ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon ЩО БУДЕ З ЄВРО В 2012 РОЦІ?

Що буде з євро в цьому році?

Останній робочий тиждень 2011 року видався найважчим для євро в минулому році. Валюта впала до долара нижче річного мінімуму, змусивши знову згадати чорне пророцтво колишнього президента Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Жака Атталі.
Перед самітом ЄС він заявив про те, що євро навряд чи доживе до католицького Різдва. З жовтневого піку зростання, коли оптимізм ще володів інвесторами, європейська валюта втратила майже 8%, протестувавши рівень 1,3 євро за долар. Залишився останній рубіж, що відокремлює від кризових 1,27 – мінімуму останніх трьох років, зафіксованого в листопаді 2008 року.

І, хоча падіння євро до долара зараз не виглядає настільки стрімким, як це було тоді – приблизно по 1% на тиждень проти 2,5% 2008-го – експерти впевнені, що в першому кварталі наступаючого року європейську валюту чекає ще більший провал. Незважаючи на це, в п’ятничному інтерв’ю «РИА Новости» колишній міністр фінансів Олексій Кудрін рекомендував не продавати євро, оскільки жодна з валют зараз не є абсолютно надійною і намагатися виграти за допомогою якоїсь однієї з них безглуздо.

– Я припускаю, що до кінця березня пара євро-долар опуститься до рівня 1,20, – упевнений аналітик Пробизнесбанка Вахітов Валєєв. – Проти тих 1,30, які є сьогодні. Думаю, що відскік буде досить тривалим, а восени розпочнеться чергова хвиля зниження, цього разу вже до рівня паритету. Але після цього почнеться його глобальне зростання, вище тих максимумів, які ми нещодавно бачили. У цілому євро фундаментально міцніша валюта, ніж долар.

Аналітик компанії TeleTrade Євген Філіппов не настільки радикальний у своїх прогнозах, але він також упевнений, що від падіння євро не врятуватися. За його словами, деякий час ми будемо спостерігати консолідацію по цій валютній парі, проте вже в десятих числах січня 2012 року, коли на ринок повернуться гроші, там знову почнеться рух, і, найімовірніше, це буде рух вниз.

– На користь такого сценарію говорить багато чого, – пояснює Філіппов. – Зараз основну увагу буде сконцентровано на рейтингових агентствах. Вони вже попередили, що рейтинги 15 провідних країн регіону будуть поставлені на перегляд. У тому числі Німеччини і Франції. Якщо будуть переглянуті ці рейтинги, то автоматично постане питання про рейтинг Європейського фонду фінансової стабільності. А якщо він втратить оцінку, то виникне питання про дієздатність самого механізму порятунку від боргової кризи. Це призведе до остаточної втрати довіри до євро.

Європейська влада продовжують грати проти власної валюти, приймаючи суперечливі рішення. Політика Європейського центробанку (ЄЦБ), який вже знизив ставку і збирається знижувати її і в 2012 році, також сприяє зниженню довіри до євро в інвесторів.

Крім того, на долар відіграє і фондовий ринок, який продовжує залишатися нестабільним. Американська валюта, незважаючи на великий держборг США, проблеми на ринку праці та нерухомості, все одно продовжує залишатися єдиним і неповторним захисним інструментом, в який тікають з малонадійних цінних паперів. І це, в свою чергу, знижує вартість євровалюти.

– Технічних перешкод до падіння євро теж немає, валитися є куди, і спекулянти свою справу зроблять однозначно, – додає Філіппов. – Я чекаю пробою позначки 1,29. А найближча мета – 1,25, і опорів до цього ніяких немає. Це негативний сценарій, але він найбільш вірогідний.

Набагато більш оптимістичний прогноз у начальника аналітичного відділу FOREX Club Андрія Діргіна. Він вважає, що до кінця першого кварталу 2012 року пара євро-долар не опуститься нижче 1,36. Протягом усього наступного року, на його думку, цей рівень буде серйозно коливатися – від 1,25 до 1,47.

– У третьому-четвертому кварталі 2012 року європейська економіка почне рости більш швидкими темпами, а боргова криза почне сходити нанівець, – упевнений аналітик. – До кінця року євро може торгуватися на рівні 1,41.

Якщо говорити про поведінку євровалюти на російському ринку, то, як вважає Євген Філіппов, рубль знаходиться в дрейфі через складну політичну ситуацію, супутньої передвиборної кампанії. І до березня тиск на нашу грошову одиницю буде зберігатися. Однак після виборів курс рубля вирівняється, а євро подешевшає.

Так само думає і Андрій Діргін. На його думку, рубль зараз сильно перепроданий, і в міру зниження політичних ризиків (тобто до другого кварталу 2012 року) ситуація зміниться, і рівень по парі рубль-євро може скласти близько 40,5.

У зв’язку з цим варто подумати, як розпорядитися своїми валютними заощадженнями. Начальник аналітичного відділу ІК «Грандіс Капітал» Денис Барабанов впевнений, що від євро необхідно позбавлятися:

– Я думаю, ці вкладення слід перевести в інші валюти. Що стосується екзотичних валют типу юаня або канадського долара, то, думаю, вкладатися в них немає особливого сенсу – там дуже низькі ставки по вкладах, особливо в юанях. Рубль і долар – це кращий вибір на наступний рік.

А Євген Філіппов, розділяючи точку зору Олексія Кудріна, рекомендує тримати кошти в трьох валютах:

– Якщо ми не збираємося спекулювати і заробляти на цьому, якщо наша мета – просто зберегти гроші, то це має сенс: так ми себе застрахуємо. Тим більше що долар теж схильний до коливань нафтових цін, як і рубль.

Як би там не було, євро поки все-таки не при смерті, хоч і дуже хворе. Якщо «доктора» в особі європейських політичних, монетарних і фіскальних влади виявлять в новому році завзяття до вирішення проблем і будуть швидше домовлятися між собою, він цілком здатний одужати. Навіть якщо одній-двом країнам для цього доведеться покинути єврозону.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами