ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Втеча капіталу розгойдує курс гривні

Капітали інвесторів продовжують витікати з ринків країн, що розвиваються.  За даними Reuters, з березня 2010 року чистий відтік коштів з фондів, що інвестують в країни БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), виріс до $ 9,5 млрд. Розмір сукупних активів цих фондів скоротився на чверть, до трохи більше $ 28 млрд. (з $ 38 млрд. в 2007 році).  Згідно з інформацією Goldman Sachs акції компаній, які одержують значну частину доходів від “дочірнього” бізнесу в країнах, що розвиваються, з квітня поточного року впали на 15%.  Це найсильніше зниження з 2009 року.

Втеча капіталу з ринків набула особливого розмаху в останній місяць літа.  За даними Emerging Portfolio Fund Research (EPFR), виведення коштів з фондів, що інвестують в акції компаній з Росії та країн СНД, за чотири тижні серпня перевищив $ 1 млрд. і склав $ 1,251 млрд. При цьому відтік капіталу з фондів, що інвестують у російські акції, з 18 по 24 серпня став рекордним за останні п’ять років: всього за один тиждень інвестори вивели з них $ 491 млн. “Ринки, що розвиваються – досить ризикові для інвесторів. Тож у світлі зовнішніх негативних факторів (боргових проблем США і єврозони, зниження кредитного рейтингу США, уповільнення темпів зростання світової економіки) багато з них йдуть в першу чергу з цих ринків, виводячи ліквідність і обрушуючи фондові індекси на десятки відсотків за короткий термін “, – відзначає заступник директора аналітичного департаменту інвестиційної групи” Сократ “Іван Панін.

До того ж країни, що розвиваються, ще недавно гордо несли статус локомотивів глобального економічного росту (з 2007-го по 2009 рік на них припадало приблизно 85% зростання світової економіки), зараз різко скинули оберти.  Просідання їх економік пов’язане з жорсткістю монетарної політики і підвищенням процентних ставок, напружених центробанками для боротьби з інфляцією.  Тепер бажаною метою для інвесторів стають країни Південно-Східної Азії.  Як передбачається, саме вони найближчим часом візьмуть на себе роль рушіїв глобального економічного зростання, приносячи інвесторам найбільший прибуток.  Осторонь від загальносвітових тенденцій не опинилася і Україна, негативне ставлення до якої підігрівається міжнародними експертами.  Зокрема, аналітики банку Goldman Sachs недавно заявили, що якщо проблеми в Європі і США переростуть в новий глобальну економічну кризу, в найгіршому становищі опиняться Україна і Туреччина.  Головними причинами, за якими наша країна може опинитися в “слизькій” ситуації, називають перекоси в платіжному балансі (дефіцит поточного рахунку України в січні-липні 2011 року, за даними НБУ, склав $ 3,3 млрд. проти профіциту $ 313 млн. роком раніше) , а позиція МВФ тільки затягує зашморг.  У таких умовах доля національної валюти як і раніше висить на волосині, а гривневі вкладення стають для інвесторів абсолютно невигідними.

За оцінками фінансистів, обсяги інвестицій нерезидентів в акції українських підприємств сьогодні практично рівні нулю, а тому очікувати відтоку капіталу в цьому сегменті вже не доводиться.  А от можливість великого розпродажу державних цінних паперів експерти явно не виключають.  Минулого місяця нерезиденти вже почали активно збувати з рук ОВДП.  “Обсяг цих паперів у портфелях нерезидентів зменшився з 8,9 млрд. грн. Станом на 8 серпня 2011 року до 6,7 млрд. грн. На 5 вересня 2011 року. Тобто падіння склало 25%”, – констатує Володимир Дінул, глава аналітичного департаменту Eavex Capital.  “Крім напруги на міжнародних ринках капіталу вихід нерезидентів з держоблігацій в серпні також був пов’язаний з частковим знеціненням ПДВ облігацій, які були випущені рік тому. При поточній ситуації на фінансових ринках цілком закономірно, що інвестори намагаються уникати ризикованих і неліквідних вкладень”, – доповнила колегу Ірина Піонтковська, макроекономіст компанії “Трійка Діалог Україна”.

 

Найближчим часом процес буде проходити по наростаючій.  У міру продовження розмов про девальвацію гривні, а також при загостренні кризи в Європі нерезиденти будуть все активніше виходити з гривневих вкладень.  “Хоча ситуація може змінитися, якщо МВФ заявить про відновлення кредитування України. Адже вихід з ринку ОВДП нерезидентів багато в чому був спровокований останніми заявами фонду. Але якщо відтік валюти продовжиться, Нацбанку все ж таки доведеться девальвувати гривню”, – упевнений Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.  Одним із способів утримання капіталів нерезидентів всередині країни може стати випуск деномінованих у валюті ОВДП, запланований Міністерством фінансів спільно з Нацбанком.  За словами голови НБУ Сергія Арбузова, нові цінні папери припускають фіксацію курсу для інвесторів, які зайдуть в країну на “зрозумілий” термін.  Поява валютних держоблігацій може викликати відплив коштів нерезидентів з гривневих у валютні ОВДП.  Хоча навряд чи обсяг залучень по новому інструменту буде великим.  Адже нові папери будуть мало ліквідні.  До того ж їх прибутковість, швидше за все, буде набагато нижчою, ніж по гривневим аналогам.

Якщо, розпродаючи держпапери, інвестори все ж почнуть виводити валюту з країни, тиск на платіжний баланс посилиться.  Тим більше що приплив прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну залишається досить слабким.

За даними Державної служби статистики, за січень-червень 2011 року іноземні інвестори вклали в економіку України $ 2,788 млрд., що на 56,4% більше показника за аналогічний період 2010 року.

Проте значну частку цього показника (близько 40%) забезпечила продаж “Укртелекому”.  “Якщо ж її не враховувати, ми побачимо зниження припливу інвестицій з-за кордону більш ніж на чверть порівняно з першим півріччям 2010-го”, – каже Мар’ян Заблоцький, аналітик АТ “Ерсте Банк”.  Посилення інвестиційного потоку навряд чи варто очікувати і в другому півріччі.  “У нинішньому році припливу інвестицій ще вистачить, щоб покрити дефіцит поточного рахунку, який ми оцінюємо в $ 6 млрд. Але в наступному році його вже може бути недостатньо. Є ризик, що дефіцит поточного рахунку буде збільшуватися швидше, ніж будуть рости інвестиції (ми очікуємо підвищення дефіциту поточного рахунку до $ 8 млрд. у 2012 році). В результаті Україні стане більш вразливою до зовнішніх шоків і змінам кон’юнктури світових фінансових ринків, що може бути чревате проблемами на валютному ринку “, – прогнозує головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами