Останнім часом нам так наполегливо обіцяють все нові й нові економічні біди, що мимоволі виникає підозра: комусь це повинно бути дуже вигідно. Кому?
Подейкують, першим на економічних прогнозах навчився заробляти Галілео Галілей. Ні, не за рахунок якихось прозрінь. Просто у нього був хороший телескоп, який дозволяв ученому побачити купецький корабель задовго до того, як той зайде в порт. І розгледіти, який товар той везе. Ці відомості Галілео повідомляв торговцям, які встигали вчасно позбутися від надлишків товару, і отримував свій відсоток.
Потім з’явилася торгівля ф’ючерсами – борговими розписками під товар, який реально буде існувати через якийсь час, – а значить, можливість заробляти за рахунок вгадування коливань ринку. Ринок Форекс … Загалом, зацікавлених у прогнозах, а то й охочих “підправити” економічні реалії в свою користь за допомогою “потрібної” інтерпретації подій, збільшилося.
І сьогодні у ряду осіб та організацій є підвищена зацікавленість в тому, щоб ринки сильніше трусило. Хтось заробляє при зростаючій економіці, а хтось “грає на пониження”. Наскільки такі ігри можуть керувати економічною реальністю?
Хедж-фонди
Хеджеві фонди на відміну від звичайних інвестиційних фондів не так строго контролюються державою, оскільки брати участь в них можуть тільки професійні інвестори. Такі фонди можуть дозволити собі ризиковані маніпуляції з цінними паперами та валютами. Це фінансові елітні клуби, простій людині туди не потрапити хоча б в силу високого початкового внеску.
Найвідоміший глава хедж-фонду – знаменитий філантроп і не менш знаменитий біржовий спекулянт Джордж Сорос – якраз і прославився тим, що волів “грати на пониження” (заробляв на обвалі ринків). Навіть розробив особливу “теорію рефлексивності фондових ринків”. Відповідно до цієї теорії, рішення про покупку і продаж цінних паперів – багато в чому з області психології. Тому на них легко вплинути за допомогою “потрібної” інформації. І щоб обвалити навіть міцну валюту, досить серії послідовних “ударів” через ЗМІ, підкріплених реальними діями на ринку окремих валютних спекулянтів.
Свою теорію Сорос успішно застосовував на практиці. Наприклад, у вересні 1992 року влаштував “чорну середу” далеко не слабенькій валюті у вигляді англійського фунта стерлінга. Обваливши ринок, він за день заробив більше $ 1,1 млрд.
Не випадково, коли Джордж Сорос заговорив про майбутній “крах” євро, економічний світ неабияк напружився: знову підзаробити вирішив?
Втім, незабаром знаменитий інвестор ще раз всіх здивував – оголосив, що продає свою частку в хедж-фонді. Вирішив інвестор-мільярдер зафіксувати нарешті прибуток і піти на спокій, або передчуває нові економічні бурі і готується до чергової “великої гри”, передбачити складно. Відомо, однак, що в своїх іграх він далеко не самотній. За оцінками ЗМІ, 25 керівників найбільших хеджевих фондів за 2009 рік, за підсумками минулої кризи, “наварили” в цілому більше 25 млрд доларів.
– Є такі дуже високопрофесійні інвестори, які вміють заробляти на падаючих ринках. Це називається “шортити”, – коментує Ігор Ніколаєв, директор департаменту стратегічного аналізу компанії ФБК. – Однак таких людей – одиниці, оскільки заробляти на падаючому ринку складно. Куди простіше – на зростаючому: купуй за однією ціною, продавай за іншою – і ти з прибутком. До того ж “шорти” – ті самі короткі продажі, які, зокрема, використовував Сорос, – у ряді країн Європи в останній рік заборонили, щоб якось заспокоїти ситуацію.
При цьому зараз майже і не залишилося валютних “оазисів”, навіть швейцарський франк тепер не дає заробити, його прив’язали до євро.
Золота галузь
Чим більше розмов про можливість нової кризи, тим в більшому виграші підприємства, які добувають золото і торгують ним.
– У період нестабільності багато вкладаються в цей, в даному випадку наднадійний, актив, – підтверджує Ігор Ніколаєв.
Справді останні три роки золото в основному дорожчає. З кожним новим загостренням ситуації на валютних ринках ціни на “мерзенний метал” ставлять все нові рекорди.
Продавці нерухомості
Теоретично вони також можуть заробити на страхові перед нестабільністю і знеціненням всіх валют. Адже нерухомість залишається однією з небагатьох “тихих гаваней” поряд із золотом.
Правда, в більшості країн ціни на житло неабияк впали в попередню хвилю кризи і не особливо піднялися з “дна”. Щоб реально заробити, займатися треба перекупом досить великих обсягів нерухомості, що зараз вдається лише окремим великим компаніям, які спеціалізуються на цьому ринку.
Звичайно, можна отримати “навар”, купивши зараз нерухомість у тій же Іспанії та продавши, коли світова економіка знову розквітне і на ринках піде бурхливе зростання. Але коли це буде? Поки прогнози на економічне майбутнє місяць від місяця стають все туманнішими.
Рейтингові агентства
У їхній город на предмет провокацій з метою заробити на кризі останнім часом впадало особливо багато каменів.
– Вони можуть виграти, але не від кризи як такої, – каже Ігор Ніколаєв. – Справа в тому, що насправді ці агентства заробляють на корпоративних рейтингах. Компанії їм платять за те, що агентства їх рейтингують. В очах же компаній репутація оцінок, скажімо, Standard & Poor’s після гучного рішення цього агентства знизити рейтинг США, звичайно, зростає. Але рейтингові агентства не знижують рейтинги в надії на те, що “ага, зараз до нас ще більше компаній прибіжить”. Вони свої гроші в будь-якому випадку отримають – є криза чи немає.
Кому це вигідно?
Навіть якщо хтось і виграє від нестабільності, не вони провокують цю ситуацію. У нинішньої кризи досить інших причин, – підводить підсумок Ігор Ніколаєв. – Немає правильного, адекватного аналізу. Не приймаються заходи, які необхідні … З кризою боролися, заливаючи його грошима, а це, по суті, означає, що та економічна модель, яка і привела до кризи, тільки розвивається і зміцнюється.