Вчора курс євро до долара почав знижуватися. Експерти відзначають, що на європейську валюту почала тиснути ситуація в Італії.
Греція готується до виходу
Незважаючи на те, що чинний уряд отримав вотум довіри, у прес-службі президента Греції заявляють, що Папандреу не буде очолювати новий коаліційний уряд. І хоча як і раніше не ясно, коли саме прем’єр залишить свій пост, на нього вже названі три кандидатури, кожна з яких знайома Європі не з чуток: колишній заступник голови Європейського Центрального банку (ЄЦБ) Лукас Пападімос, нинішній європейський омбудсмен Нікіфорос Діамандурас і колишній єврокомісар з навколишнього середовища Ставрос Дімас.
Також в ніч на понеділок (нічні доленосні рішення – це, схоже, національна традиція греків) була призначена дата позачергових парламентських виборів – 19 лютого 2012 року.
Політична невизначеність в Греції, схоже, вже дістала Європу. Заступник голови Єврокомісії Оллі Рен прямо заявив, що Греція підірвала довіру до своїх партнерів, і без натяків запропонував країні готуватися до виходу з Єврозони.
Невдоводення Єврозони наростає
Тим часом довіра до єдиної валюти поступово падає, що дозволяє експертам робити досить резонансні заяви. Зокрема, як стверджує голова міжнародного інвестиційного банку Goldman Sachs Asset Management Джим О “Ніл, влади деяких держав єврозони цілком можуть знову ввести в обіг національні грошові одиниці.
Зокрема, каже експерт, Португалія, Ірландія, Фінляндія та Греція охочіше повернуться до власних грошей системам, ніж продовжать подальшу інтеграцію. Наступна на підході – Італія, якій загрожує удар через накопичення боргового тягаря.
За словами О “Ніла, тільки економіка Німеччини, Франції та країн Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди та Люксембург) здатні нормально функціонувати в даних умовах. Однак і в цій бочці меду є велика ложка дьогтю – невдоволення єврозоною наростає і в стабільних країнах.
Зокрема, Німеччина вже неодноразово заявляла, що більше не хоче давати грошей на “порятунок”. А як показало опитування, проведене у Франції, кожен третій житель країни хоче відмовитися від євро і повернутися до франка.
Курс гривні прив’язаний до долара, а не до євро!
– Те, що ми сьогодні спостерігаємо на ринку, – це не зниження курсу, а лише незначні коливання, які не повинні призводити до паніки, – вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. – Останнім часом ми бачимо, що динаміка долара до євро нерівна. Курс постійно коливається то в одну, то в іншу сторону, що свідчить: на ринку немає твердої впевненості, яка з валют могутніша. Можна прогнозувати, що у зв’язку з нестабільною ситуацією в Греції, Італії, Іспанії така нестійкість продовжиться аж до кінця 2012 року.
Якщо говорити про гривню, то вона прив’язана не до євро, а до долара, у зв’язку з чим робити самостійний прогноз гривні до євро просто безглуздо. Що стосується курсу долара до гривні, то, швидше за все, його спробують втримати до виборів, які пройдуть в жовтні 2012 року.