ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Курс гривні відносно світових валют. Прогноз

Курс долара Курс євро


За долар в обмінниках просять вже більше 8 грн. І це явно не межа, особливо, якщо МВФ не виділить Україні новий кредит, а ЄС не вирішить “грецьке питання”.

Курс гривні відносно світових валют

У вересні ситуація на валютному ринку вперше за довгий час знову опинилася в центрі бурхливих обговорень і суперечок про подальшу долю гривні. Однією з причин стала досить різка девальвація національної валюти: якщо ще на початку вересня за 1 долар давали близько 8 грн., То до середини жовтня курс покупки виріс до 8,02 грн., А продажу – до 8,07 грн. І це незважаючи на те, що НБУ постійно твердить про стабільність валюти.

Зокрема, глава Нацбанку Сергій Арбузов запевняв, що різких перекосів курсу бути не повинно, а прогноз на 2012 рік показує, що українці можуть спокійно проводити валютні операції без страху втратити гроші, не піддаючись паніці.

Тим не менш, Нацбанку довелося неабияк “потрясти” свої золотовалютні резерви, які за вересень скоротилися більш ніж на 9%. Як кажуть експерти, девальваційні настрої не обминули населення України, та й ситуація з жорсткістю процедури обміну валюти додала істерії.

У результаті, українці у вересні почали активно скуповувати валюту і забирати з банків гривневі депозити. Падіння віри в гривню призвело до того, що вперше з 2009 року у банків скоротився депозитний портфель – з вересня він “схуд” на 1% (на 3 млрд. грн). І навіть незважаючи на те, що банки відреагували на це, підвищивши прибутковість вкладів, що біжать вкладників зупинити не вдалося. За різними оцінками, частина гривні “лягла” на депозити в більш стійких на думку українців валютах (євро і долар), а інша частина теж була конвертована, але просто пішла під “подушку”. Це, до речі, підтверджує і статистика НБУ: у вересні населення продало банкам близько 1,5 млрд. дол., А купило – в 2,4 рази більше, майже 3,6 млрд. дол.

Ситуація у світовій економіці теж не радує, особливо в банківському секторі. Негативну роль зіграло недавнє зниження прогнозу економічного зростання в Європі, а також зниження агентством Moody’s рейтингів майже 10 банків Португалії та 12 фінансових компаній Великобританії.

Поки валютні резерви у Нацбанку є, курс гривні залишиться адміністративним.

У зв’язку з цим вже йдуть розмови, що українським компаніям європейські контрагенти почали скорочувати кредитування, провокуючи цим самим попит на валюту на внутрішньому ринку. Крім того, МВФ погіршив прогноз середньорічної гривні на найближчі пару років: з 8,14 грн. / долар до 8,41 грн. / долар в 2012 році і з 8,44 до 9,18 грн. / долар в 2013 році.

Це вмить позначилося на ціні безпоставочних форвардних контрактів на курс гривні відносно світових валют, які підскочили до 9,5 – 10 грн. / долар. Це – досить тривожні цифри, тому що восени 2008 року, на самому початку кризи, їх ціна досягала 11 грн. / долар. Додатковий тиск на гривню створює зростаючий дефіцит зовнішньоторговельного балансу, який за січень-серпні 2011 досяг 8,1 млрд. дол., А також майбутні розрахунки НАК “Нафтогаз Україна” за російський газ. Саме тому за різними оцінками курс гривні до долара на рівні 8,1 – 8, 2 грн. – Не “стеля”, можлива девальвація і до 8,5 грн.

Втім, ми пам’ятаємо, що чергові вибори – через рік, а девальвація – поганий фон для діючої влади. Тим не менш, рішення про ослаблення гривні до 8,2 – 8, 5 може бути прийнято в найближчі місяці, щоб встигнути пригальмувати імпорт і простимулювати експорт. Тим більше, що якщо девальвацію проведуть найближчим часом, то присмак від неї до наступної осені буде вже забуто виборцями.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами