ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Експорт українських овочів неможливий?

експорт овочів

Ціни на українські овочі, які обвалилися в середині літа, а нині стабілізувалися на безпрецедентному рівні в 1-2 грн. / кг – це аж ніяк не мінімум. Навіть такий рівень цін все ще значно перевищує вартість овочів у сусідніх країнах, таким чином позбавивши українських виробників шансу експортувати надлишок і відшкодувати свої збитки.

В ЄС вартість овочів засмутила виробників ще більше, ніж в Україні

Польські фермери навряд чи зрозуміють скарги українських колег, яким доводиться продавати свій урожай за ціною 1,5-2 грн. / кг. Поляки можуть їм тільки позаздрити. В даний час ціни на овочі в сусідній країні якщо перевести на українські гроші вдвічі менші. Так, картопля і цибуля польського виробництва коштують зараз 50-60 коп. / кг. Тобто Україна, яка зібрала в цьому році рекордний урожай картоплі (майже 20 млн. т), продає його на 77% дорожче, ніж реалізує Польща свій урожай. Різниця в польських та українських цінах на моркву і капусту, яку зараз навіть не бажають збирати українські фермери, становить 50%.

При цьому Польща зовсім не рекордсмен з обвалу цін – у серці Євросоюзу, Нідерландах, зокрема цибуля продається ще дешевше, ніж у Польщі. Таким чином, Україна втратила основну конкурентну перевагу – більш привабливі ​​ціни. Зараз навіть самі українські виробники визнають, що не мають шансів конкурувати з європейськими фермерами за параметрами якості.

“Цього року українським фермерам належить нелегке завдання – експортувати надлишкові обсяги продукції, щоб зняти напругу з внутрішнього ринку, – говорить Тетяна Гетьман, керівник проекту” Агроогляд: овочі та фрукти “. – Проте експорт цих продуктів буде можливий тільки за умови наявності конкурентної ціни, так як за якістю України поки не має ніяких переваг перед Польщею і Голландією”.

У той же час активний експорт овочів – гостра необхідність для українських фермерів. В даний час всі вони без винятку відчувають проблеми зі збутом продукції. “Цього року всі розширили площі під овочами, залучені тими цінами, які були навесні – капуста продавалася тоді по 15 грн. / кг! На Рівненщині посіви тільки капусти виросли в три рази”, – говорить голова Рівненської Асоціації фермерів і землевласників України Дмитро Українець. Через нераціонального розширення площ, сприятливих погодних умов урожай овочів у цьому сезоні в Україну за багатьма позиціями рекордний, і в умовах надлишку ціни впали нижче рівня собівартості. Збалансувати ринок можна було б, налагодивши поставки на експорт, в тому числі в Росію, яка в останні роки була одним з основних покупців української плодово-овочевої продукції, проте, як виявилося, надлишок овочів є не тільки в Україні, а й у сусідніх країнах – традиційних ринках збуту і конкурентів. Так, затоварені овочами і Російська Федерація, і країни Євросоюзу. На думку експертів, така ситуація триватиме аж до початку 2012 р. Потім по мірі зниження пропозиції і стабільного попиту ціни на овочі почнуть підвищуватися. “Зірве банк той, хто зуміє зберегти овочеву продукцію ці кілька місяців. Навряд чи це буде Росія – у них також є дефіцит якісних сховищ. Така ж ситуація і в Україні”, – поділився думкою один з учасників аграрного ринку. Швидше за все, припускає експерт, правити бал в другій половині сезону, коли ціни на овочі вийдуть на прийнятний рівень, будуть європейські виробники, у яких система зберігання продукції вже давно налагоджено.

В Україні на цю сферу після 20 років ігнорування тільки починають звертати увагу – правда, поки тільки на рівні гучних заяв. Так, прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що цього року в Україну вперше будуть введені в експлуатацію овочесховища загальною потужністю приблизно 300 тис. т. Прем’єр не повідомив ніяких подробиць, і дуже шкода, оскільки профільні учасники ринку про подібні проекти нічого не чули.

“Така ж програма буде реалізовуватися з наступного року. Я думаю, назавжди піде в минуле ситуація, коли пропадало більше 70% овочів. А це дозволить зробити ціни низькими, доступними”, – тим не менш запевнив Микола Азаров.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами