ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Друга хвиля кризи. Як світовий економічний спад вплине на Україну?

друга хвиля кризи

Чи буде друга хвиля кризи? У понеділок 8 серпня 2011 року на Уолл-стріт було зареєстровано найсерйозніше падіння котирувань з кінця 2008 року. Панічні настрої інвесторів буквально спровокували обвал і фондових індексів Азії. Російська біржа також пережила рекордне з 2008 року падіння. На світові процеси миттєво і дуже гостро відреагував і український ринок цінних паперів. Падіння індексу “Української біржі” перевищило 10%, тим самим побило річний рекорд.

Економічний спад чи друга хвиля кризи?

Обвал фондових бірж багато аналітиків називають першою ознакою того що насувається друга хвиля кризи. І засновані ці твердження не тільки на паніці інвесторів. Все набагато серйозніше. Італія та Іспанія на порозі дефолту. Не проста ситуація в Греції, Португалії, Ірландії, Ісландії. США переживає серйозні проблеми через зниження світових рейтингів її цінних паперів. У майбутньому труднощі можуть виникнути і у Китаю, тому що потужний спад купівельної спроможності в США і ЄС – це криза збуту Китаю і всієї світової економіки.

“Колапс фінансової системи в тому вигляді, в якому ми її знаємо, цілком реальний, а економічний спад ще не закінчився”, – передбачив ще два місяці тому мільярдер Джордж Сорос. “Насправді ми тільки підійшли до початку” другого акту в цій драмі. Коли фінансові ринки почали втрачати впевненість у надійності державних боргових облігацій, в центрі уваги опинилися Греція і євро. Але наслідки цього будуть відчуватися по всьому світу”.

Безумовно, відчує ці наслідки і Україна. За показниками тривалості та глибини падіння фондових ринків сьогоднішні події варто оцінювати як “найсильніший спад економіки”, вважають аналітики. Проте, говорити про те що настала друга хвиля кризи поки рано.

“Сьогодні мова йде про кризу державних фінансів, що стало однією з причин розгорнувся в ЄС боргової кризи і зростання вартості залучень додаткових фінансових коштів, зазначає Володимир Олексюк, експерт аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine, – Це знизило довіру до тих або інших учасників боргового ринку. На відміну від 2008 року, в банківському секторі досить ліквідності, а доступ до кредитних ринків для реального сектора не обмежений. Також варто відзначити досить високий рівень цін на енергоносії, що не властиво кризовій ситуації в економіці, в цілому благополучну цінову ситуацію на сировинних ринках і високий рівень попиту на метал і продовольство, що свідчить про хороший потенціал споживання”.

Тим не менш, фінансові умови у світі останнім часом різко погіршилися. І з цим не посперечаєшся. І хоча, як стверджують експерти, глобальної кризи та світової рецесії поки немає, ситуація досить критична. Навіть якщо світова економіка витримає нинішній удар, то жити на широку ногу вже не вийде. Доведеться вчитися економити.

“На тлі уповільнення американської економіки скорочення видатків бюджету для цієї країни на рік у середньому на 250 млрд. доларів може ще більше сповільнити економічне зростання, – підкреслює Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні, – Заходи бюджетної економії в Італії та Іспанії, прийняті останнім часом, також будуть стримувати економічне зростання в цих країнах. Тому стає очевидним, що найближчі два роки економічне зростання в світі буде скромнішим, ніж очікувалося раніше. Це вдарить по бідних та середніх верствах населення відсутністю пільг на оплату медичних послуг, транспорту, вартості послуг ЖКГ і так далі і більш повільним зростанням доходів населення, пенсій, допомог. Також населенню, мабуть, доведеться більше працювати, щоб вийти на пенсію (підвищення пенсійного віку). Тобто світова економіка входить в період економії, якщо звичайно, не відбудеться якогось еволюційного стрибка в технологіях”.

Спад світової економіки Україну стороною не обійде. Наш експорт – металургія, хімія та аграрний сектор – очікує зменшення попиту. Отже, будуть зменшуватися надходження до бюджету, через дефіцит платіжного балансу гривня виявиться під тиском, інвестори будуть змушені йти з нестабільного українського ринку, прагнучи мінімізувати свої ризики. Ось тоді ми повною мірою відчуємо важкість накопичених боргів.

“Пік розпочатого в 2008 році світового економічного спаду, за моїми розрахунками, припаде на 2015-2016 роки, таку думку висловив Олександр Кендюхов, президент Всеукраїнського союзу вчених-економістів, – І у нас, хоча ситуація погіршується вже сьогодні, ще є деякий час , щоб підготуватися. Але справа не тільки і не стільки в нерозвиненості або недорозвиненості внутрішнього ринку, скільки в тому, що у нас галузі, що працюють на експорт, випускають не конкурентоспроможну на світовому ринку продукцію. Туди нам практично нічого пропонувати”.

Що буде з гривнею?

У період економічного спаду хороші шанси встояти є у японської ієни, а також у швейцарського франка, який перейняв пальму валюти притулку у долара під час економічних криз. Також стабільною буде валюта Китаю. Цікавою для інвестування залишається така валюта як норвезька крона. А от українська гривня буде переживати не кращі часи.

“З огляду на проблеми у фінансовому секторі США і ЄС, слід говорити про високий рівень волатильності валютної пари євро / долар, відповідно до якої і буде коливатися вартість гривні до цих валют. Багато чого буде залежати від ресурсів і методів, що застосовуються НБУ для утримання стабільного курсу гривні , в рамках затвердженого на фінансовий рік коридору коливань “, вважає експерт Володимир Олексюк.

“Що стосується курсу долара, – відзначає Микола Івченко, то в разі розростання світової кризи попит на американську валюту в Україну різко виросте, що призведе до зростання його вартості. Це автоматично призведе до зростання вартості та євро в Україну. Так, можливо, якийсь то період НБУ буде втримувати долар від зростання, проте на який період вистачить золотовалютних резервів регулятора невідомо. Швидше за все, не більше, ніж на кілька місяців”.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами