ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Скасування комісії за зняття готівки призведе до різкого зменшення кількості банкоматів

Банкомати

Депутати хочуть заборонити банкам стягувати комісію за зняття готівки в банкоматах. У парламенті вже зареєстрований відповідний законопроект. Банкіри ж поставилися до даної ініціативи негативно. Оскільки банкоматний бізнес досить високозатратний. І якщо комісію скасують, банки будуть змушені згортати частину своїх банкоматних мереж, а також підвищувати розмір комісії з інших послуг. 

Дороге задоволення

Автор законопроекту N9045, яким передбачається введення заборони за зняття готівки у банкоматі, БЮТівець Андрій Шевченко в пояснювальній записці зазначає, що, залежно від банку, комісія за одну транзакцію сьогодні становить до 1,5% від суми знятих коштів.

Однак банкіри від даної ініціативи не в захваті. Вартість одного банкомату доходить до 15 тис. доларів. Крім того банк несе витрати на обслуговування пристрою. А це оренда, електрика, запчастини, зарплата обслуговуючого персоналу, доставка та завантаження грошей. Якщо законопроект приймуть, банки будуть змушені підвищувати комісії з іншим банківським послугам – в першу чергу, картковим. Також може з’явитися комісія за внесення коштів на картки, підвищитися вартість обслуговування пластику.

“Прийняття даного законопроекту призведе до скорочення кількості банкоматів, що знизить і зручність пластику, пояснює Олексій Саяпін, Заступник директора – Керівник бізнесу крупних і VIP-корпоративних клієнтів Столичного філії” ПриватБанку “. – Ми зробимо великий крок назад – в сферу готівкових грошей, з якої вкрай повільно намагаємося виходити. Зараз за статистикою більше 80% операцій з пластиковими картами – це зняття готівки. Населення добре засвоїло уроки негативні минулих років, коли гроші “зависали” на картках. Уряду слід стимулювати безготівкові розрахунки, адже, незважаючи на закон, який зобов’язує торговельні підприємства забезпечити можливість розрахунку банківськими картами, далеко не у всіх магазинах ця можливість реально існує “.

Щоб не зменшувати банкоматні мережі, в разі скасування комісії, фінустановам доведеться шукати альтернативні шляхи отримання повернення своїх інвестицій.

“Наприклад, банки можуть ввести комісію за розрахунок карткою в торгових мережах і т.д. І це будуть вимушені заходи, щоб перекрити витрати на обслуговування банкоматів”, – вважає Костянтин Кононенко, начальник управління методології та розробки банківських продуктів Єврогазбанку. – Доцільніше було б заборонити введення певного виду комісій, наприклад, за роздруківку квитанцій або перерахування коштів між картками в рамках одного банку. Подібні дії змогли б збалансувати інтереси і клієнта, і банку. Стимулюючи першого активного користуватися своєю карткою, а другого – розширювати мережу банкоматів “.

Комісії будуть знижуватися

В умовах відсутності масового кредитування, комісія стала одним з основних джерел доходу банку. За словами банкірів, введення нових комісій і підвищення існуючих – вимушена міра.

“Чим краще буде економічне середовище, і чим активніше зможе розвинутися кредитування, тим швидше банки зможуть замінити комісійний дохід процентним, а значить, і знизити комісії”, вважає Олексій Саяпін, Заступник директора – Керівник бізнесу крупних і VIP-корпоративних клієнтів Столичного філії “ПриватБанку “.

Сьогодні банки через надлишок ліквідності намагаються обмежувати приплив коштів на депозити. Особливо на ті, що полягали в період кризи за дуже високими ставками. Саме тому й з’явилися комісії за поповнення вкладів. На думку банкірів, коли закриється останній “кризовий” депозитний договір, зникне і комісія.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами