ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Скільки витрачає Нацбанк на утримання гривні?

Вже не перший рік золотовалютні резерви Національного банку худнуть, проте гривня стабільна. І хоча деякі політики залякують девальвацією нацвалюти, експерти впевнені, що очікувати курсових перепадів не слід протягом півроку.

У листопаді 2011 року Національний банк втратив чималу частину золотовалютних резервів, які зменшуються третій місяць поспіль. Результат листопада – мінус $ 1,75-32,4 млрд. Стає очевидно, що на $ 40 млрд за підсумками року резерви не вийдуть. Хоча й нинішні обсяги не критично малі. Їх вистачить на три-чотири місяці безперебійного фінансування імпорту.

А якщо подивитися підсумки десяти місяців, то сумарний «мінус» з січня по грудень лише наближається до $ 2,17 млрд. Ще свіжі в пам’яті і страшніші провали – в кризові 2008-2009 роки резерви зменшувалися на третину, а курс національної валюти впав з 5 грн за долар до 10. Остання статистика НБУ про зниження резервів всього на 5% відразу дала привід деяким політикам полякати обивателя черговим крахом національної грошової одиниці.

Колишній міністр фінансів Віктор Пинзеник відразу сказав, що гривня скоро впаде, але пішов від відповіді на пряме запитання, на скільки саме. «Є дуже багато питань, на які сьогодні немає відповідей. Наприклад, хто скаже, чи буде відновлено кредитування за програмою МВФ, чи будуть рефінансовані, як у минулі роки, старі борги, врегульовано газове питання», – пояснював екс-міністр свій прогноз.

Нацбанк надав традиційну інформацію про зниження резервів у вигляді невеликої стандартної таблички, як завжди, без коментарів. Але настільки суттєвий «мінус» представникам Нацбанку довелося терміново пояснювати, щоб не дати приводу для похмурих прогнозів. Олена Щербакова, директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ, поспішила оголосити, що резерви в порядку. Інтервенції для підтримки курсу, як зазначила представник Нацбанку, «були мінімальними» і склали протягом листопада лише $ 700 млн (місяцем раніше – $ 1,6 млрд). З них учасникам фінансового ринку дісталося тільки $ 400 млн. Ще $ 300 млн знадобилося НАК «Нафтогаз» для розрахунків за імпортне блакитне паливо. Знайшлося пояснення і тому, куди подівся ще мільярд – тут провиною нестабільна ситуація в світі. Подешевшали деякі активи, зокрема валюти, які НБУ тримає у своїх золотовалютних резервах. Курсова різниця і «з’їла» цей мільярд.

Віталій Ваврищук, аналітик інвесткомпанії Concorde Capital, сумнівається в правдоподібності таких пояснень. У коментарі він зазначив: «Курс євро і англійського фунта, які НБУ використовує як резервні валюти разом з доларом США, знизився в минулому місяці на 2,4-3,0% по відношенню до долара. Це незначна девальвація, яка не повинна була викликати такого значного скорочення резервів НБУ». Втім, він відзначив і позитив в коментарях представника Нацбанку. – На думку аналітика, ключовий меседж регулятора полягав у тому, що попит на валюту знижується.

Щербакова так розповіла про стан речей: «У нас нормальна ситуація на валютному ринку. У грудні минулого року зазвичай спостерігається попит на валюту, але зараз ми бачимо його зменшення в рази: в жовтні попит був близько $ 80 млн на день, у вересні – в середньому $ 60 млн, а зараз – близько $ 40 млн. Це говорить про те, що ситуація на валютному ринку збалансована». Також вона зазначила, що ажіотажна скупка валюти населенням, що спостерігалася в кінці літа і початку осені, пішла на спад.

Економіст інвесткомпанії “АРТ Капітал” Олег Іванець вважає, що зниження резервів наочно демонструє: ситуація на валютному ринку далека від стабілізації. «Хоча деякі індикатори ринку говорять про її поліпшення, – зауважив експерт, – курс гривні на міжбанківському ринку був незмінний, ліквідність банківської системи трохи покращилася. Це побічно свідчить, що НБУ влаштовує ситуація на валютному ринку. Однак зниження резервів показує, що фактично попит на валюту як і раніше істотно перевищує пропозицію».

Віталій Ваврищук вважає, що в грудні резерви можуть скоротитися ще приблизно на $ 1 млрд – НБУ все одно змушений буде «викидати» їх частину на ринок для згладжування коливань курсу. Він наводить чинники, які сприятимуть стабілізації курсу гривні: “У найближчі місяці поточний рахунок повинен покращитися за рахунок збільшення експорту сільськогосподарської продукції. А відтік іноземної валюти на готівковий ринок, ймовірно, знизиться у зв’язку з жорсткістю НБУ адміністративного контролю », – сказав він.

Олександр Савченко, колишній заступник голови НБУ, також не бачить нічого страшного в нинішньому скороченні резервів НБУ. «Рівень достатності резервів центробанку будь-якої країни визначається в місяцях фінансування імпорту. Тобто скільки місяців можна профінансувати імпорт, коли припиниться надходження валюти. Мінімальна норма – три місяці. Зараз резерви десь на рівні чотирьох місяців, тобто ми ще в зоні безпеки. Панічні страхи, що Нацбанк витрачає резерви, не обгрунтовані », – резюмував експерт.

Іванець також вважає, що не все так погано: «Для підтримки стабільного курсу в листопаді НБУ знадобилося вдвічі менше вливань, ніж у жовтні. Ризики девальвації гривні знижуються, хоча як і раніше залишаються значними. Ми підтверджуємо наш прогноз стабільності гривні в 2011-2012 роках. Навіть незважаючи на зниження резервів, у НБУ достатньо можливостей для контролю за валютним ринком».

Цю думку поділяють інші експерти – провідні компанії поки зберігають свій курсовий прогноз на 2012 рік – 8 грн / $. Хоча деякі допускають незначне коректування до 8,1 грн / $. Експерти нагадують, що у НБУ завжди напоготові і батіг, і пряник, якими він може домагатися «потрібного» курсу.

Хоча Олена Щербакова і оцінила позитивно «затиск гайок» на валютному ринку в останні місяці, але визнала і деякі «перегини» – банки змушені були підвищувати ставки за депозитами, щоб залучити гроші населення.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами