За останній тиждень ситуація в банківському секторі Єврозони стрімко погіршилася. Європейська боргова криза істотно підірвав можливості банків залучати додаткові кошти, що різко загострило і без того неблагополучну ситуацію на ринку короткострокового кредитування.
За словами аналітиків, на сьогоднішній день банки Єврозони зіткнулися з проблемою фондування, що, в свою чергу, може призвести до колапсу банківської системи в усьому світі.
В даний час для багатьох банків єдиним джерелом залучення коштів стає ЄЦБ. За даними центробанків Євросоюзу, на початок цього місяця банки регіону зайняли у Європейського центрального банку більше 600 мільярдів євро. Для стабілізації ситуації ЄЦБ навіть пішов на деяке пом’якшення заставних вимог, розширивши коло активів, під які видаються кредити, і знизивши рейтингові вимоги до цих активів. Однак, незважаючи на те що головний банк Європи готова приймати в забезпечення навіть бонди країн PIIGS, потреби банків у фондуванні настільки великі, що їм не дістає заставних активів.
Це призвело до того, що протягом останнього часу банки посилено формують так звані свопи ліквідності. Вони поєднують у пули наявні у них неліквідні активи, наприклад корпоративні кредити зі спекулятивним рейтингом, і передають їх з дисконтом інвестиційним банкам. А ті, в свою чергу, стягуючи комісію, надають банкам більш ліквідні активи, такі як держоблігації, які мають високий рейтинг.
Однак, за словами відомого фінансового аналітика Костянтина Кондакова, подібні фінансові інструменти несуть у собі високі ризики. «Зараз банки готові використовувати будь-які засоби для того, щоб уникнути проблем з ліквідністю. Це й не дивно, адже фінансові інститути першими потрапляють під удар у період кризи. Але проблема в тому, що такі свопи ліквідності здатні спровокувати поширення системних ризиків на весь фінансовий сектор », – заявив аналітик.
В даний час в Єврозоні вирішується доля всієї світової банківської системи. Фінансовий світ застиг в напрузі, не маючи можливості повномасштабного виходу на кредитні ринки. Судячи з усього, ЄЦБ не в стані нескінченно фондирувати європейські банки, що робить обгрунтованим побоювання з приводу поширення кризи ліквідності на ринки Великобританії, США та Азії.