ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Коли Україна отримає дешевий російський газ?

Газові переговори виходять на фінішну пряму, і керівники держави запевняють, що до остаточної домовленості залишилися лічені дні. Непрямі ознаки вказують на те, що президент Янукович і прем’єр Азаров все ще впевнені в позитивному результаті переговорів. Перший назвав передбачувану ціну. У той же час президент пообіцяв, що комунальні тарифи підвищуватися не будуть, незалежно від того, яку ціну отримає Україна.

Напередодні президент Віктор Янукович, відповідаючи на запитання про ймовірні результати газових переговорів, сказав: «Сьогоднішня ціна газу для України $ 415 – непідйомна. Зараз ми працюємо над тим, щоб ціна газу була знижена на $ 100 ». За словами президента, Україні буде домагатися цін, порівняних з тими, за якими отримують блакитне паливо європейські країни. Як нещодавно говорив віце-прем’єр Андрій Клюєв, вартість тисячі «кубів» без урахування транспортування для європейських споживачів становить близько $ 320-360.

Таким чином, з урахуванням знижки, яку припускають харківські угоди (перебування російського Чорноморського флоту в обмін на знижку в $ 100) у разі позитивного результату тривалих і важких переговорів, українські споживачі можуть розраховувати на ціну близько $ 200-250 за тисячу кубометрів. «Україні вимагає зниження ціни на газ до $ 250», – сказав президент. Хоча і при такій цифрі, за оцінками деяких чиновників, НАК «Нафтогаз» залишиться збитковим. Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Володимир Макуха раніше визнав, що компанія може працювати без збитків (хоча і без прибутку), якщо ціна імпортного блакитного палива не перевищить $ 205.

Україна створить газотранспортний консорціум з Росією і ЄС

Микола Азаров, відкриваючи засідання уряду, сказав, що в Москві для узгодження юридичних тонкощів газового договору залишилися два міністри: «Цілий ряд питань знаходяться на стадії обговорення й узгодження, у тому числі питання обсягів прокачування газу, ціни, створення газотранспортного консорціуму. Ми залишили в Москві групу експертів високого рівня на чолі з міністром енергетики Юрієм Бойко і міністром юстиції Олександром Лавриновичем. Вони повинні остаточно узгодити і доопрацювати формулювання нової угоди. Від цієї роботи буде залежати економічна стабільність Україні». Нагадаємо, зовсім недавно до газового договору від 2009 року було підписано першу додаткову угоду про можливість часткового розрахунку за газ у російських рублях.

Про передбачувану ціну, яка повинна стати підсумком нинішніх переговорів, прем’єр напередодні не сказав ні слова, хоча деякі джерела вважають, що мова може йти про перегляд формули, за якою розраховується ціна палива. Як відомо, для Україні у формулу закладена ціна газойлю як можливого альтернативного палива. Хоча нашими котельнями воно практично не використовується. А експерти давно губляться в здогадах: що спонукало екс-прем’єра Юлію Тимошенко включити цей вид палива в формулу розрахунку ціни при підписанні договору з «Газпромом» у 2009 році. У формулах, за якими європейські країни отримують російський газ, є, наприклад, не тільки більш традиційна альтернатива у вигляді вугілля, але навіть дрова.

Янукович назвав Медведєву граничну ціну на російський газ

Як відомо, параметри головного кошторису країни розраховані з урахуванням ціни газу по $ 415. Одночасно президент запевнив, що тарифи на комунальні послуги підвищуватися не будуть, незалежно від підсумків нинішніх переговорів. «Природно, ми бачимо, що далі підвищувати тарифи вже нікуди. Ми не можемо перекладати цю проблему на громадян нашої країни. Тому ми не стали підвищувати тарифи на 50%, як того вимагав Міжнародний валютний фонд», – резюмував президент.

Питання про знижку «Газпром» пов’язує з наданням йому контролю над українською газотранспортною системою. Напередодні президент Янукович визнав, що зараз переговори про створення консорціуму перейшли в активну фазу, але Україна наполягає, щоб він був тристороннім за участю Росії і Євросоюзу. Раніше повідомлялося, що готуються документи для створення двох спільних підприємств. Одне буде контролювати трубу, по якій російський газ йде європейським споживачам. Друге СП буде управляти розподільними мережами, які доставляють газ безпосередньо українським споживачам.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами