ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Тінь боргової кризи падає на фондові ринки Центральної та Східної Європи

У міру того як європейська боргова криза набирає обертів, погляд інвесторів все частіше спрямовується на фондові ринки країн Центральної та Східної Європи.

Як стверджують аналітики, криза єврозони має великий вплив на її східних сусідів. Ділова і споживча впевненість в цих країнах падає, демонструючи стійкий спадний тренд. Це створює несприятливий фон для роботи ринків цінних паперів регіону, на яких спостерігається характерна тенденція до скорочення інвестицій в міжнародні активи.

За словами фінансового аналітика Костянтина Кондакова, більшість інвесторів країн Центральної та Східної Європи досить консервативні. І для цього є серйозні підстави. Навіть найбільш розвинений російський фондовий ринок знижує обороти. Інтерес інвесторів поступово сходить нанівець, що негативно позначається на обсязі ринку.

У експерти вважають, що ситуація може змінитися лише тоді, коли знизяться депозитні ставки. Це змусить приватних інвесторів до пошуку альтернативних способів вкладень. У той же час обстановку загострює ще одна проблема – скорочення частки позикових коштів у банківському секторі.

Справа в тому, що саме банківські структури є основними власниками фондових управляючих. А оскільки більшість банків Центральної та Східної Європи належать західноєвропейським фінансовим інститутам, з початком боргової кризи єврозони намічається тенденція до скорочення прямих інвестицій та репатріації валютних активів. Це робить ще більший тиск на фондові ринки.

Проте, не всі країни регіону однаково схильні до негативних наслідків європейської кризи. Так, скажімо, банки Польщі, Чехії та Росії мають достатньо можливостей для самофінансування. У той час як банки, наприклад, України, Угорщини, Сербії, Румунії та Словенії більше залежать від фондування своїми материнськими структурами.

Проте багато інвесторів все ще позитивно оцінюють фундаментальні переваги Центральної та Східної Європи. Споживчий ринок регіону дуже динамічний, а економіки його країн як і раніше залишаються конкурентноспроможними, орієнтуючи 60% свого експорту на єврозону.

Так чи інакше, для виходу з кризи Євросоюзу потрібно скоординувати дії всіх фінансових гравців як на Заході, так і на Сході. А більш тісна інтеграція дозволить сформувати необхідні взаємозв’язки між європейськими фінансовими інститутами, що додасть позитивну динаміку для фондових ринків регіону.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами