ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кому вигідно роздмухувати чутки про нову кризу?

Останнім часом нам так наполегливо обіцяють все нові й нові економічні біди, що мимоволі виникає підозра: комусь це повинно бути дуже вигідно.  Кому?

Подейкують, першим на економічних прогнозах навчився заробляти Галілео Галілей.  Ні, не за рахунок якихось прозрінь.  Просто у нього був хороший телескоп, який дозволяв ученому побачити купецький корабель задовго до того, як той зайде в порт.  І розгледіти, який товар той везе.  Ці відомості Галілео повідомляв торговцям, які встигали вчасно позбутися від надлишків товару, і отримував свій відсоток.

Потім з’явилася торгівля ф’ючерсами – борговими розписками під товар, який реально буде існувати через якийсь час, – а значить, можливість заробляти за рахунок вгадування коливань ринку.  Ринок Форекс …  Загалом, зацікавлених у прогнозах, а то й охочих “підправити” економічні реалії в свою користь за допомогою “потрібної” інтерпретації подій, збільшилося.

І сьогодні у ряду осіб та організацій є підвищена зацікавленість в тому, щоб ринки сильніше трусило. Хтось заробляє при зростаючій економіці, а хтось “грає на пониження”.  Наскільки такі ігри можуть керувати економічною реальністю?

Хедж-фонди

Хеджеві фонди на відміну від звичайних інвестиційних фондів не так строго контролюються державою, оскільки брати участь в них можуть тільки професійні інвестори.  Такі фонди можуть дозволити собі ризиковані маніпуляції з цінними паперами та валютами.  Це фінансові елітні клуби, простій людині туди не потрапити хоча б в силу високого початкового внеску.

Найвідоміший глава хедж-фонду – знаменитий філантроп і не менш знаменитий біржовий спекулянт Джордж Сорос – якраз і прославився тим, що волів “грати на пониження” (заробляв на обвалі ринків).  Навіть розробив особливу “теорію рефлексивності фондових ринків”.  Відповідно до цієї теорії, рішення про покупку і продаж цінних паперів – багато в чому з області психології.  Тому на них легко вплинути за допомогою “потрібної” інформації.  І щоб обвалити навіть міцну валюту, досить серії послідовних “ударів” через ЗМІ, підкріплених реальними діями на ринку окремих валютних спекулянтів.

Свою теорію Сорос успішно застосовував на практиці.  Наприклад, у вересні 1992 року влаштував “чорну середу” далеко не слабенькій валюті у вигляді англійського фунта стерлінга.  Обваливши ринок, він за день заробив більше $ 1,1 млрд.

Не випадково, коли Джордж Сорос заговорив про майбутній “крах” євро, економічний світ неабияк напружився: знову підзаробити вирішив?

Втім, незабаром знаменитий інвестор ще раз всіх здивував – оголосив, що продає свою частку в хедж-фонді.  Вирішив інвестор-мільярдер зафіксувати нарешті прибуток і піти на спокій, або передчуває нові економічні бурі і готується до чергової “великої гри”, передбачити складно.  Відомо, однак, що в своїх іграх він далеко не самотній.  За оцінками ЗМІ, 25 керівників найбільших хеджевих фондів за 2009 рік, за підсумками минулої кризи, “наварили” в цілому більше 25 млрд доларів.

 

– Є такі дуже високопрофесійні інвестори, які вміють заробляти на падаючих ринках.  Це називається “шортити”, – коментує Ігор Ніколаєв, директор департаменту стратегічного аналізу компанії ФБК.  – Однак таких людей – одиниці, оскільки заробляти на падаючому ринку складно.  Куди простіше – на зростаючому: купуй за однією ціною, продавай за іншою – і ти з прибутком.  До того ж “шорти” – ті самі короткі продажі, які, зокрема, використовував Сорос, – у ряді країн Європи в останній рік заборонили, щоб якось заспокоїти ситуацію.

При цьому зараз майже і не залишилося валютних “оазисів”, навіть швейцарський франк тепер не дає заробити, його прив’язали до євро.

Золота галузь

Чим більше розмов про можливість нової кризи, тим в більшому виграші підприємства, які добувають золото і торгують ним.

– У період нестабільності багато вкладаються в цей, в даному випадку наднадійний, актив, – підтверджує Ігор Ніколаєв.

Справді останні три роки золото в основному дорожчає.  З кожним новим загостренням ситуації на валютних ринках ціни на “мерзенний метал” ставлять все нові рекорди.

Продавці нерухомості

Теоретично вони також можуть заробити на страхові перед нестабільністю і знеціненням всіх валют.  Адже нерухомість залишається однією з небагатьох “тихих гаваней” поряд із золотом.

Правда, в більшості країн ціни на житло неабияк впали в попередню хвилю кризи і не особливо піднялися з “дна”.  Щоб реально заробити, займатися треба перекупом досить великих обсягів нерухомості, що зараз вдається лише окремим великим компаніям, які спеціалізуються на цьому ринку.

Звичайно, можна отримати “навар”, купивши зараз нерухомість у тій же Іспанії та продавши, коли світова економіка знову розквітне і на ринках піде бурхливе зростання.  Але коли це буде?  Поки прогнози на економічне майбутнє місяць від місяця стають все туманнішими.

Рейтингові агентства

У їхній город на предмет провокацій з метою заробити на кризі останнім часом впадало особливо багато каменів.

– Вони можуть виграти, але не від кризи як такої, – каже Ігор Ніколаєв.  – Справа в тому, що насправді ці агентства заробляють на корпоративних рейтингах.  Компанії їм платять за те, що агентства їх рейтингують.  В очах же компаній репутація оцінок, скажімо, Standard & Poor’s після гучного рішення цього агентства знизити рейтинг США, звичайно, зростає.  Але рейтингові агентства не знижують рейтинги в надії на те, що “ага, зараз до нас ще більше компаній прибіжить”.  Вони свої гроші в будь-якому випадку отримають – є криза чи немає.

Кому це вигідно?

Навіть якщо хтось і виграє від нестабільності, не вони провокують цю ситуацію.  У нинішньої кризи досить інших причин, – підводить підсумок Ігор Ніколаєв.  – Немає правильного, адекватного аналізу.  Не приймаються заходи, які необхідні …  З кризою боролися, заливаючи його грошима, а це, по суті, означає, що та економічна модель, яка і привела до кризи, тільки розвивається і зміцнюється.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами