ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Сигаретні акцизи стимулюють випуск контрафакту

Три чверті українських курців вважають, що збільшення акцизу на тютюнові вироби призведе до зростання продажів нелегальної продукції, а дві третини опитаних вважають, що написи на сигаретах не здатні вплинути на бажання людини кинути або, навпаки, почати курити

Протягом кількох останніх тижнів українські тютюнові компанії живуть в невіданні – в якій саме редакції гучний законопроект № 5164 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажів)” надійде на підпис до президента. Справа в тому, що під час голосування в другому читанні народні депутати неодноразово вносили в документ поправки “з голосу”.

Правда, за що саме були віддані голоси, народні обранці, здається, так і не зрозуміли. Не ясно це і виробникам тютюну. Наприклад, незрозуміло, чи забороняє законопроект спонсорство заходів, як припускала первісна редакція. Залишається загадкою, чи встановлено заборону на тютюнову рекламу в точках продажу, яку самі виробники тютюну і рекламою-то не вважають, а називають інформацією для споживача. Виробники стверджують, що вказаний пункт є критичним в законопроекті, оскільки подібна реклама – чи не єдиний легальний інструмент комунікації зі споживачем. Адже рекламувати сигарети на телебаченні, радіо, у друкованих ЗМІ, на зовнішніх носіях давно заборонили. Хіба що до недавнього часу робилося виняток для спеціалізованих друкованих ЗМІ.

Крім того, в документі пропонувалося заборонити будь-яку рекламу тютюнової продукції в Інтернеті, крім веб-сайтів для повнолітніх, спонсорство заходів з використанням знаків, під якими випускаються тютюнові вироби (включаючи заборону на спонсорство з використанням імені виробника), добродійність і соціальні програми тютюнового бізнесу ( створивши перший прецедент в світі). Табували також лотереї та ігри, умовами яких є купівля сигарет. А от інформаційні монітори і плакати в місцях продажу начебто повинні були залишити.

Виробники тютюнової продукції відмовляються коментувати що відбувається і сам законопроект до тих пір, поки не побачать остаточну редакцію документа. Втім, у них є й інші приводи висловитися на адресу влади.

На ті ж граблі

За словами президента Української торгово-промислової конфедерації Володимира Демчака, зараз Міністерство фінансів готує законопроект про індексацію ставок акцизного збору на 15% з початку 2012 року. За останні два з половиною роки тютюнові акцизи підвищувалися сім разів, і з початку 2009-го збільшилися в середньому в два з половиною-три рази. Таким чином, виробники тютюнової продукції знову можуть стати “помічниками” в наповненні держбюджету.

За останні два роки через зростання акцизу та збільшення цін на легальну продукцію виробництво тютюнових виробів знизилося приблизно на 30%

У компанії JTI Ukraine розповідають, що чули про ініціативу Мінфіну проіндексувати ставки акцизного збору. “Однак таке підвищення не відповідає рівню інфляції, який прогнозує відомство на цей рік, – 8,9 відсотка”, – уточнює прес-служба JTI Ukraine.

Про прийдешні акцизні зміни говорить і керівник з корпоративних питань компанії Imperial Tobacco в Україну Юрій Кишко. Він упевнений, що у Верховній Раді напевно скоро спливе якийсь тютюново-акцизний документ, оскільки парламент перед літніми канікулами не розглянув законопроект № 8630, який пропонував у числі іншого підняти ставки акцизного збору на тютюнові вироби. Тим часом зазначений документ передбачав збільшення специфічної ставки акцизу на сигарети з фільтром з 96,21 до 104,77 гривні за тисячу штук, а на вироби без фільтру – з 43,03 до 46,86 гривні. Крім того, планувалося підняти мінімальне акцизне податкове зобов’язання на тютюнову продукцію без фільтра з 61,47 до 66,94 грн / тис. шт., на сигарети з фільтром – з 160,35 до 174,62 грн / тис. шт.

Однак зовсім не обов’язково, що збільшення акцизу автоматично приведе до пропорційного збільшення бюджетних надходжень. Пояснюється це просто – обсяги випуску легальних тютюнових виробів падають. За даними Державної служби статистики України, за січень-серпень нинішнього року було вироблено 63,9 млрд. сигарет, тоді як за аналогічний період 2010-го – 69,2 млрд штук. “Чергове підвищення акцизу може привести до подальшого скорочення легального ринку сигарет. За останні два роки через зростання акцизу та збільшення цін на легальну продукцію її випуск знизився приблизно на 30 відсотків. Якщо раніше обсяги легального виробництва становили близько 120 мільярдів штук на рік, то зараз – приблизно 90 мільярдів сигарет “, – відзначає Кишко.

Виробники тютюнової продукції в черговий раз наполягають на тому, що палити українці менше не стали. Співвітчизники лише перейшли на нелегальні цигарки – їх частка серед всієї тютюнових виробів, що реалізуються в країні, досягає 12-15%, запевняють легальні виробники.

І якщо акциз знову буде зростати, то ціни на кінцеву продукцію в роздробі, за попередніми підрахунками, піднімуться на 35-50 копійок на пачці сигарет з фільтром і на 25 копійок на пачці курива без фільтра. У результаті тіньовий ринок може зайняти п’яту частину ринку. До слова, самі виробники тютюнової продукції не проти зростання акцизу. “Але адекватного. На рівень інфляції”, – підкреслює Юрій Кишко.

У JTI Ukraine все-таки сподіваються, що уряд не стане порушувати чинних законів і дотримуватиметься норм Податкового кодексу, згідно з яким передбачена індексація ставок тільки на рівень інфляції, причому про зміни повинно бути відомо до верстки бюджету на майбутній фінансовий рік.

Не такий страшний чорт

Цікаво, що проблема тютюнопаління, з якою Кабінет міністрів і депутати борються за допомогою різних законодавчих актів (саме цю благу мету, відповідно до більшості пояснювальних записок, і переслідують автори антитютюнових законів), хвилює лише один відсоток населення. Про це свідчать результати національного соціологічного дослідження, проведеного в серпні-вересні 2011 року Бюро статистичного аналізу (БСА). А найбільше українців нині турбує зростання цін на продукти харчування та комунальні послуги – так відповіли 40% респондентів, а 39% опитаних стурбовані рівнем зарплат і пенсій.

За словами керівника БСА Марії Чернової, дослідження показало: 75% українських курців вважають, що збільшення акцизу призведе до зростання обсягу продажів нелегальної тютюнової продукції. Більш того, якщо сигарети таки подорожчають, 37% курців не відмовляться від своєї улюбленої марки сигарет. “А значить, стверджувати, що зростання акцизів – ефективний спосіб боротьби з курінням, просто некоректно”, – резюмує Чернова. Крім того, за даними опитування, більшість міських жителів частіше стикаються з інформацією про шкоду куріння, ніж з просуванням тютюнових брендів. А от відомостей про якість тютюнових виробів споживачеві якраз не вистачає. При цьому 61% опитаних городян не вірять, що лякає інформація на пачках з-під сигарет (маркування, попереджувальні написи і т. д.) здатна вплинути на бажання людини кинути або, навпаки, почати курити. Що говорить і про ефективність реклами взагалі, і про дієвість “антитютюнового закону” зокрема.

Замовниками проведеного соціологічного дослідження виступили галузеві об’єднання, в їх числі і Українська торгово-промислова конфедерація. На думку її президента Володимира Демчака, результати соціологічного дослідження ще раз доводять, що проблема тютюнопаління є сьогодні перебільшеною. Він також вважає, що антитютюнові ініціативи стали хорошим бізнесом різних громадських організацій, які отримують істотне фінансування від міжнародних фондів. Крім того, експерт не виключає інтерес до антитютюнової боротьби з боку галузі, яка активно заробляє на антікурітельних препаратах, – фармацевтичної.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами