ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon СОЦІАЛЬНІ ПІЛЬГИ для народу: були постійними, стануть перманентними

соціальні пільги

Соціальні пільги включають в себе: пільги багатодітним сімям, пільги для інвалідів, пільги чорнобильцям, пільги дітям війни, пільги військовослужбовцям. Кабінет Міністрів може отримати право самостійно визначати розміри соціальних пільг, а також терміни їх надання для цілого ряду категорій населення. На минулому тижні Верховна Рада прийняла за основу урядовий законопроект, який надає команді Миколи Азарова відповідні повноваження. Якщо документ буде прийнятий і підписаний президентом, виконавча влада вже без допомоги депутатів зможе оперативно коригувати обсяги соціальних пільг залежно від стану казни. А напередодні виборів – обдаровувати потенційний електорат.

На сьогоднішній день в Україні існують близько 350 категорій пільговиків, з яких 250 отримують їх за професійною ознакою. За підрахунками колишнього першого заступника міністра праці та соціальної політики Павла Розенка, загальний обсяг соціальних пільг, які гарантуються українцям різними законами, оцінюється в 150 млрд грн. щорічно. «У бюджеті закладається на ці цілі не більше 25 млрд грн. І бюджетним законом зупиняється дія частини пільг. Пільговикам, які потрапили під таке скорочення залишається відновлювати свої права в судовому порядку, і більшість рішень закінчуються позитивно для заявників», – каже пан Розенко.

Уряд, прикриваючись благими намірами, вирішив припинити цю порочну практику. Підготовлений Кабміном законопроект «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачає ввести прискорену процедуру виконавчого провадження, якщо боржником є ​​державний орган або установа, наприклад органи Пенсійного фонду або соцзахисту. Але, якщо закон вступить в силу, у пільговиків буде куди менше можливостей захистити свої права на соціальні гарантії в суді. За документом Кабмін наділяється правом на свій розсуд встановлювати розмір і періодичність надання соціальних пільг.

Конкретний їх розмір урядові чиновники будуть визначати в залежності від наявності коштів у бюджеті. Наприклад, якщо сьогодні працівники міліції і прокуратури мають право на 50%-ную знижку на комунальні платежі, то після вступу закону в силу передбачається, що її розмір будуть визначати в Кабміні. Те ж стосується і санаторно-курортного забезпечення «чорнобильців». Якщо зараз їм належить щорічний безкоштовний відпочинок або грошова компенсація в розмірі не менше середньої вартості путівки, то, згідно із законопроектом, і регулярність, і вартість відпусток будуть визначати в уряді. Така ж доля чекає і підвищення стипендії для пільговиків, а також виплати на дітей – жертв аварії на ЧАЕС. Сьогодні студентам-«чорнобильцям» передбачена 100%-ва надбавка до стипендії, а батькам дітей-«чорнобильців» – 50% мінімальної зарплати на кожну дитину. Законопроект передбачає віддати розміри цих виплат на відкуп клеркам. Аналогічна ситуація з дітьми війни, інвалідами, ветеранами праці, працівниками культури, пожежниками, жертвами нацистських переслідувань, співробітниками гірничо-рудних підприємств. У Кабміні не уточнюють, яку суму планують заощадити бюджету за рахунок запропонованих новацій. «Таке формулювання – «будемо платити, якщо будуть гроші» – дозволить не тільки «милувати» або «карати» окремі категорії пільговиків в ручному режимі, але і при бажанні зводити до нуля всі виплати, або, навпаки, в передвиборний період разом піднімати їх для всіх соціально-чутливих громадян», – зазначає Павло Розенко.

У Головному науково-експертному управлінні Верховної Ради вважають, що норми згаданого законопроекту порушують чинне законодавство. Закон «Про державні соціальні стандарти та гарантії» встановлює, що зміна розмірів соціальних пільг може здійснюватися тільки законами. По-друге, перехід на ручне встановлення розмірів виплат може призвести до звуження вже існуючих гарантій, що суперечить Конституції. По-третє, є ризик, що якщо гарантії будуть встановлюватися постановами Кабміну, то в органів влади та місцевого самоврядування з’явиться спокуса або ігнорувати їх, або виконувати не повною мірою. Адже, згідно з нормами Основного Закону, зазначені органи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, визначених Конституцією і законами. Що, знову ж таки, ставить під загрозу виконання державою своїх гарантій перед громадянами. Оскільки Конституційний суд уже неодноразово скасовував такого роду рішення, можна припустити, що чергова спроба Кабміну заощадити на захищених статтях видатків бюджету буде провалена, якщо знайдуться бажаючі оскаржити в КС новий закон про скасування соціальних пільг.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами