ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Дефіцит гривні знекровив валютних спекулянтів

Гривневий дефіцит минулого місяця до ручки довів ресурсний ринок: ставки по кредитах overnight на міжбанку досягли 21-27% річних, за місячними позиках – 24-30% річних. А кількість фінустанов, які розміщують ресурси на ринку, скоротилася. “Цей ажіотаж має одне пояснення – гостра нестача ресурсів, спричинена активними розміщеннями Мінфіном облігацій внутрішньої держпозики з прив’язкою до курсу долара. Завдяки їм із системи були вимиті значні кошти: наприклад, 24 жовтня залишки на коррахунках банків просідали до 11,8 млрд грн. І хоча до 26 жовтня вони підросли до 14,8 млрд грн., цього все одно виявилося недостатньо для стабілізації ситуації. Адже для нормального функціонування ринку потрібно близько 16-18 млрд грн. на рахунках “, – пояснив ситуацію начальник відділу аналізу фінансових ринків ПАТ “ІНГ Банк Україна” Олександр Печеріцин. На минулому тижні Мінфін розмістив ОВДП гривневих з валютною прив’язкою на 1,13 млрд грн., А всього з початку жовтня – на 5,6 млрд грн.

Спочатку деякі фінансисти ще наївно чекали втручання в ситуацію Нацбанку, чиє призначення – підтримувати стабільність на вітчизняному фінансовому ринку. Але вже до середини минулого тижня стало очевидно: регулятор не просто не буде втручатися в ситуацію і підживлювати банки своїм рефінансуванням, яке могло б послабити гривневий голод, але ще й скористається відчайдушним становищем підопічних. В НБУ швидко зметикували, що брак ресурсу дозволить їм серйозно заощадити золотовалютні резерви і без додаткових витрат зберігати стабільність на валютному ринку: чим менше у фінустанов нацвалюти, тим менш активно вони можуть спекулювати на міжбанку, розгойдуючи курс гривні. Щоб не опустити його нижче 8,01 грн. / $, Нацбанку у вересні довелося викинути на ринок $ 3,26 млрд, і його нещадно критикували за розбазарювання валютних запасів країни. Сформована на ресурсному ринку на минулому тижні ситуація давала центробанку можливість досягати тієї ж мети (збереження курсу на рівні 8 грн ./$), але без розтрат резервів. “До того ж дії щодо зв’язування ресурсної маси укладаються в глобальну політику уряду і НБУ по боротьбі з інфляцією”, – зауважив пан Печеріцин.

Не збирається регулятор проявляти активність і на готівковому валютному ринку. Обіцянки НБУ щодо спрощення нових правил (зобов’язало банки з 23 вересня здійснювати валютні операції лише під паспорт), які він давав весь минулий місяць, з 28 жовтня вилилися лише в невелику корекцію. “Порядок продажу ВКВ населенню не змінився. Спростився тільки порядок покупки валюти у фізосіб. Фінустанови дозволили не зберігати копії документів, а клієнту – надавати будь-який документ, що засвідчує особистість. При продажу ВКВ громадянам, як і раніше, доведеться пред’явити паспорт, копії якого будуть зберігатися в касових документах дня “, – пояснив” ДС “заступник начальника управління грошового обігу, неторгових і касових операцій ПУМБ Максим Салутін.

Можна не сумніватися, що чиновники продовжать і далі активно зв’язувати грошову масу: із загального обсягу розміщення ОВДП 45,6 млрд. грн., Заявленого Кабміном на цей рік, Мінфін на поточний момент продав держоблігацій лише на 24,57 млрд. грн. Усвідомили це і банкіри і навіть зробили перші висновки. “Якщо ресурсний дефіцит продовжить посилюватися, то фінустанови проведуть другу серію підвищення процентних ставок по депозитах”, – запевнив “ДС” Олександр Печеріцин. Перший етап збільшення відсотків по вкладах населення банками відбувся вже на початку жовтня: ставки по гривневих вкладень строком до 12 місяців зросли в середньому по системі на 0,3-0,8% річних (до 14-17%). Прибутковість внесків почала підніматися після першого в цьому році і досить значного відтоку депозитів громадян. За даними НБУ, обсяг депозитів фізосіб у вересні скоротився відразу на 2,75 млрд грн. (0,9%), до 300,720 млрд. грн. Очікується, що другий раунд підвищення ставок буде більш істотним. За одними прогнозами, вони можуть зрости на 1-1,5% річних, за іншими – на 1,5-2% річних.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами