ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Держава позбавить матерів-одиначок фінансової підтримки

соціальна допомога одиноким матерямЗ 1 грудня по всій Україні запровадили програму непрямої оцінки доходів громадян, які претендують на соціальні виплати. В першу чергу це торкнеться матерів-одиначок, які отримують соціальну допомогу на дітей.

Відтепер соцпрацівники будуть ходити по будинках і опитувати сусідів, щоб виявити «заможних» мам. Приміром, у яких є співмешканець або які працюють нелегально. Чиновники заспокоюють: поки навіть у таких матерів-одиначок відбирати допомогу не будуть. Однак днями в парламенті з’явився законопроект, який надасть державі можливість позбавляти соціальну допомогу одиноким матерям у тих, хто її реально не потребує.

Кому на соціальній допомозі жити добре?

Програма непрямої оцінки доходів пільговиків пройшла експериментальну обкатку в трьох областях: Чернігівській, Волинській та Кіровоградській. І це не найзаможніші регіони країни. За даними Держслужби статистики, середня зарплата тут становить близько 2 тис. грн, в той час як по всій Україні – 2,7 тис. грн. Тим не менш як показало попереднє вивчення ситуації, навіть у «бідних» областях тільки кожна четверта мати-одиначка дійсно потребує допомоги держави. А реальні доходи трьох інших цілком дозволяють утримувати дитину самостійно. Принаймні, про це свідчать результати опитування сусідів.

Адже саме сусідів по сходовій клітці тепер будуть опитувати по всій Україні, щоб дізнатися справжнє матеріальне становище пільговиків. У «квартирі навпроти» працівники соцслужб дізнаються, чи є у самотньої мами співмешканець, який оплачує її проживання, або породиста собачка, яка ці гроші проїдає нарівні з дитиною. Сусіди зможуть розповісти і те, що жінка регулярно отримує перекази з-за кордону, веде свій бізнес, приторговує на ринку або продає товари через інтернет магазин. Непрямим критерієм визначення заможності стане євроремонт з використанням дорогих будівельних матеріалів, а також буде враховуватись те чи є в господарстві посудомийна машина, система мультирум, кондиціонер, автомобіль або навіть скутер.

Економісти вважають, що це нормальна практика. «Непряма оцінка доходів громадян стане першим кроком до адресного нарахування пільг, яке діє в Європі, – пояснює старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Максим Борода. – Адже сенс державних допомог полягає в тому, щоб давати їх тим, хто дійсно цього потребує, а не всім підряд. Зрозуміло, що гроші потрібні всім, і виховувати дитину в поодинці непросто. Проте є жінки, які самі непогано заробляють, але є й такі, кому в силу різних причин не вистачає на шматок хліба для дитини. Тому з політичної та ідеологічної точки зору такі перевірки правильні».

Правда, експерт тут же уточнює: навіть найкращу ініціативу можна на практиці привести до того, що вона дасть протилежний результат. Наприклад, встановити неадекватні критерії заможності. Якщо мама купує собі іномарку, щоб возити дитину в спецшколу, – це одне. А якщо жінці у спадок від батька дісталися обшарпані Жигулі, на яких вона раз на місяць їздить на оптовий ринок, щоб заощадити на кілограмі картоплі, навряд чи її назвеш «мажоркою».

Втім, поки програма «непрямої оцінки» проходить в тестовому режимі. За словами співголови громадської організації «Служба захисту дітей» Людмили Волинець, опитування сусідів не мають законної сили і не є підставою для позбавлення допомоги ні однієї матері-одиначки, яка зараз його отримує. «Ніяка суб’єктивна оцінка не є законною підставою для призначення державної допомоги. За це повинен відповідати місцевий чиновник. Він вирішує, кому надати допомогу, а кому ні», – погоджується провідний експерт Центру Разумкова Павло Розенко. Швидше за все, «забезпечених» одиноких мам поки «візьмуть на олівець». По крайній мірі, до того моменту, поки для позбавлення держпідтримки не з’явиться законна підстава.

Кожна сім’я заможна по-своєму

Підстава для відмови у виплаті допомоги матерям-одиначкам у «верхах» вже зріє. Буквально днями у Верховну Раду був поданий законопроект, який визначає рівень доходу тих, хто може претендувати на допомогу. Якщо буде доведено, що встановлений поріг перевищений, про доплати можна буде забути. Аналітики вважають, що поява такого документа логічна. «Інакше було б безглуздо витрачати гроші на програму непрямої оцінки доходів громадян», – пояснює Борода. Правда, великі претензії викликає критерій, за яким депутати встановили «дохідну планку».

На думку партнера юридичної компанії «Інком ЮРЕК» Євгена діжі, законопроект в разі його прийняття депутатами вдарить по значній частині матерів-одиначок. «Документом пропонується повністю позбавити таких матерів допомоги на дітей від держави в разі якщо сукупний дохід членів її сім’ї перевищує прожиткові мінімуми для дітей і непрацездатних осіб, а також розмір середньої заробітної плати. Ці суми достатньо малі: для дітей – від 870 до 1042 грн, для непрацездатних осіб – 800 грн, а середня заробітна плата в Україні в жовтні 2011 року склала 2,7 тис. грн. Таким чином, мати-одиначка з трирічною дитиною, яка заробляє 3,6 тис. грн на місяць, допомоги вже не отримає», – підраховує Діжа.

Об’єктивно це дуже низька планка, адже вижити на такі гроші складно навіть одній людині. Аналітики переконані, що її потрібно підняти хоча б до рівня тіньової зарплати, поширеної в країні. «Офіційна середня зарплата в Україні нижча реальної на 40-60%, – вважає Борода. – Приблизно такий обсяг тіньового сектора економіки, і стільки людей отримують зарплату «в конвертах». А при встановленні такого важливого критерію потрібно відштовхуватися від реальних показників. Потрібно взяти за відправну точку не 2,7 тис. грн, а скажімо, 5 тис. грн середньої зарплати і додати до неї прожитковий мінімум для дітей. Тоді і вийде нормальний рівень доходів, при якому мати не потребує допомоги держави».

Цифри експертів – усереднені по країні. Проте насправді ще невідомо, від чого будуть «танцювати» чиновники при обчисленні доходу матері-одиночки. Діжа каже, що зараз підставою для нарахування допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є лише довідка з основного місця роботи. Логічним стане дублювання даної норми щодо допомоги на дітей одиноким матерям. Втім, експерт не виключає, що випробувана раніше методика непрямого визначення доходів може перетворитися на законодавчу норму. І тоді вже сусіди на око будуть визначати, скільки насправді заробляє мати-пільговик з дитиною.

У законі є ще один підводний камінь: при розрахунку доходів до уваги будуть братися сукупні доходи родини. «Основним нормативно-правовим актом, що регулює сімейні правовідносини, є Сімейний кодекс, – пояснює Діжа. – У ньому визначено, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Виходячи з аналізу даної норми, матері може бути відмовлено у виплаті допомоги, якщо вона проживає зі співмешканцем чи батьками, сукупні доходи яких перевищують розміри, передбачені законопроектом». До речі, приховати спільне проживання з іншими людьми самотньої мами навряд чи вдасться: за програмою непрямої оцінки доходів соцпрацівникам про це повідомлять сусіди.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами