ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кредо Нацбанку: врятуємо гривню – вб’ємо бізнес?

гривня

Намагаючись утримати курс гривні, Нацбанк пішов на випробувану ще в 90-х вимушену міру, почавши активно вилучати з обігу національну валюту.

Крок виявився виправданим – курс гривні поки тримається на колишньому рівні. У той же час це породило дефіцит гривневих запасів у комерційних банків, змусило їх згортати кредитні програми і обмежило доступ бізнесу до позикових ресурсів.

Подайте хоч гривню

Для нормальної роботи банківської системи необхідно, щоб залишки на коррахунках банків становили хоча б 20 млрд. грн., а їх сьогодні всього 11-12 млрд. грн., розповідає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Скорочення ліквідності відбулося з ініціативи НБУ, який став вилучати з обігу гривню з метою уникнути девальвації і підвищення курсу нацвалюти до долара. Логіка проста – чим ближчі показники грошової маси долара і гривні, тим більш близькими повинні бути і курси цих валют.

Треба думати, що регулятор обрав класичний спосіб з підручників з монетаризму від безвиході та браку інших інструментів боротьби з девальвацією. Подібним чином регулятор намагався побороти і гіперінфляцію в 90-х, ціною якого стало безпрецедентне серед країн Центрально-Східної Європи за глибиною падіння промвиробництва. Але експерти ринку позитивно-стримано оцінюють таку міру.

З одного боку, це допомагає утримувати гривню в бажаному ціновому коридорі. До того ж, як розповідає голова правління одного з українських банків, надлишки грошової маси могли бути спрямовані восени на спекуляції на валютному ринку і спровокувати посилення інфляційних процесів. Тоді як зараз НБУ вже відзначає дворазове падіння попиту на валюту з боку населення, що означає ослаблення девальваційних очікувань.

З іншого боку, в результаті навіть у великих фінустанов з іноземним капіталом, які завжди вважалися «багатими», виявилося недостатньо ресурсів, щоб видавати кредити в гривні (валютне кредитування заборонено). Крім того, як нагадує аналітик ІК «Альтана Капітал» Христина Прасолова, у вересні, вперше з 2009 р., в банках відбувся відтік коштів населення. Вклади фізосіб зменшилися на 0,9% (2,8 млрд. грн.) До 303,8 млрд. грн. І хоча А. Охріменко не вважає такі цифри критичними, відзначаючи, що вони стосуються в основному короткострокових депозитів і вкладів до запитання, це теж внесло свою лепту у відтік коштів з банків.

Намагаючись їх поповнити, банки, навіть найбільш консервативні, почали піднімати ставки по гривневих депозитах, щоб залучити побільше клієнтів. Але подорожчання депозитів автоматично веде до подорожчання кредитів. «Ставки за кредитами були підвищені слідом за зростанням депозитних ставок, який почався ще в кінці літа. У середньому, ставки зросли на 2-3% річних », – говорить голова правління.

Міжбанк вже не по кишені

Гривневі ресурси фінустанови можуть знайти на міжбанківському ринку, оскільки у держбанків національна валюта все-таки є. Однак вони, як пояснює К. Прасолова, пропонують кошти іншим банкам за завищеними ставками. «На даний момент обсяг міжбанківських кредитів істотно не знижується, але побоювання викликає значне зростання ставок за міжбанківськими кредитами« овернайт ». Станом на 21.10.2011 середньозважена ставка овернайт становила 21,8% (11,2% на початку місяця) », – наводить вона дані.

За даними глави аналітичного департаменту Eavex Capital Володимира Динула, Kievprime (індекс процентних ставок українського міжбанківського ринку у гривні) сьогодні становить 30%. «Міжбанківська гривня по 30% – це однозначно ненормально. Адже якщо якийсь клієнт дуже захоче отримати кредит, то він повинен бути готовий платити за тими цінами, за якими гроші може дістати банк, тобто ті ж самі 30% + », – підкреслює він. А за даними А. Охріменко, індикативні ставки на міжбанку вже зустрічаються і по 40%. «Просто деякі банки, не маючи можливості залучити дешево, змушені брати дорого», – пояснює він.

Немає грошей – немає кредитів

Таким чином, реальні ставки за кредитами для бізнесу і населення (іпотечні та автопозики) за останні тижні стали досягати 30% і вище. Але, як пояснює А. Охріменко, чим вище процентні ставки, тим вище ризик неповернення кредиту. А оскільки ніхто не хоче створювати собі додаткові проблеми, то банкіри воліють просто не видавати кредити.

«Багато банків, у тому числі й великі, обмежили видачу кредитів за всіма напрямами, а деякі і зовсім заморозили кредитування. У ситуації дефіциту ліквідності першочерговим завданням банку стає забезпечення проведення клієнтських платежів і виконання основних нормативів НБУ », – говорить банкір. У той же час офіційно про згортання програм ніхто не оголошував, але в деяких банках було прийнято рішення приймати заявки, розглядати і відмовляти, в інших пропонують клієнтам почекати тиждень-другий, в надії що ситуація якось вирішиться.

Ситуація навряд чи розв’яжеться швидко і благополучно – учасники ринку вже будують песимістичні прогнози. Незважаючи на поточні успіхи Нацбанку в частині стримування девальвації, кредитування бізнесу виявилося практично заблокованим, а економіка, особливо в кінці року, не може працювати без кредитів.

«Вважаю, що за підсумками 4 кварталу зростання кредитного портфеля ми не побачимо, хоча в першому півріччі на ринку відзначалися позитивні тенденції в цьому питанні», – вважає голова правління одного з банків. Безумовно, безболісного шляхи вирішення проблеми з курсом гривні немає, але можна очікувати, що згортання кредитування негативно позначиться на ряді макроекономічних чинників, починаючи від падіння ВВП і обсягів виробництва і закінчуючи збільшенням безробіття та кардинальним погіршенням фінансового стану компаній реального сектора економіки.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами