ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Яким фахівцям восени пощастить більше за інших?

фахівці

Вересень традиційно вважається стартом ділового сезону. Працівники повертаються з відпусток, керівники планують розширення підприємств, полювання на персонал починають нові роботодавці. У цьому році перспективи в українців обнадійливі. За інформацією аналітиків, близько третини компаній збираються розширювати штат, а чверть босів обіцяють своїм підлеглим підвищення заробітної плати. Яким фахівцям восени пощастить більше за інших?

Кадри не в кадрі

Опитування керівників найбільших фірм і підприємств на території України, який провела аудиторська компанія «Ернст енд Янг», повинен надихнути працівників. Скорочувати штат фахівців цієї осені збираються не більше 4% роботодавців, а ось набирати нових співробітників планують керівники третини підприємств. При цьому дослідження показало, що більшість компаній отримують достатні доходи. А це дає можливість простимулювати співробітників прибавками до зарплати. Збільшити оплату праці своїм службовцям збираються 26% опитаних босів, при цьому «цукерку» отримають не тільки топ-менеджери, але навіть фахівці нижчого рівня.

Втім, власні спостереження рекрутерів створюють дещо іншу картину. «Щоб розуміти, як буде вести себе ринок, є сенс звернутися до торішньої статистики, – аналізує керуючий партнер executive search агентства SM Consulting Сергій Марченко. – За даними порталу Rabota.ua, кількість вакансій в минулому році зросла вдвічі порівняно з 2009-м. Таким чином, кризове падіння ринку праці було практично відіграно. З початку цього року я спостерігаю стабілізацію і скорочення дистанції між попитом і пропозицією. Це означає, що значного зростання попиту на фахівців восени не буде. Також не буде зростання реальних середніх заробітних плат по Україні, а заплановане урядом підвищення зарплати вчителям і лікарям не зможуть компенсувати падіння купівельної спроможності гривні».

Згодна з колегою і експерт рекрутингової компанії «Форсаж» Людмила Залевська. За її словами, роботодавців сьогодні стримують прогнози про чергову хвилю кризи, яка може накрити Україну нинішньої осені. «На ринку вже з’явилася інформація про те, що ряд підприємств планують скорочення персоналу, – говорить Залевська. – Можливо, це просто чутки, але вони жодним чином не сприяють підвищенню середніх зарплат по Україні. За минулий сезон середньомісячна заробітна плата по україні виросла в середньому на 10%, і поки що роботодавці не готові збільшувати зарплатну пропозицію. Якщо хтось сьогодні і обіцяє зростання зарплат, то мова йде, швидше за все, про підвищення бонусів фахівцям, а не фіксованої ставки».

Офісна перспектива

На щастя, стриманість у прогнозах не означає повного застою на ринку праці. Наприклад, Марченко визнає, що на загальному тлі все ж виділяється кілька професій і галузей економіки, в яких ситуація буде трохи краще середньоринкової. «Як і раніше краще інших шанси на хороше працевлаштування фахівців таких спеціальностей як менеджерів з продажів і бухгалтерів, – стверджує експерт. – «Продавці» будуть традиційно затребувані через постійні ротацій в цьому сегменті. А бухгалтерам дав роботу Податковий кодекс, серйозно збільшив обсяги зайнятості, в першу чергу, через ускладнення ведення обліку у «спрощенців».

Дійсно, за статистикою компанії «Форсаж», з усієї маси вакансій, що відкрилися до початку осені, близько 60% припадає саме на сегмент активних продажів. Менеджери по продажах потрібні в рекламному бізнесі, фармацевтичному секторі і сегменті FMCG. З решти пропозицій близько 20% – це робочі місця для фахівців з маркетингу, ще 5% займають вакансії юристів і бухгалтерів. На всі інші спеціальності доводиться лише 15% запитів від роботодавців. Вперше з початку кризи знизився попит на IT-фахівців. Хоча і серед них є затребувані спеціалізації. «Зараз попит, швидше, переорієнтувався на фахівців з установки та експлуатації«1С: Бухгалтерія 8», – вважає Людмила Залевська – На жаль, таких експертів залишилося дуже мало, всі програмісти кинулися вивчати Web-дизайн, Jawa-програмування, 3D mах та інші модні програми. Однак реально сьогодні в компанії потрібні фахівці, які можуть організувати ведення бухгалтерського обліку по сучасній системі».

В цілому ж, на думку керівника регіонального відділу компанії ZEST Outsourcing Катерини Мельник, на початку осені найбільше буде затребуваний адміністративний персонал – наприклад, секретарі, референти, працівники відділу кадрів, асистенти і помічники директорів. «Такі співробітники потрібні для ефективної організації роботи на початку ділового сезону, – пояснює Марченко. – До середини осені, коли нові бізнес-проекти запустяться в повну силу, підвищиться попит на досвідчених фахівців з управління і керівників. А от з підбиттям підсумків року, ближче до грудня, на місця менш щасливих і результативних колег зможуть розраховувати топ-менеджери та генеральні директори».

Справа техніки

Крім офісних службовців, непогані перспективи працевлаштування у технічних фахівців і кваліфікованих робітників. Так, наприклад, Залевська стверджує, що в їхній базі вперше з початку року з’явилися вакансії в будівельному секторі. Підрядники майже добудованих об’єктів активно розшукують керівників інженерних робіт, промислових альпіністів, фахівців з вентиляційних і комунікаційних систем, експертів з опоряджувальних робіт. Крім того, на осінь заплановані нові будівельні проекти. Так що в цій сфері на робоче місце можуть розраховувати бетонщики, каменярі, арматурники.

«Цієї осені будуть затребувані фахівці в реальному секторі економіки, – доповнює колег виконавчий віце-президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко. – Уже зараз йде пожвавлення в харчовій і переробній промисловості, там потрібні досвідчені технологи і хіміки. Є попит на конструкторів і проектувальників. Навіть звичайному слюсарю 4-го розряду зараз знайти робоче місце простіше, ніж банківському клерку, тому що перших набагато менше, ніж останніх».

А ось некваліфікованій робочій силі доведеться туго. «У цьому сегменті ринку праці осінь вважається періодом спаду попиту на персонал, – пояснює Мельник. – Сезонні роботи закінчуються, у компаній відпадає потреба у великій кількості персоналу. Наприклад, практично вдвічі скорочує річний штат сектор КаБаРе (кафе, бари, ресторани). Єдиним варіантом до кінця осені залишаються прибиральні сільгоспроботи. Наприклад, в Криму все ще можна влаштуватися на збір лаванди і винограду, а також на розлив вина. Також як і раніше потрібні люди для збору врожаю картоплі».

ФАХІВЦІ ДЛЯ ХХІ СТОЛІТТЯ

Прогрес не стоїть на місці. Сьогодні вже нікого не дивують вакансії Web-дизайнера, копірайтера або колектора, хоча ще чотири-п’ять років тому це були порівняно нові спеціальності на ринку праці. На зміну їм в переліку нових і перспективних професій з’явилися менеджер digital-проектів. Таких фахівців на українському ринку поки порівняно небагато, а отримують вони, за деякими даними, від $ 2 тис. (рядовий фахівець) і від $ 5 тис. (координатор) на місяць.

«У світі digital-агентства активно працюють вже близько 10 років, – розповідає експерт рекрутингової компанії« Форсаж »Людмила Залевська. – Як така ця індустрія з’явилася з виникненням соціальних мереж. Мета роботи подібних агентств – це просування будь-яких відомих брендів на ринку за допомогою digital-механізмів. Тобто пошук альтернативних каналів комунікацій з кінцевим споживачем без використання традиційної реклами на телебаченні або в друкованих виданнях».

За словами Залевської, в Україну digital-агентства почали розвиватися в останні три роки, однак піку активності вони досягли саме зараз. Їх з’явилося досить багато, і всі вони відчувають брак досвідчених фахівців. Відповідної освіти у нас немає, і майбутні менеджери digital-проектів переходять в цей бізнес з рекламних агентств, інтернет-маркетингу та сфери IT.

Середня зарплата по Україні

 

Сфера діяльності Середня зарплата по резюме, грн Середня зарплата по вакансії, грн
IT, комп’ютери, інтернет 5006 6361
Адміністрація, керівники середньої ланки 6528 5343
Бухгалтерія, аудит 3914 3957
Ресторанно-готельний бізнес, туризм 4101 3082
Дизайн, творчість 4138 4838
Красота, фітнес, спорт 3387 7002
Культура, музика, шоу-бізнес 3916 10409
Логістика, склад, ЗЕД 4067 3354
Маркетинг, реклама, PR 5371 4313
Медицина, фармацевтика 3836 4409
Нерухомість 7076 6703
Освіта, наука 3386 4153
Охорона, безпека 5196 4331
Продажі, закупівлі 5256 4275
Робочі спеціальності, виробництва 5135 3919
Роздрібна торгівля 3322 2913
Секретаріат, адміністрування 3284 2863
Сільске господарство, агробізнес 5289 5980
ЗМІ, видавництво, поліграфія 3356 4656
Страхування 4440 3961
Будівництво, архітектура 5250 4847
Сфера обслуговування 3799 3406
Телекомунікації і зв’язок 3967 3608
Менеджери вищої ланки 10230 15139
Транспорт, автобізнес 4041 4098
Управління персоналом, HR 4234 7345
Фінанси, банк 4671 3712
Юриспруденція 4485 4860
Інші сфери діяльності 2027 8773
Разом середня зарплата 4685 4001


При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами