ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon В світі почався занепад євро

Жак Атталі, екс-глава Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), поставив на майбутнє єдиної європейської валюти. В інтерв’ю одній з бельгійських радіостанцій він дав євро один шанс з двох, що він збережеться після католицького Різдва (ніч з 23 на 24 грудня) або, щонайменше, «не буде в процесі руйнування».

В давнину гінців, що приносять погані вісті, просто страчували. Дізнавшись про черговий катастрофічний європрогноз, я спочатку відчув схожі з старозавітними володарями почуття. Потім іронічно посміхнувся, згадавши, як багато російських «економістів» не так давно ховали долар, радячи при цьому вкладатися в євро.

Але Жак Атталі в крикливство ніколи помічений не був. ЄББР під його керівництвом працював як годинник, до речі, підтримуючи при цьому безліч російських проектів. І найголовніше. Атталі давно попереджав, що єврозона (ті члени Євросоюзу, які перейшли з національних валют на єдину європейську, зараз їх 17) – це кріпосна стіна, вибудувана без фундаменту. Конкретно, єдину валюту емітують, а загального бюджету – немає. Останній раз він про це говорив ще в травні 2010 року. Іншими словами, у єврозоні потрібно було піти на радикальне обмеження національних суверенітетів – перехід від країнових бюджетів до єдиного європейського.

До світової кризи від такого роду пропозицій всі відмахувалися. Вважалося, що вистачить і Маастріхсткіх умов: дефіцит бюджетів обмежений 3% ВВП, інфляція також не більше 3% річних, держборг – не більше 60% ВВП. Ще не було кризи, цього, мабуть, було достатньо. Але зараз … Влада Євросоюзу явно програє, не встигає за новими викликами.

Так що ж, пощади не буде? І треба готуватися до близького краху євро, швидко переводячи всі накопичення в долар? Не виключено. Тим більше що рублю при цьому сценарію також не поздоровиться. Хоча б з однієї причини – крах єдиної європейської валюти неминуче викличе різке падіння ВВП в Євросоюзі, а значить, і попиту в тому числі і на російські енергоносії. А країни ЄС – головні їхні споживачі. Що це означає для нас, сподіваюся, всі вже знають. Втім, нагадаю: для початку вибухове зростання дефіциту бюджету, за чим неминуче піде його секвестр, а також девальвація гривні, яка призведе до не менш вибухового зростання інфляції.

Так що ми кровно зацікавлені в тому, щоб євро якось пережив Різдво-2011.

Однак аргументів на користь євро буквально з кожним днем стає все менше. На мій погляд, мало не остаточним вироком став провал останнього – 24 листопада – розміщення держзобов’язань Німеччини. Замість 6 млрд. євро вдалося розмістити лише 3,8 млрд. Це дійсно тривожний сигнал – інвестори не хочуть купувати дешеві (2,3% річних) німецькі папери. Значить, і вони вже не настільки надійні. Для порівняння: італійське «сміття» беруть тільки майже під 8%. Плюс рейтингові агентства знижують кредитні рейтинги і країнам, і банкам.

Однак не всі фронти прорвані. У Жака Атталі є останній оборонний план з трьох частин. Перше – дозволити Європейському центральному банку скуповувати держоблігації країн єврозони, які переживають кризу. Наприклад, першим же ділом скупити всі 2 трлн. євро італійського держборгу, так як втрату Греції, Португалії і навіть Іспанії єврозона ще може пережити. Але не Італії – третьої економіки єврозони слідом за Німеччиною і Францією. Друге – необхідно терміново, не через рік, як пропонує Єврокомісія, а прямо до Різдва ввести наднаціональний контроль за бюджетами країн – членів єврозони. Нарешті, для повної реалізації всього вищепереліченого внести кардинальні зміни в законодавство. Інакше, попереджає в сотий раз Атталі, буде катастрофа.

Втім, у реалізацію плану Аттали віриться насилу. Занадто багато втрачено часу. Два роки тому він підрахував, що вирішення боргової проблеми єврозони обійдеться в 7-8 трлн. євро. У 2008-му досить було і 500 млрд. А яка нинішня ціна, навіть він не знає. Хоча тільки одна скупка облігацій може привести, за підрахунками американського економіста Нуріель Рубіні, що передбачив кризу 2008 року, до 30-40% девальвації євро до долара. Що приведе до моментальної втечі еврокапіталів в США. Чи встигне при дешевому євро зрости євроекспорт, поки невідомо. Так що Німеччина, з кожним днем переконуючись в тому, що витягати євро з прірви, окрім неї, нікому, може першою на все плюнути і повернутися до марки.

А що потім? Валютні та торговельні війни, які можуть швидко переміститися з Європи в інші частини світу. І тоді розвал СРСР здасться нешкідливою комп’ютерною грою.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами