ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Жителів Херсонщини змусять платити податок на гриби

Херсонським владі не дають спокою заробітки традиційно лісових регіонів країни, бюджети яких за рахунок промислового збирання грибів та ягід щороку поповнюються мільйонами гривень. Місцеві депутати підготували проект рішення про введення податку на лісові дари. Але оскільки лісів в області небагато, а переробників природної сировини ще менше, автори документу пропонують брати плату з пересічних громадян. Причому їм доведеться платити не тільки за кожен зібраний гриб або в’язку хмизу, але навіть за в’їзд у ліс на авто і розбивку наметів.

Грибний навар

На одну з найближчих сесій обласної ради планується винести проект рішення “Про встановлення ставок збору на заготівлю другорядних лісових матеріалів”. Документ передбачає введення податку для збирачів грибів, ягід, горіхів, лікарських трав, заготівельників кори, сіна та хмизу. Так, за кожен кілограм рижиків і маслюків чиновникам потрібно буде заплатити по 2 коп., Білих грибів – 5 коп., Лісових горіхів – 10 коп., Лікувальних трав – 5 коп. За заготівлю кори планується стягувати по 2 коп. / кг, деревної зелені і сіна – 1 коп. / кг. Даниною обкладуть також випас худоби (5-15 грн. За кожну особину за сезон залежно від розмірів і апетиту тварини) і навіть заїзд в ліс і установку там наметів. Туристів зобов’яжуть заплатити по 1 грн. за кожного пасажира в машині і по 50 коп. за претендента на нічліг в наметі.

Щорічно ці тарифи будуть індексуватися на відсоток інфляції. Лісовий податок, за задумом розробників документа, піде до місцевих бюджетів. У проекті рішення прописано, що не менше половини отриманої суми чиновники зобов’язані направляти на різні природоохоронні заходи, зокрема відновлення лісового господарства.

Ініціатори стягнення податків з збирачів природних дарів і любителів пікніків аргументують свою ідею зростаючими витратами місцевих лісництв на догляд за насадженнями. Щорічно тільки на відновлення лісів від пожеж в області витрачається близько 80 млн грн. Ще не менше 10 млн грн. йде на очищення територій від сміття, санітарну вирубку дерев та ін Лісовий податок може поповнити місцеві бюджети лише на 500-700 тис. грн., що стане невеликою компенсацією, яку заплатять місцеві жителі за радість спілкування з природою.

Поява такого незвичайного документа у традиційно степовому регіоні, де лісопосадками зайнято лише 80 тис. га (для порівняння: у Волинській обл. – Майже 650 тис. га), а промислової переробки грибів та ягід немає взагалі, неоднозначно сприйняли навіть у самій обласній раді. Вперше проект виносився на суд місцевих депутатів ще влітку, проте був відправлений на доопрацювання. “У новому варіанті з’явилася більш чітко прописана” тарифна сітка “для різних видів дарів природи і аргументація” корисності “нововведення для лісового господарства регіону. Підсумковий документ буде представлений народним обранцям протягом найближчих двох тижнів”, – повідомив “ДС” начальник відділу з організаційно -методичної роботи облради Олексій Гринько.

Грошові стежки

Якщо херсонські депутати все ж таки приймуть скандальний проект, район має всі шанси перевершити в питанні контролю “розкрадачів” лісових дарів навіть традиційно багаті грибами і ягодами регіони. “Лісовий” податок на сьогоднішній день діє у Волинській, Закарпатській, Чернігівській, Сумській, Львівській та ряді інших областей. Але він передбачений лише для тих, хто збирає гриби і ягоди в промислових масштабах, тоді як херсонський варіант стосується навіть приватників. Як пояснив “ДС” голова Агентства лісових ресурсів України Віктор Сівець, згідно з чинним законодавством громадяни мають право не тільки без будь-якої плати перебувати в лісі, але й збирати там для власного споживання трави, гриби, ягоди тощо Ті ж, хто поставив збиральництво на комерційну основу, за новим Податковим кодексом зобов’язані сплатити податок, розмір якого визначається на національному рівні (на сьогоднішній день – 15% від ринкової вартості продукції) і не може регулюватися місцевою владою. Додатково регіональні чиновники мають право продавати збирачам так звані “лісові квитки”, в яких вказані межі території та ліміт обсягу сировини, дозволеного до “виносу” за межі лісництва. Вартість таких документів варіюється від 500 до 1 тис. грн. за сезон.

Заробітки на лісових дарах вражають. Наприклад, у Закарпатській області місцеві бюджети за підсумками минулого року поповнилися на 3 млн грн., Чернігівській – на 1 млн грн., Волинській – на 4 млн грн. Очевидно, такі чималі суми, отримані практично без жодних витрат з боку влади, і зацікавили херсонських депутатів. Тим більше що реальні доходи, які можна отримувати з лісів, набагато більші вказаних вище цифр. Адже, користуючись обхідними шляхами в законодавстві, переробники грибів та ягід навчилися економити на податках. Так, багато підприємств офіційно не займаються збором сировини і, відповідно, не платять за це, оскільки скуповують гриби і ягоди у місцевого населення, промишляє “полюванням” за лісовими дарами у приватному порядку. Причому привабливість цього бізнесу зростає. За словами керівника проекту “Агроогляд: овочі та фрукти” Тетяни Гетьман, на наші заморожені гриби та ягоди є стабільний попит не тільки на внутрішньому ринку, але і в країнах ЄС. Це позначилося і на цінах: якщо минулого року вартість чорниці в приймальних пунктах переробників стартувала з 15 грн. / кг, то в цьому досягла 25-27 грн. / кг. Гриби закуповують по 18-20 грн. / кг. Природно, збільшується і число бажаючих заробити на лісових дарах. За даними Віктора Сівця, в минулому році в Україні було заготовлено 5,7 тис. т ягід, 474 т грибів, 211 т лікарських рослин, 4,2 тис. очерету, 2,4 тис. т сіна, 14 т деревної зелені, 3 т кори. Але, як вважають експерти, насправді ці показники вищі як мінімум в три-чотири рази. І невраховані офіційною статистикою обсяги переробникам принесли саме приватні збирачі.

Регіональні чиновники шукають спосіб змінити ситуацію. Наприклад, у Сумській області мешканці можуть безкоштовно збирати не більше 25 кг ягід, 30 кг грибів, 3 кг лісових горіхів і 10 кг трав. Якщо “трофеї” перевищують ці ліміти, заготівля кваліфікується як комерційна і передбачає сплату 15%-ного податку та покупку “лісового квитка”. У Волинській області посилили контроль за переробниками. Як повідомили “ДС” в прес-службі місцевого підрозділу ДПАУ, в цьому сезоні кожне переробне підприємство повинно звітувати про джерела надходження сировини. Також обов’язкова присутність представника компанії в групі заготівельників. За рахунок цих заходів податкові надходження з початку нинішнього сезону зросли порівняно з аналогічним періодом 2010 р. в 3,6 рази, до 9,6 млн грн. А до кінця року планується зібрати близько 12 млн грн.

Але якщо проконтролювати переробників ще хоч якось можна, то змусити платити тих, хто збирає гриби і ягоди для власного споживання, а тим більше любителів лісових пікніків, що планують зробити у Херсонській області, більш ніж проблематично, адже, по суті, для цього потрібно поставити інспектора під кожним кущем. У результаті, як говорить керівник Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа, витрати на збір податків можуть виявитися більшими, ніж плановані заробітки.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами