ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Для отримання грошей від МВФ потрібно на 32% підвищити ціну на газ для населення

тарифи на газ для населення

Транш МВФ Україні вкрай необхідний, заявив головний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Володимир Сиденко, на прес-конференції в Києві.  

Серед причин – дефіцит загального платіжного балансу країни. Так, тільки за вересень він склав 2 мільярди доларів. Також – масовий відтік коштів з банків, і переведення їх населенням у валюту.

Втім, щоб отримати транші валютного фонду необхідно підвищити ціну на газ, а це – плюс 32% від вартості для населення. Перед парламентськими виборами це загрожує для влади падінням рейтингів, адже компенсувати українцям витрати на газ – держава поки не в змозі. Отже, зросте лише заборгованість.

«Населення може відреагувати досить нестандартно на таке підвищення …», – вважає Володимир Сіденко.

«Ми можемо зіткнутися з ситуацією зростання не платежів в країні, неодноразово це у нас вже відбувалося: коли ростуть певні тарифи на газ для населення, їх просто перестають платити. У такому разі виконанням вимоги МВФ можна вирішити, звичайно, проблеми зовнішнього збалансування, але воно ніяк не позначиться на вирішенні проблеми внутрішнього фінансового дисбалансу, який спостерігається в нашій країні », – підкреслив економіст.

Експерти назвали два варіанти, як обійтися без грошей МВФ. Перший – зовнішні запозичення, проте це буде на гірших, ніж у МВФ умовах – близько 10% річних. Варіант другий – уникнути дефіциту бюджету. Жити без боргів, тобто, що маємо, те й проїдаємо. В іншому випадку: девальвація гривні і розкручування інфляції як в 90-і роки.

Вибір за владою, але без втрат ніяк не вийде, прогнозує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, Олег Устенко.

«Перший варіант – це соціальне якесь невдоволення і можливо втрата політичних рейтингів. Другий варіант – все одно соціальні наслідки, все одно втрата політичних рейтингів», – зазначив Устенко.

Все ж, на думку експертів, найбільш оптимальним для Києва була б співпраця з МВФ. Україна отримає необхідний ресурс, щоб завести його в золотовалютні резерви, а головне – держава пошле позитивний сигнал інвесторам і кредиторам країни. Мовляв ситуація у нас – все під контролем.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами