ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Фермери опинилися біля розбитого корита

ціни на овочі

Фермери, які відгукнулися на заклик уряду і наростили урожай фруктів і овочів, опинилися біля розбитого корита – ціни на плодоовочеву продукцію в Україну впали до рівня, який ледь покриває собівартість.

Картопля скуповується по 70 коп. / кг, капуста – по 50 коп. / кг, ціна цибулі – 1,5 грн. / кг.

А уряд, на початку року виражав готовність підтримати підвищене виробництво оптовими ринками, сховищами і платоспроможним попитом, не поспішає виконувати свої обіцянки.

Вирощування овочів принесло аграріям у нинішньому році вітаміни, радість праці, але не гроші.

Високий урожай овочів, який цього року зібрано в Україні, обернувся справжньою проблемою для фермерів і поставив під сумнів можливість продовження роботи в майбутньому сезоні.

Ціни на плодоовочеву продукцію, і так впали в середині літа на чверть, минулого тижня просіли ще раз під впливом зростання пропозиції.  Обвалившись ще на 22,4% у цей час закупівельні ціни на овочі (великий опт) складають 1,5 грн. / кг – цибуля, морква – 1,4 грн. / кг, буряк – 1 грн. / кг.  Капусту купують за ціною 50 коп. / кг.

Картопля, рекордним урожаєм якого так пишалися чиновники, став також рекордсменом і по падінню цін – вартість його впала минулого місяця майже на третину – на 27,8%.  У міру збирання прогноз врожаю в 20 млн. т (це на 1,3 млн. т більше, ніж у 2010 р.) стає все більш реалістичним, а ціни – все нижчими.  Зараз кілограм картоплі можна придбати за 70 коп.  (Закупівлі у населення, опт).  При цьому, за словами Тетяни Гетьман, керівника проекту «Агроогляд: овочі та фрукти», собівартість вирощування пізніх сортів картоплі в професійних господарствах Україні в 2011 р. складає 1,5 до 2,0 грн. / кг.

«При цьому собівартість вирощування картоплі господарства населення взагалі не рахують, але, в більшості випадків, вона ще вища, ніж у фермерів-професіоналів», – говорить вона.  Фермери вже підраховують збитки і нарікають на уряд, який на початку року в розпал овочевої кризи в країні закликав розширювати посівні площі, прогнозуючи високу рентабельність овочівництва в цьому сезоні.  Однак коли ситуація виявилася прямо протилежною, чиновники самоусунулися від вирішення проблеми.

Хто винен

На розширення площ під овочеві культури фермерів стимулювали, в першу чергу, пікові ціни, що встановилися на овочі в Україну навесні 2011 р. Нагадаємо, що ціна звичайної капусти в квітні досягала 20 грн. / кг, а всього за рік український борщовий набір – тобто самі ординарні овочі – подорожчав на 93%.  «Основний набір овочів і фруктів українця ніколи в історії не коштував більше, ніж у квітні 2011 р., – зазначав тоді експерт аграрного ринку Андрій Ярмак.  Однак крім зачаровуючих цифр на цінниках, нарощувати виробництво овочів аграріїв змусив і уряд.

Навесні Мінагропрод неодноразово заявляв про високу затребуваність цієї продукції на ринку, про налагодження експортних поставок на міждержавному рівні і про готовність держави інвестувати у створення необхідної інфраструктури – збутових майданчиків (оптових ринків сільгосппродукції) і овочесховищ.  «Виробники картоплі і овочів Україні почуваються ошуканими, оскільки  уряд в особі прем’єр-міністра та представників Міністерства аграрної політики і продовольства привселюдно закликав усіх розширювати площі, заманюючи всіх високою рентабельністю виробництва, у той час як ми з 2010 р. постійно попереджали про те, що такі заклики призведуть до великих збитків для галузі, – говорить Тетяна Гетьман.  За фактом з обіцяного урядом було зроблено небагато – запущена перша черга ринку «Столичний» у Києві, кілька майданчиків ринку «Господар» в Донецькій області та анонсовано ще півдесятка подібних майданчиків в різних регіонах.  Також недавно міністр агрополітики Микола Присяжнюк заявив, що зараз в країні розгорнуто будівництво 104 овочесховищ, введення яких в експлуатацію дозволить збільшити ємність зберігання в країні з 550 тис. т до 1,3 млн. т, однак поки цей проект ніяк себе не проявив.

Зі свого боку фермери навіть перевершили очікування чиновників – зокрема, надлишок овочів і низькі ціни на них стали основним фактором, завдяки якому влітку в країні була зафіксована дефляція.

Однак нераціональне розширення площ під овочі в цьому році – лише часткова вина агарних чиновників.  Як відзначають експерти ринку, як правило, фермери не займаються довгостроковим плануванням і живуть одним днем, точніше – одним сезоном.  Аграрії-одноосібники практично не укладають довгострокових договорів і не налагоджують зв’язків з торговими мережами або хоча б постійними покупцями.  Більш-менш плануванням і стратегією займаються великі виробники, однак вони поки в меншості.

Порятунок в експорті

Активний експорт овочів за кордон – практично єдиний спосіб розвантажити ринок і підвищити закупівельні ціни.  Проте шанси на це невеликі, стверджують експерти.  Росія, яку згадували в своїх виступах аграрні чиновники навесні, на сьогоднішній день не потребує українських овочів, зокрема в картоплі.  Більше того – російські картоплярі переживають ті ж труднощі, які зараз актуальні для їхніх українських колег.  У деяких регіонах Росії фермери навіть влаштовують акції протесту проти торгових майданчиків, де, на їхню думку, виставлені занижені ціни.

А експорт українських овочів у ЄС неможливий, оскільки український продукт не сертифікований для таких поставок, а також за показниками якості.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами