада утрималися від спокуси відкласти передбачене Кодексом зниження ставки. Але ж куди важливіше ставки база оподаткування, особливо якщо збільшувати її до немислимих меж.

Чим, власне, і займалася останні місяці податкова служба, забороняючи включати до складу витрат 2011 збитки минулих років.

Представники виконавчої влади намагалися оригінальним чином врегулювати ситуацію, що склалася, для чого хотіли протягнути через парламент норму про включення не більше 25% збитків минулих років до складу витрат 2012 р. Це б трохи розширило базу оподаткування для тих платників, які понесли збитки в 2008-2011 рр. .

Однак тим самим були б визнані необгрунтованими колишні спроби податківців заборонити перенесення збитків. Виходить, що тепер гра в “кішки-мишки” за допомогою розгляду в судах спорів про можливість перенесення збитків продовжиться. Причому позиція митарів, ймовірно, буде вибірковою. Невідомо, що гірше.

Рух нерухомості

Крім того, варто зазначити, що з нового року вступає в силу і нова спрощена система оподаткування, всі переваги та недоліки, а також особливості впровадження якої Бізнес вже докладно описував.

Цілком, начебто, здорова норма з’явиться і в оподаткуванні доходів, отриманих від продажі нерухомості. Але і тут все погано: сам механізм оподаткування цих доходів ущербний.

З 1 січня 2012 р. умови щодо перебування нерухомого майна у власності платника податку понад три роки (для отримання пільги при оподаткуванні доходу, отриманого від продажу нерухомості) не поширюється на майно, отримане фізичною особою у спадщину. Спочатку ця норма вводилася для боротьби зі спекуляціями на ринку нерухомості, а могла б ударити по продавцях майна, одержаного у спадщину.

Традиційно в 2012 р. підвищаться акцизи і будуть проіндексовані ряд податкових ставок, номінованих в абсолютних величинах.

А ось нафтодобувачі відчують справжнє “покращення” – для них різко знизяться коригувальні коефіцієнти, які застосовуються до ставок рентної плати, що призведе до зменшення платежів до бюджету. Деяким же іншим платникам податків (які зможуть правильно домовитися з державою) депутати і зовсім дозволили платити податки натурою!При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами