ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon ІНВЕСТИЦІЇ В ЗОЛОТО та інші банківські метали

інвестиції в золото

Наскільки безпечні інвестиції в золото?

Ще кілька тижнів тому здавалося, що вартість золота продовжить зростання і вирветься за межі 2000 доларів за унцію. Але, схоже, “бульбашка” вже почала здуватися. Чи варто зараз купувати золоті злитки і чи є можливість заробити на інших банківських металах?

Поки українці відзначали День Незалежності, світ із завмиранням серця стежив не тільки за війною в Лівії, а й за самим стрімким обвалом золотих котирувань. Якщо з початку року до 23 серпня вартість золота піднялася на 34,7%, то всього за два дні (з 23 по 25 серпня) курс «вічного металу» впав майже на 10%. Таким чином, ціни на золото повернулися до рівня кінця першої декади серпня 2011 року (1700 доларів за трійську унцію). Такої швидкості падіння цього банківського металу за два дні не було з осені 2008 року, коли 10-13 жовтня ціни впали з 913 до 832 доларів за унцію.

Нагадаємо, з другої декади серпня 2011 вартість золота стрімко збільшувалась завдяки величезним інвестиціям в золото, додаючи в деякі дні по 20 доларів. Більшість аналітиків були впевнені, що ця гонка продовжиться як мінімум до кінця літа. 16 з 30 інвесторів, трейдерів і аналітиків, опитаних агентством Bloomberg в середині серпня, чекали зростання вартості золота до кінця серпня. І всього п’ять респондентів прогнозували падіння ціни банківського металу в цей період.

«Інвестори серйозно стурбовані. Впевненість учасників ринку досягла мінімуму. При цьому публікується все більше розчаровуючих статистичних даних і все більше з’являється приводів для зростання вартості золота», – сказав в середині серпня аналітик UBS AG Едель Таллі. Проте, ціна на дорогоцінний метал все-таки обвалилася.

Тенденції та прогнози цін на банківські метали

Про те, що на золотому ринку надувається «бульбашка», заговорили пару років тому. Кожен рік, починаючи з 2001-го, вартість золота зростала на 15-30%. Таким чином, за десять років вартість самого популярного банківського металу виросла майже в сім разів, з 270 до 1700 доларів за унцію. При цьому за останні два роки ціна золота подвоїлася. Темпи зростання прискорювалися, але «дерева не ростуть до небес», і колись це мало закінчитися обвалом.

Більшість аналітиків ще наприкінці 2010 року відзначали, що розворот курсу неминучий (див. журнал «Деньги» від 13 січня 2011 року). Питання лише в тому, коли саме тенденція до зростання зупинеться. Але на те, що це трапиться в 2011 році, ставили небагато.

Нинішню корекцію навряд чи можна вважати «великим обвалом». Ситуація на світових ринках як і раніше дуже несприятлива, а це забезпечує подальший попит на золото. До речі, на другий день після обвалу – 26 серпня – вартість золота знову злетіла до позначки 1787 доларів, тобто на 60 доларів за один день. «Золото підтримується зберігаються економічними ризиками, і я не став би продавати контракти на цей дорогоцінний метал в поточній ситуації», – говорить аналітик Societe Generale SA Джеремі Фрізен.

Крім того, золото є все-таки матеріальним активом на відміну від валюти. «Поки функцію золота не почне виконувати будь-який інший дорогоцінний метал чи дорогоцінний камінь, цінність його буде зберігатися”, – вважає головний економіст управління макроекономічних досліджень «Укрсоцбанку» Оксана Брусенська.

«З іншого боку, вихід деяких країн Європи з боргової кризи може охолодити ажіотаж навколо жовтого банківського металу. Але не в короткостроковій перспективі. Тому інтерес до інвестицій в золото буде залишатися підвищеним», – відзначає банкір.

Нестабільність на фінансових ринках може привести до того, що до кінця року ціна на золото підніметься до рівня 1900-2000 доларів за трійську унцію. А в середньостроковій перспективі (на 2-3 роки) цілком реальне досягнення планки в 2300 дол.

Банківські метали другого ешелону

Незважаючи на те, що до срібла зазвичай прикуто значно менше уваги, ніж до золота, срібні котирування ростуть швидше за золоті. Наприклад, тільки з початку 2011 року вартість срібла виросла на 40%. А за два роки його ціна потроїлася.

І, незважаючи на те що 23-25 серпня срібло також помітно подешевшало (мінус 8%), це не викликає побоювань у аналітиків. Адже до кінця року цього дорогоцінного металу пророкують досягнення позначки в 50 дол. за трійську унцію проти нинішніх 41.

При цьому, вартість срібла формується під впливом більш об’єктивних чинників, ніж вартість золота, а значить і роздування спекулятивної бульбашки можливо з куди меншою ймовірністю. Срібло в силу своїх фізико-хімічних властивостей набагато ширше використовується в промисловості. Зокрема, його застосовують у виробництві електротехнічних виробів, акумуляторів, дзеркал, у фотографії та медицині, автопромисловості, фотографії. Тобто, на відміну від золота, ринок є ширшим і набагато більш диверсифікованим. Адже золото крім ювелірної промисловості використовується лише в мікроелектроніці.

Тобто, вартість золота лише наполовину залежить від промислового попиту, який піддається хоч якомусь прогнозуванню. Друга половина попиту на золото – з боку інвесторів. І мова йде не тільки про інституційних, але й про приватних інвесторів, поведінку яких передбачити вкрай складно. Саме вони є причиною «панічних» обвалів ціни на золото.

Є ще два «промислових» дорогоцінних метали – платина і паладій. Вони практично взаємозамінні в промисловості. Обидва банківські метали мають відмінні шанси до зростання. Але паладій сильно недооцінений щодо платини. Він коштує приблизно вдвічі дешевше, ніж його визнаний аналог.

І якщо в золото і срібло можна інвестувати, купуючи злитки і монети, а також відкриваючи депозити в цих металах, то вкластися в платину і паладій набагато складніше – принаймні, в Україні. Інвестиції в платину і паладій для українського інвестора доступні лише за схемою, яка в чомусь нагадує довірче управління: банк на прохання клієнта може купити певний обсяг металу на міжбанківському ринку. І, природно, сума інвестиції в такому випадку повинна бути солідною – вже точно не менше 100 тис. грн.

Золото

23 серпня 2011 – 1886 дол. трійську унцію

2 квітня 2001 – 256 дол.* за трійську унцію

Срібло

28 квітня 2011 – 48,70 дол. за трійську унцію

21 листопада 2001 – 4,07 дол.* за трійську унцію

Платина

4 березня 2008 – 2276 дол. за трійську унцію

7 січня 2000 – 416 дол.* за трійську унцію

Паладій

21 лютого 2011 – 859 дол. за трійську унцію

17 квітня 2003 – 144 дол.* за трійську унцію

* Починаючи з 2000 року

Ризики інвестицій в золото:

  • Ціна може впасти
  • Банк може збанкрутувати, а вклади в золоті не страхуються Фондом гарантування вкладів
  • Золоті злитки можуть вкрасти
  • Банк може не купити злитки або купити за невигідним курсом

Як інвестувати в платину і паладій

1. Шукаємо банк, у якого є свої брокери, що працюють з дорогоцінними металами.

2. Відкриваємо в банку рахунок і вносимо на нього кошти.

3. Звертаємося до брокера із заявкою про покупку конкретної кількості металу за рахунок внесених коштів. Мінімальна сума інвестиції – від 100-500 тис. грн.

4. Оплачуємо комісію (від 1% до 5%, залежно від суми інвестиції).

5. Після закінчення деякого терміну даємо заявку про продаж раніше купленого металу.

6. Знімаємо кошти з банківського рахунку.

УВАГА: Ця інвестиція не захищена Фондом гарантування вкладів. Дохід за цією операцією обкладається прибутковим податком.

Резюме: У довгостроковій перспективі вартість золота та інших банківських металів продовжить рости. Нинішнє «осідання» ціни на дорогоцінний метал – хороший шанс для приватних інвесторів здійснити інвестицію в золото і, так би мовити, «вскочити в від’їжджаючий поїзд».

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами