ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Вартість бензину в 2012 році буде рівною 15 гривень

У наступному році українським водіям знову доведеться економити. За прогнозами експертів, найбільш ходовий А-95 може подорожчати майже на п’ять гривень. Але станеться це в тому випадку, якщо уряд вирішить підтримати вітчизняного виробника і обмежити імпорт пального.

Паливний оптимізм

Головні чинники, які впливатимуть на ціну палива, це ціна нафти наступного року, стабільність курсу національної валюти і податкові апетити держави. За підрахунками експертів «Консалтингової групи А-95», у вартості дизельного палива і бензину тільки податкова складова коливається від 20 до більше 30%. Умовно кажучи, купуючи літр пального за 10 грн, водій поповнює казну держави на 2-3 грн.

Оптимістичний варіант розвитку подій припускає зниження цін на нафту, стабільність курсу гривні і незмінність ставок податків. Песимістичний сценарій – все з точністю до навпаки: зростання цін на нафту, девальвація національної валюти, а також можливе введення загороджувальних мит на імпортне паливо. З такою ініціативою під тиском власників вітчизняних нафтопереробних заводів виступило Міністерство енергетики та вугільної промисловості. Але цю пропозицію розкритикували практично всі міністерства і відомства економічного блоку уряду. Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) до цих пір так і не змогла вирішити: чи шкодить імпорт палива українським НПЗ. Через це до цих пір питання про введення загороджувальних мит в підвішеному стані.

Помірний сценарій передбачає незмінність податкового навантаження, відносну стабільність ціни на нафту та курсу гривні. У такому випадку ціна палива на українському ринку залишиться практично незмінною.

За оптимістичним сценарієм середня ціна А-95 може знизитися до 8,37 грн / літр, а на дизельне паливо – до 7,80 грн / літр. Зараз роздрібна ціна бензину складає близько 10,3 грн, дизель коливається біля позначки 9,5. Розвиток подій за песимістичним сценарієм призведе до зростання цін більш ніж на 35%: бензин А-95 – понад 14 грн / літр, дизельне паливо – 13,5 грн / літр. А ключову роль у підвищенні цін зіграє ймовірне введення мит або квот на імпорт нафтопродуктів і ймовірне збільшення акцизного збору.

Війна в барелях

«Ціна на нафту і курс валюти багато в чому залежать від глобальних процесів. Але ставки податків – це фактор, який цілком і повністю залежить від внутрішньодержавної політики. Таким чином, уряд контролює більше третини вартості палива в роздробі», – підкреслює директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

У той же час, власники автомобілів знову змушені стежити за закордонними новинами, щоб передбачити майбутню динаміку цін. Зараз топ-темою і можливим стимулятором подорожчання палива стало ймовірне введення санкцій проти Ірану. Цей захід обговорюють країни ЄС. Санкції припускають заборону на поставки нафти з цієї країни, щоб позбавити її засобів на розвиток ядерної програми. Країни ЄС забезпечують свої потреби в нафті за рахунок Ірану приблизно на 20%, а в світовому рейтингу постачальників нафти ця країна займає п’яте місце. І ймовірне зростання цін на паливо в країнах ЄС може позначитися і на українському ринку: понад 60% обсягів бензину і дизеля ми отримуємо з-за кордону.

Глава зовнішньополітичного відомства Ірану попередив: якщо Захід всерйоз має намір ввести ембарго на постачання нафти з країни, ціна сировини на світовому ринку може збільшитися вдвічі. До речі, перші новини вже сколихнули нафтовий ринок. Західні аналітики не вважають сценарій, озвучений представником Ірану, неймовірним. Судячи з висновками аналітиків провідних інвестиційних компаній, ціна, що перевищує $ 200, цілком імовірна. Заспокоїти паніку може саміт країн ОПЕК, призначений на 14 грудня. Але Іран як учасник картелю може заблокувати прийняття рішення про підвищення видобутку – це буде його страховкою від силових дій країн заходу.

«Війна з Іраном – крайній випадок, швидше за все, маловірогідний – сказав Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club, – на це зараз ніхто не піде. Якщо почнуться військові дії, ціни можуть вирости до $ 140-150 за барель, і навіть вище. Як показує досвід попередніх військових кампаній проти великих постачальників нафти, це дає ціновий скачок на 6-9 місяців, але потім ціна відкочується вниз. На військові дії зараз ніхто не піде. Зліт цін на нафту може підірвати і без того слабке економічне зростання провідних економік світу. Війну можна вести лише за стабільної економічної ситуації».

Івченко вважає, що найбільш реальним сценарієм виглядає планомірне зниження ціни нафти на світовому ринку. Цьому сприятиме мляве економічне зростання в США і ЄС: невисокий попит на енергоресурси не дозволяє їх постачальникам роздувати ціни.

Навіть прогнози провідних інвестиційних банків залежать від того, наскільки вірогідним вони вважають сповзання світової економіки в рецесію. Наприклад, американський інвестиційний банк Goldman Sachs, один з найбільших гравців на нафтовому ринку, прогнозує подорожчання нафти в найближчі 12 місяців до $ 127,5 за барель. У той же час аналітики іншого інвестиційного банку – JPMorgan Chase – впевнені, що ціна «чорного золота» буде відносно стабільною або навіть незначно знизиться.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами