ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українці бояться витрачати гроші і готуються до гіршого

Побоюючись повторення кризи 2008-2009 років, люди почали економити на їжі, одязі, розвагах і навіть новорічних подарунках. Статистика показує різке падіння продажів у багатьох торгових компаніях. На думку експертів, причина не в проблемах вітчизняної економіки. Виною всьому численні і часто не зовсім об’єктивні повідомлення в ЗМІ, які разом з деякими політиками намагаються залякати обивателя економічним крахом.

Витратна частина

За даними Державного агентства статистики, обсяг роздрібного товарообігу почав знижуватися. Ще в перші шість місяців цього року, коли економічна ситуація в країні була хорошою і передбачуваною, українці активно витрачали. Роздріб тоді зріс на 15%. До осені темпи почали падати, а підсумки листопада принесли перші мінусовий результат – спад продажів майже на 3%. На думку експертів, це перші симптоми того, що українці почали економити, готуючись до можливого кризи.

Американці розповіли на яких чотирьох галузях буде заробляти України в 2012 році

Останні дослідження компанії GfK Ukraine також свідчать про ослаблення споживчого оптимізму. Згідно з результатами щомісячного дослідження, найстрімкіше падіння споживчих настроїв спостерігається у промислових регіонах, на сході країни. Промисловість знижує темпи виробництва через падіння попиту на ключових ринках. Центр і південь поки що виграють завдяки рекордному врожаю – там споживчий песимізм не так яскраво виражений. Експерти GfK Ukraine в коментарі до дослідження визнають парадокс: «Настрої громадян залишаються стабільно песимістичними, незважаючи на збереження високих темпів економічного зростання цього року і зниження темпів інфляції. Очевидно, громадяни усвідомлюють тимчасовий ефект високого врожаю і ризики, які накопичуються в українській економіці. Це змушує їх бути обережними з великими витратами», – сказано в коментарі.

У пошуках хороших новин

Економіст інвесткомпанії “АРТ Капітал” Олег Іванець не здивований такою картиною. «Як очікувалося, темпи зростання роздрібної торгівлі продовжують сповільнюватися. Підвищені ризики девальвації гривні та економічні проблеми в Євросоюзі стримують споживання населення», – сказав він. Він вважає, що найближчим часом ситуація може виправитися. Оптимізму українцям може додати успішний результат газових переговорів з Росією, а також відновлення співпраці з МВФ.

Адже саме ці два питання сьогодні – головні джерела негативних прогнозів щодо економічної ситуації в країні в найближчому майбутньому. Дорогий газ може призвести до кардинального підвищення комунальних тарифів. А з грошима МВФ багато аналітиків пов’язують стабільність гривні. Від цих же питань залежить зростання доходів населення в наступному році.

Як повідомлялося на нашому сайті «Фінансові та економічні новини України», негативний результат газових переговорів вимагатиме скорочення бюджетних витрат як мінімум на 17 млрд грн. Ці гроші недоотримають бюджетники і пільговики, яким раніше пообіцяли серйозне підвищення зарплат. «На останній нараді в Міністерстві фінансів нам сказали, що будуть урізати всі можливі видатки бюджету у наступному році до мінімуму», – поділився один з депутатів, який бере участь у розробці проекту бюджету-2012. Він припустив, що будуть серйозно переглянуті і соціальні статті. «Але це питання може викликати гострі політичні дискусії навіть у середовищі коаліції. Наступний рік – не найзручніший для скорочення соціальних статей», – припустив наш співрозмовник, натякаючи на наближення виборів.

Що налякало українців?

Зниження споживчої активності населення зумовлено відразу декількома причинами. У жовтні вперше за рік зафіксовано зниження середньої заробітної плати на 0,3% – до 2729 грн. Хоча це разове зниження. Протягом року завдяки рекордно низькій інфляції реальні доходи населення зросли на 11,4%. Ці дані оприлюднив перший заступник міністра соціальної політики Василь Надрага. А якщо порівнювати жовтень-2011 і жовтень-2010, середня зарплата виросла на 17,5%. Ще однією неприємністю виявилися розмови урядових чиновників про урізання всіляких пільг. Хоча цього поки не відбулося, неприємний осад залишився.

Що відбувається на ринку закордонної нерухомості (ставки, ціни)

Частина громадян втратила роботу – офіційна статистика знову показує зростання безробіття в країні, за останній місяць осені вона зросла на 0,1% – до 1,5%. Хоча це може бути пов’язано з вивільненням сезонних працівників: агросектор, сфери відпочинку та туризму почали вивільняти персонал.

Ще один фактор – згортання споживчого кредитування в останні місяці. Воно також в значній мірі стимулювало зростання обсягів торгівлі. Але в останні місяці банкам не вистачає грошей – кредити фізособам у жовтні скоротилися майже на півмільярда гривень, а в листопаді – майже на 2,5 млрд. Така статистика Нацбанку. У той же час, за спостереженнями банкірів, українці почали активно відкладати на чорний день  – в банках все більше охочих зробити невеликий внесок. Втім, напередодні свят проявилася інша тенденція. Українці почали масово міняти раніше куплену валюту на гривню – треба робити подарунки і готувати столи до новорічних свят.

Європейці теж стали економнішими

Боргова криза негативно позначилася на готовності жителів Європи витрачатися на Різдво. Згідно з дослідженням аналітиків німецького Postbank, середня європейська сім’я покладе під святкову ялинку подарунків на 354 євро. Це на 4% менше, ніж торік.

Природно, для кожної країни прогнозні показники, засновані на опитуваннях споживачів, помітно відрізняються. Наприклад, греки, чия країна балансує на грані дефолту, витратять на Різдво на 25% менше звичайного. Жителі Люксембурга також стримають свої апетити до подарунків на 25%, а ірландці – на 20%. Чемпіонами за самообмеження стануть голландці, які скоротили різдвяні витрати наполовину. Менш всіх схильні заощадити німці – злегка налякані перспективою зростання інфляції вони зменшать свої новорічні витрати лише на 1%.

Представники найбільших європейських торгових мереж також визнали, що очікують скорочення прибутку через зниження купівельної активності.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами